Російська пропаганда активно намагається впливати на мешканців Харківської області. Для цього використовуються проросійські сайти, в тому числі з регіональною прив’язкою, анонімні телеграм-канали і, навіть, вкрадене в Україні обладнання радіостанцій.

А меседжи та фейки, які просувають представники окупантів, пов’язані з ситуацією на фронті. 

Під час окупації значної частини області, росіяни використовували на повну всі види пропаганди. Так, серед громадян поширювали газети «Изюмський телеграфъ», «Харків Z» та «Красная звезда». У вересні частина області була деокувана.  Це стало шоком для колаборантів і в перший період вони лише намагалися показати, що не зникли зовсім. Газети агресор свої вже не роздає, але використовує інші засоби, щоб поширювати власні наративи.

Зміни наративів

Так, під час деокупації частини Харківської області, російська пропаганда була зайнята намаганнями спростувати інформацію про вчинення воєнних злочинів представниками окупантів в Ізюмі, Куп’янську тощо. 

Крім того, активно поширювався наратив про нібито іноземних найманців, які брали участь у деокупації області. 

Скрін сайту “Риа новости”

Після деокупації, пропагандисти поширювали тези що нібито українська влада піддала цивільне населення репресіям за життя під владою росіян, фейки про мобілізацію, гуманітарну допомогу, обіцянки повернутись.

Жовтень-листопад переважно пройшли в пропагандистських медіа з публікаціями про відключення електроенергії, в тому числі, у Харкові.

Але при цьому активної підтримки колаборантам у медіа не було. Той, так званий “голова ВЦА” Віталій Ганчев, майже зник з топових російських медіа на кілька місяців. 

“РИА Новости” його не згадували протягом майже чотирьох місяців.

Варто відзначити, що Ганчев був та залишається головною медійною персоною серед окупантів на Харківщині. Його показували по російським каналам, воєнкори окупантів брали в нього інтерв’ю. Але з вересня минулого року уваги з боку російських пропагандистів до нього стало набагато менше. Його іноді, вже не так часто, запрошували до пропагандистського шоу “Соловьев Live” або в ефір “росія1”, заради радикальних фейків.

Наприклад, він заявив, що українська армія на звільнених територіях розстрілює мирних мешканців: “Повідомляють про складну ситуацію, де в населених пунктах, у тому числі, у Куп’янську та Великому Бурлуку їздять найманці та знімають на камеру як розстрілюють людей, щоб потім видати це за витівки російських військ”.

На скрінштоті можна побачити перерву між знадками

Або розповів страшилку про те, що у Харкові якщо людина не кричить “Слава Україні”, вона просто не виживає.

Але з наступом росіян у Донецькій та Луганській області ситуація змінилась й Ганчева знову стало більше у висловлюваннях пропагандистів у російських змі. Так, з початку лютого 2023 року у найбільших російських виданнях з’явились публікації з заявами про спроби захоплення Харкова. Ці наративи підхопили й колаборанти. 

Скріншот одного з російських видань

Тож чим активніше будуть російські війська на Куп’янському напрямку, тим сильніше буде працювати російська пропаганда стосовно Харкова. 

Російські телеграм-канали

Пропагандисти створили цілу мережу телеграм-каналів, які мають прив’язку до Харкова та міст області. Більшість з них співпрацює з російськими посіпаками з так званої “ВЦА Харківської області”.

Свій телеграм-канал є і в так званого голови “ВЦА” Віталія Ганчева. Ще кілька пабліків постять в основному контент, в якому фігурують колаборанти.

Крім того, в телеграмі існує ціла мережа каналів, які просувають наративи країни-агресорки, розповсюджують фейки, дезінформацію та маніпуляції, серед яких є кілька з аудиторією у десятки тисяч підписників. В основному канали мають у своїй назві Z або V та регіональну прив’язку. Але не тільки. 

Найбільші телеграм-канали створені як регіональні і намагаються мімікрувати під українські. Ще в 2021 році СБУ повідомляло про десятки великих телеграм-каналів, які координувались 85 Головним центром спеціальної служби Головного управління Генерального Штабу Збройних Сил РФ.

Мова йде про канали «Легитимный», «Резидент», «Картель», «Сплетница», «Чорний квартал», «Политический расклад», «Нетипичное Запорожье», «Тремпель Харьков», «Одесский фраер», «Днепр live», «Николаев live», «Херсон live».

Ось за таким принципом й зараз працює канал “П…. Х..”. Наприкінці лютого цей канал вже мав понад 36 тисяч підписників і входив до сотні українських телеграм-каналів за рівнем цитування.

Скріншот з статистикою каналу

На думку керівниці Центру досліджень “Детектор медіа” Ольги Білоусенко, цей канал входить до списку проросійських телеграм-каналів, складеного аналітиками й аналітикинями «Детектор медіа» за розробленою методологією. Тобто він відповідає щонайменше трьом критеріям, які можуть свідчити про проросійськість каналу. 

“Наприклад, у постах каналу є токсичні слова й словосполучення: «проукраинская группировка», «спецоперация», «киевский режим». Це ті терміни, які використовує російська пропаганда для легітимізації своїх дій в Україні й дискредитації української влади й армії. Тобто законну українську армію, яка вимушена воювати, щоб захищати Україну, називають «угрупуванням», війну — всього лише «спецоперацією», а законно обрану українську владу — «київським режимом». У такий спосіб росіяни намагаються утворити свою реальність, в якій немає війни, а є лише незначна спецоперація, в якій Росія бореться із нібито «незаконними угрупуваннями”, – розповіла Ольга у коментарі для ХАЦ

Вона підкреслює, що автори каналу періодично поширюють дописи в яких дискредитовують Західні держави. Наприклад, США, країни ЄС. Зокрема, посилаючись на свої джерела автори каналу пишуть, що рівень допомоги для України від США постійно падатиме; пишуть, що США звинуватить Україну у підриві «Північного потоку»; називають Урсулу фон дер Ляєн відьмою; розповідають що в країнах ЄС проходять мітинги проти надання зброї Україні тощо. Однак всі ці дописи не підтверджуються фактами. Йдеться про вирвані із контексту справжніх статей у медіа фрази й цитати або ж про так звані інсайди і припущення самих авторів каналу.

ХАЦ також проаналізував контент, який поширює найбільший проросійський, орієнтований на харків’ян, ТГ-канал. 

Варто відзначити, що канал майже не подає новинні матеріали про місто, але активно поширює сюжети російських каналів, а також фейки і анонімні історії, інформацію з яких неможливо перевірити. 

Нещодавно канал знов дістав фейк про роботу американських біолабораторій в Україні, при цьому, деякі фейки обробляються таким чином, щоб вплести в це Харків та небезпеку для міста.

Приклад фейку з одного з російських тг-каналів, орієнтованих на Харківщину

З’явилась на каналі і публікація з конспірологічною теорією щодо Зеленського та його двійника. Раніше аналітики Центру протидії дезінформації при РНБО дослідили цей кейс і встановили, що це твердження безпідставне, адже на наведених фото зображений охоронець Зеленського, який стежить за перебігом подій під час зустрічі. Аналітики переконані, що це черговий вкид та конспірологічна теорія від російської пропаганди. 

Скрін поста про Павла Оніщенка, який активно поширювали у ТГ-каналах

Можна побачити на каналі і репости відео Павла Оніщенка. Мова йде про лідера харківської організації “Потон”, якого підозрюють у посяганні на життя працівників СБУ, нині проживає у Москві, звідки записує проросійські відео. 

Як пише “Суспільне”, у березні 2022 року він вийшов з-під варти й обіцяв записатися до тероборони та зайнятися волонтерством. В одному з відео, оприлюдненому на власному Youtube-каналі, Оніщенко визнає, що спершу виїхав за кордон у Європу: тимчасово мешкав у Чехії та Великобританії, а тепер переїхав до російської столиці.

У зверненні, яке Оніщенко записав під час руху по річці Москва на фоні Кремля, він називає українців та росіян “єдиним народом”, а повномасштабне російське вторгнення — “поверненням земель”.

В лютому цього року стало відомо, що лідеру організації “Потон” заочно оголосили про ще одну підозру, на цей раз у пропаганді війни. Поліція та прокуратура розслідують справу Оніщенка за статтею про “виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України”.

Діяльність Павла Оніщенка також описав журналіст Олександр Білокобильський. 

У квітні 2020 в Харкові Павло Оніщенко, також відомий як “Паша ПОТОН”, колишній мент і “борець за ЗОЖ та проти наркоаптек” заходився створювати т.зв. Слобожанську Січ. За оголошеним задумом, цей осередок “істинного прямого народовладдя” мусив згодом створити орган “Віче на майдані”, який був би “більш легітимний”, ніж існуючі в Україні інституції. Все це, звичайно, під патріотичним соусом.

Білокобильський відмітив, що саме через роботу над “темою ПОТОНа” він дізнався ім’я Кирила Стремоусова, який тоді ще був просто відеоблогером і “журналістом”, а не заступником окупаційного губернатора Херсону. 

“Стремоусов приїздив до Оніщенка на ту “Січ” і рекламував як “добре начинання”. Добре, що Служба божа вчасно взялася за ту “січ”, карочє”, – підкреслює в пості журналіст, і відмічає, що зараз купа пропагандистських пабліків постять відео Оніщенка, в якому він каже, що “путін занадто добрий”. 

Скрін зі сторінки у ФБ Олександра Білокобильського

Ось такі відео і репостить “харківський” паблік. 

Youtube-канали

Але не лише телеграм-каналами просувається російська пропаганда. Використовують росіяни й Youtube. 

Після того як російські війська в лютому-березні захопили 25% Харківської області (Ізюм, Куп’янськ, Балаклія, Вовчанськ) і поставили свою окупаційну владу на цих територіях, під головуванням Віталія Ганчева, її діяльність висвітлювала пресслужба, яку очолила Анастасія Рубльовська з Луганську.

Анастасія Рубльовська. Скріншот з її каналу Youtube

Рубльовська у Луганську працювала у пресцентрі місцевого вузу. Зокрема, писала публікації про заходи, які направлені на проведення інформаційних війн в умовах війни. Вона з’явилася у Харківській області разом з Ганчевим, паралельно запустивши Youtube-канал, на якому зібрала 14 тисяч підписників та телеграм-канал, в якому було більше 10 тисяч підписників.

Однак, у вересні, після контрнаступу української армії, робота каналу була поставлена на паузу. Нові відео на Youtube та публікації в телеграмі перестали з’являтися з кінця вересня минулого року. І лише на початку 2023 року на каналі Рубльовської почали знов з’являтись нові відео.

Як бачимо, це корелюється з тим, що після деокупації робота Ганчева була поставлена на паузу і лише після активізації російського наступу, у тому числі на Куп’янському напрямку, його медіаресурси прокинулись. 

Основним завданням сюжетів – є просування тези, що за часів російської окупації в населених пунктах області було спокійніше, ніж зараз, а також, що місцеві мешканці “чекають на росію”. 

Ще один канал на Youtube наближений до Ганчева був створений у грудні.

Скрін з нового Youtube-каналу, наближеного до керівництва т.з “вга”

Мова йде про “Харків н…”, пов’язаний з однойменним телеграм-каналом. На каналі ще майже немає підписників, а наповнення стосується діяльності “так званої ВГА, яку очолює” Ганчев.

Катя-харьковчанка та “блогери”

Російська пропаганда намагається демонструвати підтримку війни та окупації серед мешканців Харкова. Одним з елементів такої тактики є використання колишніх харків’ян, які переїхали до рф.

Так, зараз росіяни активно розкручують канали та соцмережі Катерини Кужельної.

Скрін з одного з відео “Каті-харьковчанкі”

Ось так просувають канал Кужельної самі пропагандисти.

“Молода дівчина з нашого міста публікує ексклюзивні відео, висловлюючи свою особисту точку зору на те, що відбувається в Україні. У зв’язку з тотальним блокуванням її контенту у Тік-Тоці Катя вирішила завести свій особистий канал з однойменною назвою. Її відео постануть такі великі телеграм-канали, як Яків Кедмі, РОСІЯ ЗАРАЗ, КУЛЯ і багато інших”, – йдеться у дописі.

Кужельна народилась в 2003 році. Вчилась у Харківській гімназії № 46 імені Ломоносова та навіть визнавалась кращою юною журналісткою міста

Батьки Кужельної працювали на Харківському державному авіаційному промисловому підприємстві, За даними системи Youcontrol, були керівниками оздоровчого комплексу “Авіатор” ХДАПП. Крім того, Тетяна Кужельна є співзасновницею ТОВ “Сокольники”, а Дмитро Кужельний є там керівником. Це ТОВ зареєстроване у селі Зарічне (Петрівське). Таку назву мала база відпочинку авіаційного підприємства, яка багато років мала занедбаний вигляд. Зараз діяльність “Сокольників” припинена, але Тетяна Кужельна має у власності земельну ділянку саме у тому Зарічному.


За даними аналітичної системи YouControl з 2013 року Кужельний очолює ТОВ “Мотор-Січ-Аеро”, яке входить до групи підприємств Вячеслав Богуслаєва. 

За даними ЗМІ, Богуслаєва піжозрюють у колабораційній діяльності та пособництві державі-агресору. Він має російське громадянство з 2000 року. Відтоді він 4 рази обирався народним депутатом України та був членом комітету Верховної Ради з питань національної безпеки і оборони, що передбачало отримання доступу до державної таємниці. 

Перелік блогерів, яких підлтримують у рф, не обмежується Оніщенко чи Кужельною.

Є один персонаж, якого намагаються просувати – екскандидат в мери Харкова – “Саша Псіх” або Олександр Кондрусик.

Скрін з одного з проросійських сайтів, який піарить Кондрусика

Кондрусик у 2021 році року балотувався у міські голови, але в останній день зняв свою кандидатуру.

Ще раніше Кондрусик в своїх блогах відстоював проросійські погляди та відповідні пропагандистські стереотипи: висловлювався на підтримку «традиційних сімейних цінностей на парадах 1 травня» замість «гнильних процесів» (про Марш рівності у Києві); критикував «русофобів», «марші фашистських посіпак у Києві», події Революції гідності та євроатлантичні устремління України, а також закликав «просити вибачення у Донбасу» та підтримував розширення сфери застосування російської мови в Україні, – пише “Новое время”.

Єдиним політиком, який був йому “симпатичен”, був Віктор Медведчук.

У травні ХАЦ писав про те, що Кондрусик в своїх дописах пише про “велику та богом поцеловану росію”. А обложкою його профілю є прапор радянського союзу.

Тепер же його канал у телеграмі просувають проросійські ЗМІ. 

Вороже радіо

Ще до початку повномасштабної війни російське радіо можна було почути навіть у Харкові, не кажучи вже про громади біля кордону.

За даними видання “Kharkiv Today”, армія рф залишила майже всю територію Харківської області, але радіо з Бєлгородщини продовжує лунати на українських землях. На деяких звільнених територіях можна почути тільки його. 

У жовтні харків’яни повідомляли у соцмережах про те, що в місті можна зловити російські радіостанції. Йшлося про станції «Харків Z» та «Радіо життя», спеціально створені в РФ для військової пропаганди. Після обстрілів, коли у Харкові зникало світло, приймачі, за розповідями деяких городян, майже не ловили українські радіостанції — лише російські.

Проблема в тому, що російські радіопередавачі значно потужніші за українські. Наприклад, за словами експерта з питань радіомовлення та редактора “Українського радіо” Всеволода Чебодаєва для матеріалу Kharkiv Today, український державний центр радіочастот роздав у Харківській області частоти по 100 ватт, а це — всього 20 кілометрів покриття. Тим часом у Бєлгороді є п’ятикіловатний радіопередавач.

У грудні 2022 року росіяни розповідали о планах створення “фронтового радіо” для прикордонних районів. В Харкові ж з 12 грудня радіо «Накипіло» (медіагрупа “Накипіло”) почало мовить не тільки онлайн, але і на радіочастотах 92,2 FM.

Раніше на цій хвилі до Харкова з російського Бєлгорода “добивало” пропагандистське радіо окупантів.

На “Радіо Накипіло” можна почути новини Харкова та області, аудіорепортажі з деокупованих територій, інтерв’ю з волонтерами та митцями і виключно українську музику українською чи англійською мовами. Радіо мовить цілодобово.

У лютому вже відбувся інший інцидент. Виявилося, що під час окупації  Великого Бурлука росіяни вкрали ефірний комп’ютер з музичною базою і заставками станції  “Слобожанське FM”.

7 лютого представники радіостанції заявили, що не мовлять у Харкові і що саме росіяни на хвилі 100 МГц використовують фірмові заставки радіостанції, роблять це невідомі особи.

Джерела “Суспільне Харків” у СБУ підтвердили, що обладнання радійників викрали й зараз воно використовується окупантами на території Росії. За версією силовиків, росіяни створюють та транслюють україномовний контент для подальших інформаційних вкидів.

На думку головного редактора радіо “Накипіло” Євгена Стрельцова, основна проблема радіомовлення в області зараз — це мовлення понад 20 ворожих станцій в Харківській області. Все це переважно пропагандистські станції, на яких розповідають, що Україна — не держава, що нашим збройним силам треба здаватися тощо.

 Як говорить головний редактор радіо “Накипіло”, росіяни готувалися до інформаційного протистояння роками, їх станції оснащені потужними передавачами.

Що з цим робити? 

Стрельцов вважає, що один з варіантів — надавати можливість українським мовникам займати ворожі частоти або ставити обладнання, яке буде глушити ворожий сигнал. Ще одна проблема — технічні й фінансові втрати місцевих радіостанцій через окупацію. Студії деяких мовників були розкрадені окупантами, обладнання вивезене в росію. 

“Знаю сумний приклад, коли техніка й контент харківської станції прямо зараз використовуються окупантами для мовлення з Бєлгородської області (якраз мова йде про “Слобожанське FM”). Те, що розбудовувалося роками, втрачено. Багатьом станціям необхідна фінансова та технічна підтримка”, – підкреслює Стрельцов

Зараз радіо “Накипіло” мовить у Харкові та в області в радіусі до 40 кілометрів навколо міста. Його можна почути в Дергачах, Золочеві, Люботині, Мерефі, Руській Лозовій, Циркунах і багатьох інших містечках нашої області. У радіостанції є плани щодо мовлення в Ізюмі й Балаклії. Також команда радіо думає, як вийти на північ області — Вовчанськ і Куп’янськ, адже саме там ворожі станції ведуть себе абсолютно безкарно, а україномовного мовлення там майже немає.

Дані прокуратури

У відповідь на запит ХАЦ в прокуратурі Харківської області повідомили, що не ведуть окремий облік щодо справ, які стосуються діяльності ворожих пабліків та пропагандистів.

Відповідь прокуратури на запит ХАЦ

У прокуратурі протягом 2022 року нарахували 156 кримінальних правопорушень за ст.436-2 КК України (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України, глорифікація її учасників), з них 47 кримінальних правопорушень, за якими провадження направлені до суду з обвинувальним актом. 

За 2 місяці 2023 року правоохоронці зафіксували 44 кримінальні правопорушення за статтею виправдання збройної агресії рф, з яких провадження до суду на цей час не направлялись.

Варто зазначити, що далеко не всі пропагандисти, які публічно поширюють російську прпоагнаду, отримали підозри. 

На даний момент російські пропагандисти продовжують створювати інформаційні атаки на мешканців Харківщини наряду з військами агресора. А також виправдовувати воєнні злочини. І від ефективності протистояння цим атакам, в тому числі буде залежати результат війни. Адже окрім битв на ділянках фронту йде битва й за розум громадян України.

—————————–

Це журналістське розслідування було проведене й опубліковане в рамках проєкту ІРРП “Підтримання журналістських розслідувань за фінансової підтримки International Media Support (IMS)”

Павло Новик, Євген Лісічкін