Департамент капітального будівництва Харківської ОДА уклав три угоди щодо відновлення будинків у деокупованому Старому Салтові загальною вартістю 20 млн грн. Три чверті цієї суми отримає фірма, яка до цього не отримувала державні підряди, а в якості досвіду надала сумнівні документи.

Про це стало відомо в результаті моніторингу сайту “Прозорро”.

Всі тендери розіграли між собою ТОВ “СК “СТС” та ТОВ “СК “Пантеон”.

З ТОВ “СК “Пантеон” уклали угоду на капітальний ремонт багатоквартирного будинку за адресою вулиця Східна, 3 вартістю 8,26 млн грн та аварійно-відновлювальні роботи будинку по вул. Східна, 5 вартістю 6,5 млн грн.

Крім того, Департамент уклав угоду з ТОВ “СК “СТС” щодо відновлення багатоквартирного будинку по вулиці Садовій, 85.

Тендерний новачок

Щодо ТОВ “СК “Пантеон”, то фірма була заснована у 2020 році. Керівником та засновником підприємства був Олександр Чалий з міста Добропілля Донецької області.

За даними сайту “Прозорро”, ця фірма не вигравала тендери на ремонт або будівництво. 

З 1 травня 2023 року фірму переписали на Олексія Буряка з Печеніг і відразу компанія отримала держпідпряди.

Варто зазначити, що за даними YouControl, у 2020 році річний дохід ТОВ “СК “Пантеон” склав 94,5 тис. грн, у 2021 році – 332,9 тис. грн., а у 2022 році – дохід був майже нульовий.

І ці фінансові дані дуже резонують з тими документами, які ТОВ  “СК “Пантеон” подало у тендерній документації. Адже умови проведення торгів на капітальний ремонт вимагали виконання аналогічних договорів. 

Для підтвердження цього досвіду, представники ТОВ  “СК “Пантеон” подали копії актів виконаних робіт з іншою організацією – ТОВ “Гольпергруп”. При цьому, вартість робіт нібито була мільйони гривень, хоча в фінансових документах “СК “Пантеон” це не відображено.

Але це не всі чудеса.

Перший договір стосується капітального ремонту будівлі КЗ “Первомайський ліцей № 7”. Це комунальний заклад і на його ремонт має проводитись тендер.

І такий тендер був у 2021 році, не у 2020-му. Переможцем торгів стало ТОВ “Індастріал Білдінг Груп”, а субпідрядником на 50 відсотків – ТОВ “Будівельник”. До останньої фірми має безпосереднє відношення – заступник голови Харківської ОВА Михайло Харнам.

Є питання й до другого аналогічного договору. Тут теж нібито генпідрядником було ТОВ “Гольпергруп”, а ТОВ  “СК “Пантеон” – субпідрядником і виконувало роботи у 2021 році.

В документах є акт щодо виконаних робіт в липні 2021 року, хоча проєкт був виконаний у 2020 році

ХАЦ вдалось знайти такий проєкт на сайті Українського фонду соціальних інвестицій. Проєкт був реалізований повністю ще у 2020 році і ніяких робіт у 2021-му, тим більше вартістю понад 3 млн грн., на об’єкті не проводились.

До слова, підрядником також було ТОВ “Будівельник”.

За даними аналітичної системи YouControl ТОВ “Гольпергруп” також не декларував у 2020-2021 роках доходи чи витрати, щоб оплатити роботи на загальну суму понад 6 млн грн. В 2020 році їх дохід склав 1,2 млн грн, а наступного опустився на суму менше ніж мільйон гривень. 

Дані про доходи підприємства

Засновником підприємства є Геннадій Хлєбінських. 

Коментарі учасників

ХАЦ намагався отримати коментар “Гольпергруп”, але по зазначеному у тендерній документації номеру телефону відповів не Геннадій Хлєбінських, а Роман Лук’янов, який заявив, що не має відношення до “Гольпергруп”. На подальші питання він відмовився відповідати. 

І дійсно, за даними реєстру Лук’янов не має відношення до “Гольпергруп”, але зв’язок з Хлєбінським є.

Роман Лук’янов до грудня 2022 року був засновником ТОВ “СТК Монтаж Україна”. Зараз засновник цієї компанії Геннадій Хлєбінських.

Директор фірми “Пантеон” Олексій Буряк взяв слухавку, але попросив направити питання письмово на пошту, щоб на них відповіли юристи.

На даний момент, ХАЦ відправив запитання на електронну адресу фірми, але протягом тижня  відповіді немає. У випадку надходження відповіді – вона буде додана до публікації.

В Департаменті капбудівництва ХОВА контактна особа цих трьох закупівель, Оксана Тараненко не погодилась коментувати ситуацію з можливою фальсифікацією досвіду робіт ТОВ “СК Пантеон”, зазначивши, що в країні йде війна і дохід у фірм може бути маленький.

Хоча в документах мова йде про невеликий дохід у 2020-2021 роках, тобто до масштабного вторгнення, і про те, що фінансові документи не співпадають з сумами, на які закриті акти виконаних робіт, які подали в тендерній документації

Також стосовно цієї ситуації ми відправили запит на коментар профільному заступнику голови Харківської ОВА Михайлу Харнаму, але текст повідомлення чиновник поки не прочитав.

Варто зазначити, що в ситуації, коли факт підробки документів, зокрема аналогічних договорі,в стає відомий під час проведення торгів, то в такому випадку замовник може відхилити пропозицію учасника. А коли стає відомим вже після підписання угоди, то в такому випадку можливо лише звернення до правоохоронних органів щодо підробки документів. 

Думка експертів

Координатор регіонального напряму проєкту Dozorro Transparency International Ukraine

 Анастасія Ференц  стосовно перевірки документів відмічає наступне: закон про закупівлі передбачає право замовника звернутися за підтвердженням інформації, наданої учасником, до органів державної влади, підприємств, установ, організацій відповідно до їх компетенції.

“У разі отримання достовірної інформації про невідповідність переможця процедури закупівлі вимогам кваліфікаційних критеріїв, підставам, установленим частиною першою статті 17 цього Закону, або факту зазначення у тендерній пропозиції будь-якої недостовірної інформації, що є суттєвою при визначенні результатів процедури закупівлі, замовник відхиляє тендерну пропозицію такого учасника”, – підкреслює Анастасія Ференц.

Однак, як зазначає юрист ХАЦ Володимир Рисенко, неквапливість поліції в розслідуванні та невелика тяжкість покарання за підробку документів фактично провокують подібну неправомірну поведінку. Можливо варто розглянути необхідність внесення відповідних змін, як в законодавство про публічні закупівлі, так і в кримінальне законодавство, для посилення відповідальності та можливості припинення договору, укладеного внаслідок використання підроблених документів.

Другий підрядник

Окрім ТОВ “СК “Пантеон” ще одним підрядником стало ТОВ “СК СТС”, де засновниками є Андрій Сукесов та Сергій Кудрявцев.

До червня 2023 року Андрій Сукесов був бізнес-партнером Антона Палєя, який зараз є головою Старосалтівської ВЦА. 

Сам Антон Палєй запевнив, що вже довгий час не є партнером з Андрієм Сукесовим та довгий час немає відношення до ТОВ “СК СТС”. Також чиновник зазначив, що не запрошував брати участь у торгах колишніх бізнес-партнерів, закупівлі об’явлені Департаментом кап.буд. ХОВА і там приймають участь всі, хто має бажання.

Але це не єдиний зв’язок з представниками влади.

Так, у тендерній документації ТОВ “СК “СТС” завантажило договір оренди обладнання та будівельної техніки для проведення ремонту. Орендодавцем виявилось ТОВ “Будівельник”, де серед засновників є Михайло Харнам – заступник очільника області, в підпорядкуванні якого і знаходиться Департамент капітального будівництва, який проводив торги.

Питання відбудови на Харківщині є дуже важливим. Але в контексті отримання міжнародної допомоги прозорі процеси щодо визначення підрядників – є важливими. Як і покарання учасників тендерів, які подають підроблені документи. 

Нещодавно ХАЦ вже писав про те, що Департамент капбудівництва без торгів віддав понад шість мільйонів гривень на ремонт будинку після російського обстрілу нещодавно зареєстрованому підприємцю, з кримінальним бекграундом та ризиком, що його рахунки заблокують. Зараз цей підприємець знаходиться у розшуку. 

——————————-

Матеріал підготовлений в рамках проєкту: “Дорожня карта відновлення регіонів в Україні: пошук рішень на прикладі трьох областей”, що реалізується за підтримки Міжнародного Фонду “Відродження”


Павло Новик, Євген Лісічкін