Російські окупанти активно поширюють фейки про нібито розробку зброї масового знищення на території Харкова та області. Варто відзначити, що російські ЗМІ майже кожного дня вигадують дикі історії, які доводиться спростовувати. Лише за останній тиждень і лише про Харків були фейки щодо розробки на території області хімічної, біологічної та ядерної зброї.
Зокрема, 9 березня Міноборони Росії заявило, що нібито українські війська готують провокацію з хімічними речовинами.
Про це повідомляв у Твіттері ТАРС.
Російське держінформагентство також стверджувало, що вночі 9 березня до Золочова, на північний захід від Харкова, нібито, було завезено близько 80 тонн аміаку, при цьому місцевих жителів вчили, як правильно діяти при хімічній атаці.
І це не єдиний фейк щодо ймовірного використання хімічної зброї.
За даними прессслужби СБУ фейки розповсюджуються представниками РФ аби виправдати свої звірства і звинуватити в них Україну.
При цьому, представники СБУ вважають, що російські окупанти дійсно розглядають можливість підірвати склади аміаку на Харківщині, аби звинуватити у цьому ЗСУ.
Крім того, росіяни розповсюджували феййки, що нібито в Україні існувала “ядерна програма”, яка була активізована в 2014 році.
Заяву щодо російських фейків про ядерну програму України зробили гендиректор Національного наукового центру “Харківський фізико-технічний інститут” Микола Шульга та директор Інституту проблем безпеки атомних електростанцій Анатолій Носовський, пише видання Kharkiv.Today.
“Одразу три центральні інформаційні агентства Росії — Інтерфакс, РІА Новини та ТАРС — поширили дезінформацію з посиланням на поінформоване джерело в одному з компетентних відомств РФ про те, що Україна нібито з 1994 року має ядерну програму, роботи з якої активізувалися у 2014 році за негласним. розпорядження президента П. Порошенка. І саме цим росіяни намагаються виправдати напад на Україну та захоплення Запорізької та Чорнобильської атомних електростанцій”, — пояснили академіки.
Так, служба зовнішньої розвідки РФ стверджує, що “роботи зі створення ядерного вибухового пристрою, яке надалі можна було б використати у конструкції ядерних боєзарядів, велися за декількома науковими напрямками, ключова роль відводилася вченим “Харківського фізико-технологічного інституту” (ННЦ ХФТІ) , а допомагали їм колеги з наукових інститутів по всій Україні, включаючи Інститут проблем безпеки атомних електростанцій (ІПБ АЕС), вчені якого нібито проводили роботи у зоні Чорнобильської АЕС як щодо виготовлення “брудної” бомби, так і виділення плутонію, оскільки звичний для Чорнобильської зони підвищений радіаційний фон приховував проведення таких робіт”.
Генеральний директор ННЦ “Харківський фізико-технічний інститут” академік Микола Шульга та директор Інституту проблем безпеки АЕС академік Анатолій Носовський, з повною відповідальністю заявили:
- жодних програм створення ядерної зброї у наукових установах Національної академії наук України (зокрема ННЦ “ХФТІ”, ІПБ АЕС) і взагалі в Україні не проводилося та не ведеться;
- увесь ядерний матеріал (високозбагачений уран), що знаходився на майданчиках наукових установ ХФТІ та Інституту ядерних досліджень (ІЯД) НАН України, переданий Україною до РФ ще у березні 2012 року під контролем Міжнародного агентства з атомної енергії;
- діяльність наукових установ НАН України (у тому числі ННЦ ХФТІ, ІПБ АЕС та ІЯІ), які працюють на ядерну енергетичну галузь, перебувають під постійним контролем з боку Департаменту ядерних гарантій МАГАТЕ. Інспектори Віденського міжнародного центру МАГАТЕ проводять інспекційні обстеження територій наукових інститутів, лабораторних та офісних приміщень у Харкові, Києві та Чорнобилі для перевірки відсутності незаявлених ядерних матеріалів та діяльності наукових установ, що не відповідає статутним завданням. Під час цих обстежень інспектори МАГАТЕ перевіряють діяльність інститутів, наукові та практичні можливості дослідницьких лабораторій, проводять необхідні обстеження та вимірювання за допомогою спеціального обладнання.
“Тому все, що повідомляють ЗМІ РФ про нібито наявну ядерну програму України, не відповідає дійсності і є одним із численних фейків, які зараз поширюють хворі на голову російські пропагандисти”, — заявили академіки.
Черговий російський фейк стосувався розробвки на території України нібито біологічної зброї. Міністерство охорони здоров’я України спростувало заяву російської пропаганди.
Керівник департаменту інформації та масових комунікації Міноборони РФ Ігор Конашенков повідомив, що їм відомо про розробку на території України «воєнно-біологічної програми, яку фінансувало Міноборони США». Окупанти запевняють, що напередодні нападу Росії на Україну в секретних біолабораторіях у Полтаві та Харкові «екстрено ліквідували запаси небезпечних патогенів» — збудники чуми, сибірської виразки, холери.
Російські пропагандисти запевняють, що з цими патогенами здійснювалися «секретні біологічні експерименти» для створення біологічної зброї.
Прес-служба МОЗ України наголосила, що на території України немає «американських лабораторій». Усі лабораторні спроможності, які існують в Україні, виконують єдину загальну мету — індикація та ідентифікація збудників інфекційних хвороб, що мають значний епідемічний потенціал та/або міжнародне значення та підпадають під регуляцію міжнародних медико-санітарних правил.
МОЗ України звертає увагу, що в оприлюднених документах, немає жодного особливо-небезпечного штаму, про які розповідають ЗМІ агресора.
Варто відзначити, що це лише частина російських феййків, які розповсюджувалися у ЗМІ окупантів протягом тижня.