ХАЦ з іншими громадськими організаціями вимагає забезпечити доступ до державного реєстру судових рішень

Після початку широкомасштабної збройної агресії проти України та оголошення воєнного стану, доступ до деяких державних реєстрів був закритий чи суттєво обмежений. Серед таких реєстрів був і Єдиний державний реєстр судових рішень (ЄДРСР) – по суті, єдине джерело для моніторингу інформації про рух кримінальних проваджень, в тому числі, по резонансних і суспільно важливих напрямках, таких як корупційні злочини, переслідування громадських активістів, притягнення до відповідальності за колабораційну діяльність тощо. 

Як вдалося з’ясувати ХАЦ, коли доступ до ЄДРСР було відновлено виявилося, що за невідомим і довільним принципом з реєстру вилучено майже всі вироки за кримінальними правопорушеннями за останні три роки. Так, по  Харківській області в судовому реєстрі залишилось лише 30 вироків за 2022 рік, а за весь 2021 рік – лише 19. Якщо вірити судовому реєстру, то за весь 2020 рік всі суди Харківської області винесли лише 4 (чотири) вироки. Для порівняння: станом на зараз судовий реєстр показує, що в 2018 році суди Харківської області винесли 2 073 вироки, а в 2017 – 2 267. 

Відтак ми звертаємося до Вищої ради правосуддя і Державної судової адміністрації припинити негативну практику обмеження доступу до документів, що містяться у Єдиному державному реєстрі судових рішень. Необхідно відновити доступ до тих рішень, які були винесені (з урахуванням необхідних вимог до секретності судових рішень, які стосуються державної таємниці) та забезпечити своєчасне внесення процесуальних документів до реєстру.

Повний текст заяви за посиланням.