Справа щодо сепаратистських висловлювань Андрія Лесика: що зроблено за рік

Суд продовжив на шість місяців термін досудового розслідування у справі про публічні заклики до повалення влади через висловлювання харківського депутата від ОПЗЖ Андрія Лесика в ефірі телеканалу.

Про це стало відомо з реєстру судових рішень.

Рік тому видання “Грати” повідомило, що Служба безпеки України відкрила кримінальне провадження за фактом дій, спрямованих на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади стаття 109 Кримінального кодексу України через висловлювання депутата Харківської міськради та голови місцевого осередку партії «Опозиційна платформа — За життя» Андрія Лесика “4 каналу”.

25 травня в ефірі «4 каналу», присвяченому припиненню авіасполучення між Україною та Білоруссю, Андрій Лесик назвав події Революції гідності «озброєним захопленням влади» та «переворотом».

Нардеп Ярослав Юрчишин, який також брав участь в ефірі, розцінив висловлювання Лесика як «публічні заклики до насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади, здійснені представником влади з використанням засобів масової інформації». Наступного дня Юрчишин подав заяву до СБУ.

Раніше Лесик уже називав події Революції гідності «озброєним держпереворотом» під час виступу на сесії Харківської міськради у лютому цього року. Через це висловлювання інші депутати вигнали його через трибуну.

Крім того, у грудні 2017 року СБУ затримала Лесика за підозрою в зазіханні на територіальну цілісність та недоторканність України особою, яка є представником влади частина 2 статті 110 Кримінального кодексу, нібито заклик до створення «Одеської народної республіки». Йому загрожує до десяти років позбавлення волі із конфіскацією майна.


Після затримання суд відправив Лесика до СІЗО, але у березні 2018 року скасував йому запобіжний захід. Наразі справу за звинуваченням Лесика одразу за трьома статтями розглядає Дзержинський райсуд Харкова. Сам він заперечував вину та розраховував на виправдувальний вирок.


Після початку повномасштабного вторгнення рф на території України Андрій Лесик зник з Харкова і у публічній площині не з’являвся. У Харкові навіть оголошували нагороду за дані про місцезнаходження депутата міськради.

Щодо справи, яку СБУ відкрило по заяві нардепа Юрчишина, то за рік експертиза висловлювань Лесика так і не була проведена.

“За результатом отримання вказаного відеозапису призначено судову семантико-текстуальну експертизу, проведення якої доручити експертам Національного наукового центру «Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. Бокаріуса М.С.»”, – вказано у судовій ухвалі.

Жодної іншої інформації про проведення процесуальних дій по цій справі, зокрема, допитів, в ухвалі інформації немає.