Російські “агенти впливу” на Заході. Які наративи кремля просувалися в іноземних медіа на цьому тижні

Будьте обережні! Для поширення дезінформації кремль використовує завербованих агентів, які працюють на світову аудиторію під виглядом “експертів, політологів з країн Заходу”. Два тижні тому, ми писали про двох таких “агентів впливу” росії на Заході.

Кремлівська пропаганда організувала на Заході мережу псевдоекспертів для просування своїх тез. З початком війни, ця мережа почала активізуватися з новою силою, виконуючи завдання по відбілюванню кремля у цій війні, просуванню, начебто, альтернативних точок зору на ситуацію – а по суті, російських наративів.

Сьогодні ми зробили підбірку з “експертів”, “журналістів”, “політологів” і навіть діючих політиків, які просували кремлівські тези в російських та іноземних ЗМІ протягом двох останніх тижнів:

  1. 1. Хорватський депутат Європарламенту Мислав Колакушич про санкції.

Санкції проти росії, які ввели США, країни ЄС, Велика Британія, Австралія, Канада та інші, дуже чутливо діють прти країни-окупанта. І незважаючи на те, що в росії влада публічно каже, що “санкції тільки йдуть на користь”, там бажають їх позбутись. Для цього у західні медіа запускають свої наративи. Один з них – зробити тему санкцій абсурдної. Наприклад, “ввели ви санкції проти нас, а чого проти США не ввели”. В цьому їм допомагають їх “агенти впливу” на Заході. Один з них – депутат Європарламенту від Хорватії – Мислав Колакушич.

“Нам би слід було заборонити імпорт нафти і газу з США, які брали участь у більшій кількості військових конфліктів, ніж будь-яка інша країна Європи та світу за останні десятиліття”, – сказав Колакушич.

Він також заявив, що санкції спрямовані «проти півмільярда громадян ЄС та проти мільйонів жителів решти Європи», які тільки й страждатимуть через обмеження.

Про те, що кожен день в Україні страждають та гинуть десятки українських військових, мирних мешканців, Колакушич звісно не згадав взагалі.

2. Перуанський “журналіст” Рікардо Санчес Серра про начебто фейки з України в західних ЗМІ.

Перуанський журналіст Серра стверджує, що начебто Вашингтон і НАТО фінансують поширення фейків про дії росії в Україні в західних засобах масової інформації. В російських ЗМІ стверджується, що виступ Серра був на сайті Федерації журналістів Перу:

«Виявилося, що будинки, які нібито зруйнували росіяни в Києві, насправді було знято в секторі Газа. Руйнування на Донбасі приписали росії, а насправді в них потрапила українська ракета “Точка-У”. Говорили, що танк, який роздавив машину, російський, а виявилося, що український», – зазначив Серра.

Серра намагається знайти фейки в українських та західних ЗМІ, при цьому жодним чином не говорить про сотні фейків російської пропаганди, які вже довели журналісти-розслідувачі за час війни.

3. Бригадний генерал німецької армії у відставці та екс-радник колишнього канцлера Німеччини Ангели Меркель Еріх Вад упевнений, що постачання важкого озброєння в Україну приведе до катастрофічних наслідків.

Еріх Вад упевнений, що постачання важкого озброєння в Україну не просто безглузде, а й небезпечне.

Він транслює кремлівські наративи про те, що українська армія не зможе опанувати управління сучасною зброєю і сучасним озброєнням з Заходу. Вад заявляє наприклад, що не всі можуть управляти танком «Леопард», а солдати ЗСУ не проходили спеціальну підготовку для користування такою бойовою машиною.

«Ми повинні думати про конфлікт Росії та України з кінця. Якщо ми не хочемо третьої світової війни, рано чи пізно нам доведеться відмовитися від мислення у бік військової ескалації та розпочати переговори», — заявив Вад.

Два тижні тому, Вах визнавав перевагу російської армії в Україні. І взагалі протягом війни, Вад транслює думки про те, що Україні треба поступитись росії, щоб наступив мир.

4. Колишній голова Соціал-демократичної партії у Німеччині Оскар Лафонтен перекладає відповідальнсть за війну в Україні з росії на США.

В українському конфлікті винні Сполучені Штати Америки, які довгі роки ігнорували інтереси рф у сфері безпеки, таку думку висловив виданню Junge Welt колишній голова Соціал-демократичної партії в Німеччині Оскар Лафонтен. Лафонтен також вказав що санкції проти рф грають проти Німеччини. Одразу два наративи кремлівської пропаганди.

«Росія та Китай знаходяться у військовому оточенні США. Москва вже 20 років каже, що Україна не повинна бути прийнята в НАТО, і американські ракети можуть бути розміщені на українсько-російському кордоні. Ці інтереси безпеки постійно ігнорувалися, це одна з головних причин війни в Україні», — каже Лафонтен.

Лафонтен висловлює конспірологічну версію, шукаючи агресора у війні в Україні, але не каже, що за всіма геополітичними питаннями, саме росія по факту напала на Україну, а все інше – це лише виправдовування дій кремля.

5. Джон Паркер. В російських ЗМІ його називають одним із лідерів Партії соціалістичної єдності США та кандидатом в сенатори від Каліфорнії. Просуває тезу про те, що США витрачає в Україні на “неонацистів” мільярди доларів. На початку травня цього року відвідав окуповане Рубіжне у Луганській області.

Паркер назвав США джерелом світового зла та імперіалізму. Нагадаємо, що це начебто американський “політик” та кандидат в сенатори) Також Паркер подякував російським солдатам за те, що вони кинули виклик американській воєнщині. Паркер розповів, що начебто бачив, як українські військові навмисне били по цивільних об’єктах, знищуючи інфраструктуру.

Паркер – це типовий приклад “політика” у Європі та в США, який не частково, а повністю утримується з кишені кремля.

6. Ветеран німецьких танкових військ Андреас Вебер та ветеран польського спецназу Віслав Кадишевич нахвалюють ефективність російської армії та російської зброї.

Вебер та Кадишевич просувають один з кремлівських наративів, що російська армія продемонструвала в Україні, що вона навіть ефективніша за армію НАТО. Звісно це не підтверджується жодними доказами з боку Вебера та Кадишевича, але коли це було важливим для російської пропаганди.

7. Колишній радник міністра оборони США, полковник у відставці Дуглас Макгрегор прогнозує Україні поразку та її розпад.

Війна неминуче призведе до військової поразки України та подальшого поділу її території – такий прогноз висловив американський “військовий експерт”, колишній радник міністра оборони США, полковник у відставці Дуглас Макгрегор. Своєю думку він поділився іспанській газеті El Mundo.

Він констатував, що російські військові змогли малими силами зробити те, що стало несподіванкою для Заходу, зумівши провести наступ на широкій ділянці фронту.

«Російські сили зробили те, чого ми на Заході не очікували. Вони наступали на фронті, довжиною від 800 до 1280 км, використовуючи батальйонні тактичні групи чисельністю близько 700 чоловік кожна. Цим з’єднанням було доручено уникати супутніх збитків та втрат серед мирного населення під час ідентифікації, ізолювання та ураження наземних сил України артилерією, пов’язаною з розвідувальними безпілотниками», — заявив Макгрегор.

Макгрегор протягом всієї війни дає програшні прогнози для України, які не підтверджуються. “Експерт” навіть не приховує, що працює на кремль. Наприклад, цей так званий “експерт” прогнозував інтервенцію Польші в Україну, війну в Україні називає виключно війною НАТО з росією.

8. Депутат парламенту Німеччини (Бундестагу) від Лівої партії Сара Вагенкнехт про те, що начебто санкції проти росії не приносять жодного ефекту.

Сара Вагенкнехт повторює кремлівський наратив, що антиросійська санкційна політика Німеччини шкодить їй більше, ніж росії.

«Невже ви не бачите, що санкційна політика шкодить нам більше, ніж путіну? Невже ви не помічаєте, що з лютого євро постійно дешевшає і здає позиції, тоді як рубль котирується набагато вище, ніж на початку війни?», – заявляє Вагенкнехт. Депутат використовує набір стандартних російських маніпуляцій про те, що “рубль від санкцій тільки міцнішає”.

На думку депутата, російська економіка перебуває в безпеці, оскільки у країни все ж таки залишаються партнери, що імпортують енергоносії. «Німеччина втратить важливі сектори промисловості, якщо країна слідуватиме курсу пані Бербок. Пане канцлер, залиште вже свої зелені ігри з енергетикою та займіться реальними проблемами людей у ​​своїй країні!», — додала Вагенкнехт.

Нагадаємо, що через так званих іноземних експертів, політиків росія намагається нав’язати світу необхідну рф точку зору. Їх заяви завжди є маніпулятивними, дезінформаційними, та дуже часто фейковими. Якщо зробити підсумок, то на цьому тижні російська пропаганда просувала на Заході такі тези: “санкції проти росії не є ефективними і більше від них страждають країни Європи”, “в західних медіа публікують тільки фейки про події в Україні”, “не можна поставляти в Україну західне важке озброєння, бо це приведе до катастрофічних наслідків”, “за війну в Україні більшу відповідальність несе не росія, а США”, “Україні не допоможе підтримка Заходу, все одно вона вже у важкому становищі”, “російська армія дуже ефективна у війні в Україні і навіть ефективніша ніж сили НАТО”.

***

Ця публікація була підготовлена Харківським антикорупційним центром в рамках програми «Підтримка регіональних медіа України під час війни» за фінансової підтримки Європейського Союзу та МЗС Королівства Норвегії. Зміст публікації є винятковою відповідальністю Харківського антикорупційного центру i не відображає погляди Європейського Союзу, МЗС Королівства Норвегії чи Інституту висвітлення війни та миру.