Що таке повірка газового лічильника і навіщо вона потрібна?

Споживання комунальних послуг передбачає їх облік. Облік здійснюється за допомогою лічильників. Його відсутність або несправність можуть завдати шкоди, як споживачу так і постачальнику послуги. Тому Закон «Про метрологію та метрологічну діяльність» встановлює обов’язкову перевірку цих приладів. Повірка лічильника включає перевірку і маркування і/або видачу документа про повірку засобу вимірювання, що підверджує, що він відповідає встановленим вимогам.

Хто може повіряти лічильники?

  • Постачальники відповідної комунальної послуги.
  • Керуючий ОСББ або балансоутримувач будівлі

Якщо до вас прийшли перевіряти лічильник, обов’язково попросіть у представника сервісної служби направлення на перевірку. Якщо говорять, що потрібно ремонтувати і/або демонтувати лічильник – вимагайте також відповідне направлення. 

У направленні обов’язково повинні бути вказані: 

  • назва посади керівника сервісної служби, 
  • його прізвище, ініціали та підпис,  
  • печатка сервісної служби 
  • телефон для довідок, за яким можна зателефонувати і переконатися, що до вас прийшли не шахраї.

Коли можна повіряти лічильники?

В терміни, зазначені в технічному паспорті вашого лічильника (якщо в ньому йдеться про те, що перевірка проводиться один раз на 5 років, вимога проводити її частіше – незаконна).

За місяць до планової повірки лічильника вас повинні попередити про це рекомендованим листом з повідомленням або, наприклад, принести додому таке повідомлення, а ви поставите підпис, що в курсі. З моменту отримання такого повідомлення повіряти можуть прийти протягом 30 днів (більш точна дата буде вказана в листі).

Якщо вас не повідомили або повідомили з порушеннями термінів або порядку, і все одно прийшли на перевірку – це незаконно. В цьому випадку можна не допускати перевіряючих до лічильника.

Якщо ж порядок і терміни були дотримані, то власник лічильника має допустити виконавця до вимірювального приладу.

Буває, що повідомили про дату повірки, але ви розумієте, що в цей день вас не буде вдома (відрядження, відпустка тощо). У цьому випадку вже власник лічильника має повідомити про ситуацію перевіряючих не пізніше 10 днів до терміну повірки. Найкраще про це сповістити у рекомендованому листі з повідомленням. Після – узгодьте нову дату повірки. Не чекайте, поки представники сервісних служб з вами зв’яжуться, – зателефонуйте їм самі і домовтеся про зручну для вас дату.