Харків’янин Олександр Нестеренко виграв суд в газовиків щодо незаконності нарахування йому штрафу у майже 50 000 гривень. Також суд частково задовольнив вимоги Нестеренка щодо компенсації за роботу адвокатів. Але він подаватиме апеляцію, бо певен, що газовики та метрологи мають покрити всі витрати на правників за два роки судової тяганини.
Ця історія почалася влітку 2019 року. Родина Нестеренко викликала представників АТ «Оператор газорозподільної системи “Харківміськгаз”» для повірки лічильника. Контролери зняли лічильник та заявили про втручання. Мовляв, пломба на лічильнику не відповідає оригіналу заводу-виробника.
“Прийшов згодом метролог (ДП «Укрметртестстандарт»). Ми попросили його, щоб він нам надав для порівняння, оригінальну пломбу з заводу. Нам сказали, що у нас її немає. На питання, а як ви взагалі проводите експертизу, нам відповіли, що всі питання до комісії. Послали нас на комісію на Гагаріна 172а. У призначений час ми приїхали вистояли цілий день у черзі, витратили купу часу, нас потім запросили до кімнати за круглий стіл, де просто дали акти. Підпишіть. І ось вам рахунок на оплату штрафу. Ми не погодилися і пішли до суду”, — розповідає Тетяна Нестеренко.
Адвокатка Ольга Негодова зазначає, що до неї почали масово звертатися споживачі газу зі схожими проблемами ще у 2018 році. Тож вона направила адвокатський запит щодо відповідності чи невідповідності пломб до заводу-виробника. Але з’ясувалося, що цей завод ніколи нікому не надавав ніяких зразків. Крім того, за її словами наразі він взагалі не працює.
“В газорозподільній компанії керуються власною колекцією, зібраною невідомими людьми. Після експертизи вони повинні провести перевірку. Перевірку проводить співробітник метрології. Але згодом з’ясувалося, що у співробітників метрології раніше також не було зразків пломб заводу-виробника. Тобто ці перевірки не відповідають букві закону. Проте вони тягнуть за собою нарахування божевільних штрафів”, — зазначила Ольга Негодова.
Судова тяганина родини Нестеренко триває понад два роки. Рішення суду першої інстанції про скасування штрафу нарахованого представниками газорозподільної компанії та визнання їх актів недійсними винесено лише у 2021 році. Судовий позов щодо компенсації витрат на проведення експертизи та правників Комінтернівський районний суд Харкова задовольнив частково. Згідно із рішенням суду, позивач має отримати компенсацію за проведення експертизи лічильника в інституті судових експертиз ім. Бокаріуса в сумі 12 844,20 грн, “гонорар успіху” для адвокатів родини Нестеренків в сумі 10 000 грн та судовий збір у розмірі 1536,80 грн. Ці суми мають порівну розділити між собою відповідачами – АТ «Оператор газорозподільної системи «Харківміськгаз» та ДП «Укрметртестстандарт».
Але Олександр Нестеренко не згоден з таким рішенням суду і подаватиме апеляцію. Бо вже витратив на правників 50 000 грн. Він розуміє, що за два роки на судову тяганину пішло більше грошей, ніж сам штраф від газовиків, але спинятися не збирається.
«Вони ж просто хочуть, щоб люди не ходили до суду. Бо до суду треба прийти, витратити гроші зараз і одразу. Не кожен може дозволити собі майже 14 тисяч витратити тільки на експертизу плюс юридичний супровід. Вони навмисне затягують судовий процес. То хворіють, то ще щось. А кожен прихід адвоката до суду – це гроші. Тому вони й затягують, розуміючи, що люди подумають: та я якось домовлюся краще в розстрочку штраф покрию, чи ще щось, ніж зараз вивалити стільки грошей, а там виграю чи не виграю, ніхто ж не знає”, — говорить Олександр Нестеренко.
Чоловік не збирається здаватися та каже що піде до кінця в цій справі. Тому що абсолютно впевнений, що правда на його боці.
Зухвалий корупційний схематоз від “Харківміськгазу”
Про корупційну схему з нарахуванням споживачам газу незаконних штрафів голова Харківського антикорупційного центру Дмитро Булах розповів ще влітку 2020 року.
Схема проста та зухвала: газовики знімають лічильники на повірку, підсовують споживачам “стандартний” акт про порушення, а потім “експертиза” встановлює, що в лічильнику мало місце “пошкодження відлікового механізму”. Тобто відбулося стороннє втручання в роботу газового лічильника. Спеціальна комісія АТ “Харківміськгазу” нараховує споживачу штраф. Якщо протягом трьох днів штраф не сплачують — вимикають газ.
«Я за час своєї діяльності бачив багато різних корупційних схем. І це напевно одна з найнахабніших. Коли представники газорозподільних компаній штрафують людей просто тому, що вони можуть. Малюють ситуацію з повітря та пропонують її вирішувати неофіційно. Я неодноразово намагався зв’язатися з керівництвом «Міськгазу», але це було безуспішно», — сказав тоді Дмитро Булах на прес-конференції.
За словами Дмитра Булаха, харків’яни та мешканці Харківської області почали масово звертатися до Харківського антикорупційного центру ще задовго до 2020 року. На жаль, не кожна людина хоче доводити в суді, що ніякого втручання не було. Але є й такі, що не бажають йти з газовиками на “мирову” і… перемагають.
Одна з таких — Зоя Твердохліб. Їй газова служба влітку 2019 року нарахувала штраф у 184 тис. грн. Під час повірки лічильника, контролери “Харківміськгазу” підсунули довірливій жінці акт про порушення, який вона підписала. За її словами, контролери пояснили, що нічого страшного в цьому немає, і що вони всім такий “стандартний” акт видають. Потім Зою Твердохліб запросили на комісію, де і повідомили про штраф.
«Вони коли лічильник розпакували одразу почали говорити, що тут є механічні пошкодження “відлікового механізму”. Ми з чоловіком обурилися, але вони нас почали відразу ображати. На моє прохання, щоб вони віддали мій газовий лічильник, я його хотіла сама відвезти на незалежну експертизу до Бокаріуса, відповіли відмовою. Навіть коли я викликала поліцію, вони мені все одно не віддали лічильник. Була комісія, яка виписала мені штраф 184 тисячі грн. Я подала до суду. Суд зобов’язав їх мій лічильник привезти на незалежну експертизу до Бокаріуса. Там провели експертизу. Ніякого пошкодження відлікового механізму не знайшли, ніякого втручання немає», — каже Зоя Твердохліб.
Правовий супровід справи Зої Твердохліб здійснював юрист ХАЦ Ігор Синицький. Завдяки його допомозі, Зої Твердохліб вдалося виграти суд першої інстанції, а в березні 2021-го року перемогти й в апеляції.
Апеляційний суд відмовив “Харківміськгазу” у відкритті касаційного провадження. Тож, незаконний штраф у 184 тис. грн було повністю скасовано. Цікаво, що за словами Ігоря Синицького, представники “Харківміськгазу” неодноразово зверталися до Зої Твердохліб з пропозиціями “розв’язати питання” за фінансову винагороду. Але жінка не погодилася.
На думку Ігоря Синицького у сфері роботи газорозподільних компаній коїться повне правове свавілля.
“Газовики виявляють порушення, потім їх же комісія розглядає ці порушення, потім вони ж самі проводять експертизу та виписують штраф. Тобто, системи стримування та противаг в газорозподільній сфері на сьогодні не існує. І тільки виключно через суд можна зупинити свавілля газовиків”, — підкреслює юрист.
Голова ХАЦ Дмитро Булах ще рік тому повідомив про ситуацію, яка склалася з повіркою лічильників та незаконними штрафами керівника Харківської обласної прокуратури Олександра Фільчакова за результатами звернення було відкрито кримінальне провадження, слідство триває.
Корисні поради від Харківського антикорупційного центру