ХАЦ взяв участь у обговоренні результатів роботи Коаліції RISE Ukraine та визначенні подальших кроків

21 лютого 2023 року юрист ХАЦ Володимир Рисенко взяв участь у загальних зборах Коаліції RISE Ukraine.

На загальних зборах Коаліції RISE Ukraine були затверджені внутрішні політики організації та склад правління. Фото: https://www.rise.org.ua/

Представники організацій, що входять до складу Коаліції, обговорили результати роботи станом на лютий і плани за трьома ключовими напрямками діяльності, а також обрали Правління Коаліції.

‍У фокусі зустрічі були такі теми: інституційна архітектура відбудови, Електронна система управління відбудовою (ЕСУВ), а також моніторинг і відкриті дані.

‍Щодо результатів першого напрямку, минулого року Коаліція RISE пропонувала свій Discussion paper щодо інституційної архітектури відбудови. Також представники RISE висвітлювали це питання на Міжнародній антикорупційній конференції у Вашингтоні та в рамках зустрічей з міжнародними партнерами (WB, IMF, US Department, USAID, NED, OSF, GMF, think tanks). 

Наразі один з напрямків роботи Коаліції — координація з новоствореним Агентством відновлення. Нещодавно Коаліція провела зустріч з представниками Агентства, під час якої обговорили напрямки та принципи діяльності інституції, а також співпрацю Агентства з громадянським суспільством. Учасники зустрічі наголосили, що завдання зі стандартизації та використання прозорих процедур та найкращих практик у відбудові значною мірою вирішує Електронна система управління відбудовою (ЕСУВ).

Загальні збори Коаліції RISE Ukraine. Фото: https://www.rise.org.ua/

Здобутки та плани в напрямку ЕСУВ також стали однією з ключових тем на зборах членів Коаліції. Зокрема, обговорили такі апдейти:

  • Представники Коаліції розробили, погодила з ключовими урядовими стейкхолдерами та опублікувала концепцію ЕСУВ
  • Розробили та погодили з основними стейкхолдерами технічну концепцію ЕСУВ
  • Розпочали розробку галузевої системи для експериментального проекту Міністерства відновлення, яка згодом перетвориться на галузеву систему у сфері розвитку не тільки транспортної, але й іншої інфраструктури регіонів. Запуск MVP галузевої системи очікується у березні-квітні.
  • MVP системи першого рівня ЕСУВ (парасолькова система, яка об‘єднає галузеві системи і реєстри у єдиний цикл та забезпечить обмін даними за єдиним стандартом) заплановано на вересень.

Моніторинг і відкриті дані — ще один важливий напрямок роботи Коаліції. Учасники заходу підкреслили, що моніторинг відбудови має охоплювати не тільки моніторинг закупівель. Крім того, цей процес має бути стандартизований, а не відбуватися у форматі “паперовий запит – паперова відповідь”. Тому має бути ухвалено стандарт моніторингових активностей і фреймворки, а також інструменти залучення громадськості. З цими завданнями може допомогти досвід DOZORRO, і окремі команди Коаліції вже працюють над схожими інструментами, зокрема Big Recovery Portal та інші.

Юрист ХАЦ Володимир Рисенко наголосив на необхідності спільних кроків громадськості та міжнародних донорів для відкриття даних, прозорості всіх етапів процесу відбудови та необхідних для моніторингу відбудови.

Крім цього, під час зустрічі були затверджені політики і процедури Коаліції, а також було обрано Правління.

Голова правління Коаліції Rise Ukraine Віктор Нестуля. Фото: https://www.rise.org.ua/

Головою Правління обрали Віктора Нестулю, співзасновника Коаліції, керівника напрямку підтримки України в Open Contracting Partnership. Віктор наголосив: «Ми рухаємося у правильному напрямку, за пів року Коаліції вдалося досягти значного прогресу у конкретних завданнях. Однак це тільки початок і попереду — ще багато викликів. Тому дуже важливо, що члени Коаліції активно залучені в роботу і кожен робить свій внесок в успішну відбудову. Чітке визначення процедур і політик дозволить більш ефективно працювати та виконувати завдання Коаліції».

Склад Правління Коаліції RISE Ukraine:

— Віктор Нестуля, Open Contracting Partnership

— Андрій Боровик, Transparency International Ukraine

— Олексій Дорогань, BRDO

— Олександра Бетлій, Інститут економічних досліджень та політичних консультацій

— Мартина Богуславець, Інститут законодавчих ідей

— Юрій Ромашко, Інститут аналітики та адвокації

— Сергій Миткалик, Антикорупційний штаб