На найближчій сесії Харківської міської ради депутати планують розглянути питання про ліквідацію комунальної організації “Дошкільне харчування”. Директора цієї організації Юрія Насонова судять за організацію злочинної групи, щодо постачання молока у дитячі садки міста за завищеними цінами.
Про ліквідацію комунальної установи йдеться в оголошенні про проведення сесії міської ради.
В 2010 році комунальна організація «Дошкільне харчування» стала єдиною організацією в Харкові, яка мала право закуповувати продукти і забезпечувати готовим харчуванням вихованців усіх дитячих садків міста. Також закуповували продукти районні управління освіти.
Для забезпечення харчування школярів було створене КП “Комбінат дитячого харчування”.
По факту, більшість продуктів для дитячих садочків міста постачали підприємства з оточення директора КО “Дошкільне харчування” Юрія Насонова. А тендерна документація виписувалася таким чином, щоб обмежити конкуренцію.
Так, учасник торгів мав би мати у наявності спеціалізований автотранспорт: рефрижератори (не менше 4-х одиниць). Хоча для забезпеченя дитячих садків продуктами така кількість не потрібна, а для деяких продуктів харчування рефрижератори не потрібні в принципі. Наявність спецавтотранспорту – це нормальна вимога, але коли ставлять кількість, то виникають питання. Тим більше, що кількість рефрижераторів ніяк не залежала від кількості дошкільних закладів, куди потрібно возити продукцію чи площі району.
Крім того, організатори вимагали аналогічні договори, укладені не менше ніж з трьома замовниками, що підтверджують досвід постачання учасником готових швидкопсувних продуктів харчування до закладів дошкільної освіти протягом не менш ніж 10 місяців до кожного із замовників.
Це означає, що ніхто крім тих, хто вже постачав продукти до дитячих садків Харкова не зможе прийняти участь. А подібний досвід є лише у тих, хто близький до керівника установи з назвою «Дошкільне харчування».
Вимагати аналогічний договір згідно закону – це нормальна практика, але ставити додаткові вимоги – це вже дискримінація.
Тож ХАЦ неодноразово фіксував постачання продуктів у дитячі садки підприємцями з групи Насонова за завищеними цінами.
Харківський антикорупційний центр опублікував ще 18 січня 2018 року розслідування щодо того, як люди Юрія Насонова, монополізували постачання молока та молочних продуктів у дитячі садки Харкова. Станом на кінець 2021 року ситуація кращою не стала. ФОПи з оточення Юрія Насонова продовжували поставляти на десятки мільйонів гривень в різні райони міста продукти за завищеними цінами.
В решті решт діяльністю Насонова зацікавилися правоохоронці. За даними слідства, Управління освіти Індустріального району Харкова проводило аукціони щодо постачання продуктів харчування в дошкільні заклади. Юрій Насонов, як директор КО “Дошкільне харчування”, сприяв тому, щоб переможцем аукціонів визначали конкретних підприємців, а в подальшому з цим ФОПом укладались договори на поставку продуктів.
Встановлено, що упродовж 2017-2018 років у дошкільні заклади постачались молочні продукти за завищеними цінами. Сума збитків, завданих державному бюджету, складає майже 1,3 млн грн.
Слідство вже встановило, що в схемі брали участь юристконсульти, які є штатними співробітниками КО «Дошкільне харчування». Зокрема, ці юристи готували технічну документацію для ФОП, які брали участь в схемі, а також тримали зв’язок з керівництвом управлінь освіти різних районів.
Обвинувальний акт направлено до Київського районного суду Харкова.
Прокуратура затвердила та направила до суду обвинувальний акт стосовно трьох осіб, які постачали до дошкільних закладів молоко та молочні продукти по завищеним цінам, що привело до заволодіння майже 1,3 млн грн бюджетних коштів.
Як вдалось дізнатись ХАЦ, мова йде про Олену Збицьку (начальник управління освіти Індустріального району), Юрія Насонова (директор комунальної організації “Дошкільне харчування”) та ФОП Маляр Валерія Вікторівна.
—————————————
Ця публікація зроблена Харківським Антикорупційним центром в рамках Matra Programme, що фінансується урядом Нідерландів. Зміст публікації є винятковою відповідальністю ХАЦ і не обов’язково відображає погляди уряду Нідерландів.