Роспропаганда просуває маніпуляцію про вивезення експонатів з харківських музеїв

Проросійські ресурси поширюють маніпуляцію, що західні країни, користуючись воєнним станом в Україні, займаються пограбуванням історичних цінностей. Зокрема, російські медіа, а також проросійські видання, що видають себе за українські медіа, написали про те, що у Харківському історичному музеї нібито під виглядом оцифрування раритетів експонати вивозили на Західну Україну, “де їхні сліди загубилися”.

Про це повідомляє видання “Стоп Фейк”.

“З України з початку СВО таємно вивозять найцінніші експонати – Захід бере їх нібито “на тимчасове зберігання”. Це проста практика для західних “друзів”. Із країни, охопленої воєнним конфліктом, вивозиться все більш-менш цінне. Так було з Каїрським музеєм у Єгипті. Він був пограбований американськими мисливцями за скарбами. З Іраку вивезено безцінні артефакти культури та історії. Тепер настала черга України”, – пише один із кремлівських сайтів.

Таке повідомлення ХАЦ фіксував й у соціальних мережах та у виданні “Мрія”, що просуває російські наративи серед українців.

Насправді створення цифрових копій об’єктів культурної цінності є ефективним і дієвим способом захисту та збереження культурної спадщини. В умовах повномасштабної війни як ЮНЕСКО, так і багато інших міжнародних організацій допомагають Україні зберегти історичні та культурні цінності, зокрема за допомогою оцифрування музейних експонатів.

Харківський історичний музей імені М. Ф. Сумцова, про який пише роспропаганда, з літа 2023 року є учасником міжнародного проєкту Memory Savers. Метою проекту є оцифрування музейних колекцій як можливість зберегти культурну спадщину, формування історичної пам’яті, особливо в умовах війни. Так, музею було передано необхідну техніку для оцифрування, проводиться навчання студентів і співробітників музею на цій техніці. Вони спільно проводять наукові дослідження музейних колекцій та вносять інформацію до європейської бази даних. Як зазначають фактчекери видання “Стоп Фейк”, ні про яке вивезення експонатів за кордон у рамках цього проєкту не йдеться.

Нагадаємо, що у 2022 році російська пропаганда вже поширювала фейк, що нібито Україна розраховується з Заходом культурними цінностями.

Варто зазначити, що одна з тактик російської пропаганди – звинувачувати Україну та країни-партнери в тому, що роблять самі окупанти. Так, рф вивозила та продавала українське зерно, а в меседжах пропагандистів звучало, що ніби це “Україна розраховується зерном з заходом”. І подібні приклади є в багатьох сферах.

Саме Росія відповідальна за зникнення та знищення цінних і раритетних музейних експонатів в Україні, оскільки саме вона завдає ракетних ударів по музеях та пам’ятках культури, вивозить історичні та культурні цінності з тимчасово окупованих територій. Тільки за даними на кінець вересня 2023 року експерти ЮНЕСКО верифікували руйнування 291 об’єкта – 122 релігійні пам’ятки, 27 музеїв, 109 будівель історичного та/або культурного значення, 19 монументів, 13 бібліотек та 1 архів. Цифри Мінкульту України ще більші. Якщо ж говорити про Харківщину, то, за словами  директорки Харківського історичного музею Ольги Сошникової, у цьому регіоні немає жодного музею, який би не постраждав через обстріл російських окупантів.

Даний матеріал виготовлено за підтримки ГО “Інститут масової інформації” в рамках проєкту міжнародної організації Internews Network