Постачання молока у дошкільні заклади Харкова за завищеними цінами: обвинувачується начальник управління освіти Індустріального району та директор комунальної організації

Прокуратура затвердила та направила до суду обвинувальний акт стосовно трьох осіб, які постачали до дошкільних закладів молоко та молочні продукти по завищеним цінам, що привело до заволодіння майже 1,3 млн грн бюджетних коштів.

Як вдалось дізнатись ХАЦ, мова йде про Олену Збицьку (начальник управління освіти Індустріального району), Юрія Насонова (директор комунальної організації “Дошкільне харчування”) та ФОП Маляр Валерія Вікторівна.

За даними слідства, Управління освіти Індустріального району Харкова проводило аукціони щодо постачання продуктів харчування в дошкільні заклади. Юрій Насонов, як директор КО “Дошкільне харчування”, сприяв тому, щоб переможцем аукціонів визначалось ФОП Маляр Валерія Вікторівна, а в подальшому з цим ФОПом укладались договори на поставку продуктів.

Встановлено, що упродовж 2017-2018 років у дошкільні заклади постачались молочні продукти за завищеними цінами. Сума збитків, завданих державному бюджету, складає майже 1,3 млн грн. Обвинувальний акт направлено до Київського районного суду Харкова.

На час досудового слідства, прокуратура в лютому 2022 року просила в суді стосовно Збицької запобіжний захід у виді тримання під вартою. Суд ухвалив запобіжний захід у вигляді нічного домашнього арешту на 60 діб до 7 квітня 2022 року включно. Не погоджуючись з вказаним рішенням, прокуратура звернулася до апеляційного суду, але потім відмовилась від поданої апеляційної скарги.

До речі, у Збицької адвокатом є Теслюк А.С.. ФОП Теслюк А.С має укладених договорів на постачання продуктів зі школами обласного підпорядкування на суму понад 10 млн грн.

Раніше слідство вже встановило, що в схемі брали участь юристконсульти, які є штатними співробітниками КО «Дошкільне харчування». Зокрема, ці юристи готували технічну документацію для ФОП, які брали участь в схемі, а також тримали зв’язок з керівництвом управлінь освіти різних районів.

Нагадаємо, що Харківський антикорупційний центр опублікував ще 18 січня 2018 року розслідування щодо того, як люди головного по дошкільному харчуванню харківської мерії, керівника комунальної організації «Дошкільне харчування» Юрія Насонова, монополізували постачання молока та молочних продуктів у дитячі садки Харкова. Постачали вони цю продукцію в дитячі садочки по завищеним цінам.

Станом на кінець 2021 року ситуація кращою не стала. ФОПи з оточення Юрія Насонова продовжували поставляти на десятки мільйонів гривень в різні райони міста продукти за завищеними цінами.

Ще станом на січень 2018 року, люди керівника комунальної організації «Дошкільне харчування» Юрія Насонова фактично монополізували постачання молока до дитячих садочків Харкова. Й в цьому їм добряче допомогли управління освіти адміністрацій районів.

Серед ФОПів з оточення Насонова, найбільше за 2018-2021 роки поставок зробили:

  • ФОП Свиридов Геннадій Сергійович – молоко, вершки – 14,59 млн. грн. – Московський, Немишлянський райони.
  • ФОП Юхно Владислав Валерійович – молоко – 12 млн. грн. – Шевченківський, Московський, Київський.
  • ФОП Шокуров Роман Сергійович – молоко, вершкове масло, сметана, молочні продукти – 11 млн. грн. – Індустріальний, Новобаварський, Московський, Основ’янський.
  • та якраз обвинувачена ФОП Маляр Валерія Вікторівна – молоко, вершки – 7,9 млн. грн. – Московський, Індустріальний, Київський.

Коли представники місцевої влади готують торги під конкретного переможця це кидається в очі. Особливо, коли головний набувач вигоди працює керівником комунального закладу.

Вже у тендерній документації, яку управління освіти писали ніби «під копірку», були виписані вимоги, які не дозволяли збільшити конкуренцію.

Так, учасник торгів мав би мати у наявності спеціалізований автотранспорт: рефрижератори (не менше 4-х одиниць). Чому чотири, а не десять? Мабуть, тому що перспективний переможець мав їх лише чотири.

Наявність спецавтотранспорту – це нормальна вимога, але коли ставлять кількість, то виникають питання. Тим більше, що кількість рефрижераторів ніяк не залежала від кількості дошкільних закладів, куди потрібно возити продукцію чи площі району.

Крім того, організатори вимагали аналогічні договори, укладені не менше ніж з трьома замовниками, що підтверджують досвід постачання учасником готових швидкопсувних продуктів харчування до закладів дошкільної освіти протягом не менш ніж 10 місяців до кожного із замовників.

Це означає, що ніхто крім тих, хто вже постачав продукти до дитячих садків Харкова не зможе прийняти участь. А подібний досвід є лише у тих, хто близький до керівника установи з назвою «Дошкільне харчування».

Вимагати аналогічний договір згідно закону – це нормальна практика, але ставити додаткові вимоги – це вже дискримінація.

Переможцями «тендерів» були частіше ФОПи Насонов, Юхно, Свиридов, Маляр, Рябченко, Швидка, Шокуров.

Всі ці підприємці використовували документи на автомобілі-рефрижератори, які записані на Тамару Теслюк. Остання відома, як бухгалтер ПП «Гермес». Ця фірма належить Юрію Насонову – керівнику КО «Дошкільне харчування» Харківської міськради.

Всі підприємці з цієї когорти для роботи використовують склад на вул. Верстатобудівельна, 2, де приміщення належить ПП «Гермес» Насонова.

В грудні 2021 року, ХАЦ повідомляв, що суд в цій справі дозволив скасувати арешт на 250 тис. дол. та 250 тис. євро., які були знайдені під час огляду банківської ячейки. На думку слідства ці гроші належали спільно Юрію Насонову та одному підприємцю та набуті злочинним шляхом. В той час захист у суді заявив, що це кошти родичів, які мали можливість заощадити вказану суму, адже протягом п’яти років спільно заробили 15,976 млн грн. 

—————————————

Ця публікація зроблена Харківським Антикорупційним центром в рамках Matra Programme, що фінансується урядом Нідерландів. Зміст публікації є винятковою відповідальністю ХАЦ і не обов’язково відображає погляди уряду Нідерландів.