Якщо хтось вважає, що 15-17 березня російська федерація проводила “вибори” тільки на своїй території, закордонних дільницях, а також на окупованих територіях України (Донецька, Луганська, Херсонська, Запорізька області, а також АР Крим та місто Севастополь), то він помиляється. Псевдовибори також організували на тимчасово окупованих територіях Харківської області.
Україна станом на зараз не контролює 29 сіл Дворічанської громади. Ворог говорить про 35 сіл з урахуванням 35-ти населених пунктів, що перебувають в “сірій зоні”. Картинку “волевиявлення” створили у частині Дворічанської громади. Окупанти не просто їздили з урною по дворах людей, які ще залишились там жити, а організували дві повноцінні “виборчі дільниці”. Одна з них була розташована в селі Гракове, за 7 кілометрів від кордону з державою-агресором.
Окупаційна військово-цивільна адміністрація Харківської області вперше анонсувала президентські “вибори” 5 березня. У повідомленні тоді не йшлось про “голосування” саме на захоплених територіях Харківської області.
Також нічого подібного не прозвучало і на зустрічі голови так званої “військово-цивільної адміністрації Харківської області” Віталія Ганчева з головою виборчої комісії бєлгородської області рф Ігорем Лазарєвим.
На той момент йшла мова лише про те, що мешканці Харківської області з паспортами держави-агресора можуть “проголосувати” на території росії.
А вже 15 березня окупаційна адміністрація повідомила, що на захоплених територіях Харківської області відкрились дві “дільниці”. Без пояснень “правових” підстав навіть за російським законодавством.
У той же день, 15 березня, з’явилась інформація про “голосування” та “дільниці” на окупованій території Харківської області і на сайті правлячої партії держави-агресора “єдина росія”. Там також йшлося про дві “дільниці та “голосування на дому”.
Окупанти запевняли, що “дільниці” продовжили працювати і протягом 16-17 березня, відзначаючи високу явку. У той же час на відео та фото, які були викладені з “дільниць”, окрім “членів комісії”, на кадрах було видно лише Ганчева та кількох працівників окупаційної адміністрації. Звісно, уся ця історія організована виключно для створення інформаційного шуму.
Тим не менш, окупанти навіть намалювали явку на окупованій території Харківської області – 92%, не зазначаючи в абсолютних цифрах кількість мешканців ТОТ, які “проголосували”.
Жодної інформації від центрвиборчкому російської федерації про “вибори” на території Харківської області, про явку, “підрахунок голосів” – немає. Це логічно, бо навіть держава-агресор де-юре не визнає окуповані населені пункти Харківської області своїми. Навіть через призму російського законодавства це не можна назвати виборами.
Міністерство закордонних справ України, правоохоронні органи, світові організації робили акцент лише на тому, що “вибори” президента росії проходять на окупованих територіях України, які агресор “включив” у свій склад та “конституцію”. Поки що жодної реакції з приводу посміховиська, яке влаштували в Харківській області.
Директор Харківської правозахисної групи Євген Захаров у коментарі ХАЦ зазначив, що “вибори” на території Харківської області, на його думку, варто розглядати так само, як і “голосування” на інших окупованих територіях України.
“Це взагалі можна кваліфікувати як злочин проти людяності. Злочин систематичний та широкомасштабний. Навіть не написали у своїй “конституції”, а все одно провели. Ця зухвалість – це демонстрація світовій спільноті. Порушення прав людині, порушення права на волевиявлення, примус до виборів”, – сказав Захаров.
Даний матеріал виготовлено за підтримки ГО “Інститут масової інформації” в рамках проєкту міжнародної організації Internews Network.