Призначення Василя Скопенка на посаду керівника комунального підприємства “Харківські теплові мережі” два роки тому стало першою ластівкою переходів менеджерів обленерго до комунальних підприємств. Після чого, кількість подібних трансферів лише збільшувалась.

Зараз можна сказати, що в найближчий час саме менеджери від енергетики гратимуть ключову роль у проведенні закупівель за бюджетні кошти.

Тож ХАЦ вирішив дослідити, які керівники від енергетики вбудувались у комунальний сектор за часів Ігоря Терехова та що їх пов’язує.

Василь Скопенко та тепломережі

Василь Скопенко очолив комунальне підприємство «Харківські теплові мережі» у лютому 2021 року.  На цій посаді він замінив Сергія Андреєва, який десять років очолював підприємство. ХАЦ активно досліджував, як компанії з числа колишніх співробітників тепломереж отримували сотні мільйонів гривень підрядів

Щодо Скопенка, то, за даними Харківської міськради, він – кандидат технічних наук. Працював начальником Південного районного відділення енергозбуту «Харківобленерго», заступником голови правління – директором «Харківенергозбут», комерційним директором АТ «Київобленерго» і в.о. генерального директора АТ «Харківобленерго». Під час його роботи у “Харківобленерго”, фірми пов’язані з оточенням керівника почали отримувати підряди. .


Подібна історія продовжилась й після призначення Скопенка у теплові мережі. За кілька місяців була створена фірма  ТОВ “Інтех СК”, яку записали на оточення директора КП. Це підприємство активно почало отримувати підряди.


На даний момент, за даними порталу clarity-project.info ТОВ “Інтер СК” уклало угод з тепломережами на суму понад 170 мільйонів гривень.

Але варто зазначити, що помітних аварій взимку не було і навіть в умовах постійних обстрілів критичної інфраструктури та аварійних вимкнень електроенергії підприємство відпрацювало стабільно. 

Гармаш та Титаренко

У грудні 2021 року директором комунального підприємства “Харківський метрополітен” став Андрій Гармаш.  Гармаш замінив Вячеслава Стаматіна – чоловіка ексвіцемера Марини Стаматіної, яка багато років була довіреним юристом Геннадія Кернеса.

Але Стаматін та Стаматіна більше не працюють в структурі міської ради та виконавчих органів.

До працевлаштування у “підземку” Гармаш працював першим заступником технічного директора – директором міських електричних мереж АТ «Харківобленерго», головним інженером «Харківенергозбуту».

Незадовго до свого призначення керівником метрополітену, Андрій Гармаш був засновником приватного підприємства “Ващенківське”. Цікаво, що в якості засновника він якраз замінив Василя Скопенка.

І це не єдиний їх зв’язок. Вони багато років разом працювали у “Харківенергозбут”, а після призначення Скопенка в.о. генерального директора “Харківобленерго” у 2018 році, він подав Гармаша як кандидата у члени дирекції обленерго.

Ставши керівником метрополітену Гармаш взяв собі першого заступника також з обленерго. 

Сергій Титаренко був комерційним директором АТ «Харківобленерго», а до цього начальником відділу організації роботи з побутовими абонентами «Харківенергозбуту» та на різних посадах у енергопостачальних компаніях Харківської та Сумської області.

Перед призначенням у “підземку”, Титаренко подавав свою декларацію. За даними видання Kharkiv Today,  основним доходом Титаренко вказав зарплату у “Харківобленерго” (368 541 гривень) та в енергетичній компанії “Барвінок” (6630 гривень). Ще 748 263 гривень зазначено як альтернативне джерело у “Харківенергозбуті”.

Як бачимо, Титаренко також працював у “енергозбуті” та у енергетичній компанії “Барвінок”, як і Скопенко.

Але ключові призначення відбулися вже у 2023 році.

Новий віце-мер Дмитро Ісаєв

25 січня 2023 року на сесії Харківської міськради Ігор Терехов отримав чергового заступника. Їм став Дмитро Михайлович Ісаєв. В міськраді тепер він опікується питаннями стратегічного розвитку міста. Саме Ісаєв має контролювати сферу здійснення закупівель товарів, робіт і послуг за бюджетні кошти і нове комунальне підприємство. В той ж день депутати створили Департамент розвитку муніципального менеджменту та КП “Централізована закупівельна організація”. 

“Департамент розвитку муніципального менеджменту виконуватиме функції у сфері здійснення закупівель товарів, робіт та послуг за бюджетні кошти, забезпечення енергозбереження та ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів та контрольно-аналітичні функції”, – йдеться у повідомленні мерії.

Крім того, нове КП стане єдиною закупівельною організацію для проведення тендерів та закупівлі в інтересах міськради та комунальних підприємств, організацій, установ, які їй підпорядковані. Тобто  через це підприємство будуть проходити основна частка тендерів міськради, окрім, поточних ремонтів. Так записано у статуті підприємства. А контролювати його буде новий Департамент, підпорядкований Ісаєву. 

Де-факто Ісаєва взяли у міськраду, таким собі, наглядачем за закупівлями та оперувати питаннями енергетики.  

Як стало відомо ХАЦу, Ісаєв раніше був заступником голови правління Акціонерної компанії “Харківобленерго” та одночасно головним бухгалтером цієї компанії. Тобто також контролював фінанси компанії.

До призначення головним бухгалтером обленерго, Ісаєв працював головним бухгалтером державного підприємства “Завод імені Малишева”. 

З повідомлень у медіа стало відомо, що 12 січня 2019 року на Ісаєва напали двоє у масках у під’їзді його власного будинку та нанесли тому ножові поранення живота та грудної клітини, а також удари по тулубу та голові. Ісаєва після нападу госпіталізували до лікарні.

Ісаєва, як і Гармаша в члени Дирекції обленерго просував Скопенко своїм поданням.

Не стало дивним, що новий Департамент, підпорядкований Ісаєву, очолила не чужа обленерго людина.

Юрій Дяченко

Директором Департаменту розвитку муніципального менеджменту призначили Юрія Дяченка.

Раніше людина з таким ПІБ працювала в.о. директора “Харківенергозбут” та у “Харківобленерго”.

Щодо нового КП “Централізована закупівельна організація”, то зараз керівником залишається Світлана Калачова, яка прийшла у підприємство влітку, коли воно ще мало  назву “Хакрівський Дата центр”. 

Калачова мала відношення до закупівель, адже працювала у Департаменті економіки та міжнародних відносин Харківської ОДА. Однак, тренд зрозумілий і не виключено, що і в цій структурі з’явиться не чужа людина Ісаєву та Дяченко. 

Ще одне комунальне підприємство, де вже є “енергетичний слід” – це КП “Харківпасс”.

Олег Антонович

З 1 вересня директором КП “Харківпасс” став Олег Борисович Антонович. Людина з таким ПІБом раніше була серед співзасновників ТОВ “Харківобленергозбут”.
Це підприємство є цікавим тим, що саме воно перераховує гроші компаніям иа підприємствам за використання системи “Е-Тікет”.

Так, зараз, коли проїзд залишається безкоштовним для населення, суми, які отримують приватники не такі суттєві, як у доковідні часи.

Але нещодавно “Харківпасс” підписав угоду з ФОП Думчев Михайло Сергійович щодо постачання програмного забезпечення вартістю 2,5 млн грн. В аргументації закупівлі вказано, що КП «Харківпасс» необхідно здійснити всі необхідні дії, спрямовані на забезпечення виготовлення та розповсюдження електронних квитків, справляння плати за проїзд, розподілу та перерахування коштів плати за проїзд перевізникам з використанням системи «Електронний квиток».

Мова йде про підрахунок кількості льготників, щоб порахувати відшкодування перевізникам

Що ж: кількість менеджерів з обленерго та енергозбуту у структурах міськради суттєво збільшилось. І зараз вже зрозуміло, що саме на них міський голова Ігор Терехов покладається у контролі за закупівлями, які перебудовує, замінюючи чиновників часів Геннадія Кернеса своїми людьми.
Створення “Централізованої закупівельної організації” та початок її роботи може дійсно принести більше відкритості, прозорості та економії коштів для міста. Але рівень ефективності  у міськраді нових менеджерів покаже вже цей рік.

І якщо команда Терехова дійсно, а не декларативно розпочне зміни у своїй закупівельній політиці, то це можна лише привітати.

————————————— 

Ця публікація зроблена Харківським Антикорупційним центром в рамках Matra Programme, що фінансується урядом Нідерландів. Зміст публікації є винятковою відповідальністю ХАЦ і не обов’язково відображає погляди уряду Нідерландів.

Павло Новик, Євген Лісічкін