Близько семи з половиною мільйонів гривень коштувало харків’янам утримання професійного міні-футбольного клубу в рік повномасштабного вторгнення. Цього року в планах мерії продовжити виділяти гроші професійним спортсменам.

Утримання професійних спортивних команд за рахунок бюджету завжди було дискусійним, та можна сказати, філософським питанням. Подібні витрати можуть собі дозволити лише багаті міста.

Але навіть спортивні успіхи команди не звільняють керівництво підприємства від необхідності прозоро витрачати кошти, а не переводити майже все на двох ФОПів. 

Ідея створення

В грудні 2021 року у місті було створене комунальне підприємство “Муніципальний спортивний клуб Харків”, за два місяці до початку повномасштабного вторгнення. В міськраді не змогли чітко пояснити, чим саме буде займатись це КП і для чого воно знадобилось.

Тоді про ідею створення комунального підприємства розповів депутат від фракції ПП “Слуга народу”, голова Постійної комісії Харківської міськради з питань міжнародного співробітництва, інвестицій, спортивних та іміджевих проектів Олександр Котуков.

За його словами, створення професійної команди з міні-футболу – це був лише перший етап роботи комунального підприємства.

“Клуб мав зібрати найкращих харківських тренерів та спортсменів. Завдання – у найближчі 2-3 роки повернути Харкову лідируючі позиції у футзалі в Україні”, – писав депутат відразу після того, як на сесії було ухвалене рішення щодо створення КП. 

За його словами, у 2023 року планувалось створення команд з інших видів спорту. 

“Ми хочемо, щоб у юних спортсменів була здійснена мрія, якої вони прагнули б і досягали. Ми хочемо, щоб найкращі харківські спортсмени залишалися у місті та представляли його на національних та міжнародних майданчиках”, – відмічав Котуков.

Міні-футбольний клуб зібрав гравців, більшість з яких раніше грали у іншій харківській професійній команді – “Viva-Cup” (ще раніше Моноліт). З початком повномасштабного російського вторгнення, керівництво “Viva-Cup”, за словами директора КП “МСК Харків” Ігоря Гайдара, перестало виходити на зв’язок з гравцями клубу, і “муніципали” запропонували їм тренуватися з ними. Як говорить Гайдар, на той момент в них вже був прототип команди, це була команда міської ради. Це ті гравці, які були і грали за міськраду на місцевих турнірах, а також молодь, яка була перспективна в місті.

Ще 19 лютого 2022 року багато діючих гравців “МСК Харків” виходили на майданчик на гру проти хмельницького Соколу в розіграші Кубку України під назвою “Viva-Cup”, а вже влітку 2022 року, на новий сезон – це “МСК Харків”.

МСК “Харків” зараз грає в головній міні-футбольній лізі України під назвою “Екстраліга”.

За словами Ігоря Гайдара спочатку були плани заявлятись в Другу лігу чемпіонату України (структура професійних змагань з футзалу в Україні – Екстраліга, Перша ліга, Друга ліга) і грати молодими гравцями, але перехід багатьох гравців “Viva-cup” зацікавив керівництво “Екстраліги” і звідти прийшла пропозиція заявлятись одразу в найсильнішу лігу країни.

Фактично, клуб з’явився вже під час повномасштабного російського вторгнення в Україну. І саме в цей період в місті погодили виділення мільйонів на його фінансування.

МСК “Харків” Фото з соціальних мереж

Команда зараз посідає 2 місце з 5 в зоні “Центр”, після 17 матчів, маючи 33 очки.

Команда у грі. Фото з соціальних мереж

За словами Гайдара, у зв’язку з тим, що проведення матчів у Харкові зараз влада не дозволяє, бо надто близько кордон з росією, всі ігри “МСК Харків” грає на виїзді. 

Також в клубі є друга та третя команди. Друга складається з гравців, які поки не потрапляють до першої команди, але перебувають там в заявці. Вони грають на рівні міських змагань. В міських змаганнях грає і третя команда, складена з перспективних юнаків міста.

Утримання спортивного клубу коштом бюджету під час повномасштабної війни Олександр Котуков підтримує. 

“Я вважаю, що підтримка спорту сьогодні є дуже важливою, щоб ми не втратили найкращих спортсменів. Ідея заснування підприємства була не лише в тому, щоб створити футзальну команду, а в тому щоб в нас був й волейбол, баскетбол. Ці види спорту були розвинуті у місті, але команд немає сьогодні”, – відмічає Котуков у коментарі для ХАЦ.

За його словами, до війни планувалось залучення спонсорських коштів, але зараз під час війни спонсорам не до спорту.

“Добре, що місто підтримує. Спортсмени, які грають, багато з них волонтери також і допомагають місту”, – підкреслив Котуков.

За словами Гайдара, діти, які займаються в дитячо-юнацьких школах Харкова, мають бачити орієнтири, куди треба прагнути потрапити, як умовно колись “Металіст” був.

“Батьки цих дітей сплачують податки до бюджету міста, і можуть розраховувати на те, що їх дітям не прийдеться закінчувати та бросати спорт в 18-19 років, або їхати виступати в інші міста”, – заявив директор клубу.

На думку спортивного функціонера, інфраструктуру для спорту в місті міськрада побудувала, ще за часів роботи Гайдара там.

Тож хто він – керівник КП.

Директор

Директором підприємства призначили Ігоря Гайдара. Його декларація, як кандидата на посаду, з’явилась на електронному порталі декларацій ще напередодні вторгнення.

У коментарі для ХАЦ  Гайдар повідомив, що як менеджер мав досвід керування спортивними проєктами на любительському рівні.

Директор КП Ігор Гайдар Фото з соціальних мереж

Гайдар – це ексчиновник Харківської міськради. До березня 2021 року він був заступником начальника одного з управлінь Департаменту житлово-комунального господарства. До цього був заступником директора Департаменту житлового господарства, де курирував роботу провайдерів

Після звільнення з мерії вважався безробітним. В 2021 році Гайдар купив новенький автомобіль Skoda Octavia за 592 тисячі гривень.

Варто зазначити, що Гайдар також входить до співзасновників ТОВ “ІТ.Сервіс” – це провайдер, який працює під брендом Тріолан у Харкові. І це далеко не єдина компанія, в якій фігурував Гайдар та яка відноситься до провайдера “Тріолан”

Тож чиновник міськради, де-факто мав паралельно відношення до бізнесу, який працював в тій самій сфері, за яку відповідав чиновник. І якого звинувачували у лобізмі саме цієї компанії. 

Гайдар цю ситуацію коментує так: “Так я є співзасновником ТОВ “ІТ Сервіс”, я цього не приховую, це є в деклараціях. Я – прозора і публічна людина. Я в свій час будував телекомунікаційну сферу в нашому місті, ще в складі інших провайдерів, був такий оператор “Восток”, я там теж був і засновником, і керівником. Я здаю декларації з 1994 року, в мене всі статутні фонди білі. Податки всі платяться тут, всі кошти йдуть до міського бюджету”.

За словами Гайдара, він зараз більше займається питаннями побудови команди, щоб в ній був здоровий мікроклімат.

Робота під час війни

За даними порталу публічних закупівель “ProZorro”, на діяльність нової комунальної  “іграшки” за 2022 рік з бюджету витратили близько 3 млн. грн. В цьому році витратили вже більше 1 млн. грн. Майже вся сума пішла на послуги з організації та проведення матчів першої команди та дублюючих команд у внутрішніх харківських змаганнях. В середньому одна закупівля щодо послуг з організації та проведення матчу обходиться в 45-49 тис. грн.

Також з порталу публічних фінансів вдалось встановити, скільки це КП витрачає на зарплати міні-футболістам, тренерам та персоналу клубу. Всього починаючи з червня 2022 року на зарплату працівникам було перераховано – 2,2 млн. грн., ще більше 1 млн. грн. були сплачені з цієї зарплати на податки. Місячний зарплатний фонд починався з 85-88 тис. грн., а вже з листопада по січень 2023 року цей фонд орієнтовно складає 375 тис. грн.

Якщо рахувати витрати на організацію та проведення матчів, зарплату та податки, то КП “МСК Харків” витратив, починаючи з червня минулого року, приблизно 7,4 млн. грн.

А тепер ближче подивимось на тих підприємців, з якими укладають угоди. Адже договори підписуються без проведення відкритих торгів. 

За словами Олександра Котукова, у 2023 році обсяг фінансування КП з міського бюджету залишиться на рівні попереднього року. 

“Точних цифр я не знаю, але знаю, що буде на рівні 2022 року”, – повідомив Котуков. 

Основні підрядники

Тож 2,4 млн. грн. від КП “МСК Харків” отримала ФОП Кочерова Катерина Миколаївна, якраз за організацію та проведення матчів. Кочерова також є власницею ТОВ “Харків Мультіпрінт”. Це ТОВ в сфері публічних закупівель отримувало багато замовлень, в тому числі від комунального підприємства “Харківзеленбуд”. Саме фірма Кочерової отримала сотні тисяч гривень на навіс для фонтану з мавпами

Крім Кочерової, у “МСК Харків” був ще один пістійний підрядник – ФОП Ігнатов Володимир Олександрович, який отримав 1,8 млн. грн. Теж на проведення та організацію матчів.

Володимир Ігнатов теж не чужа людина для структурних підрозділів міськради. Так, пресслужба мерії називала його головним підрядником робіт з установлення дитячих майданчиків. Замовником майданчиків був саме Департамент житлового господарства, де працював Гайдар. 

В 2016 році Ігнатова представляли як співробітника комунального підприємства. При цьому тут він також коментував питання встановлення дитячих майданчиків. 

З 2017 року на сайті “Прозорро” Ігнатов фігурує, як постійний підрядник Департаменту житлового господарства, в якому працював Гайдар. Крім того, співпрацював з комунальними підприємствами, які підпорядковуються саме цьому Департаменту. 

Директор КП “МСК Харків” Ігор Гайдар каже, що працюють з багатьма ФОПами. “Коли починався чемпіонат України, у Харкові зовсім не було з ким працювати, транспортних перевезень. І знайшли дівчину, Кочерову, яка може в комплексі працювати, посадити нас в транспорт, довезти до місця гри, розмістити, спроможна організувати годування спортсменів і т.д., там багато всяких вимог. І ось вона погодилась це робити. Розумієте, чемпіонат України, прив’язка до часу, а у нас в місті обмежені можливості і транспортні, поїздом їхати, теж питання до інфраструктури. Там були і інші пропозиції, але в когось не було коду на цю діяльність, ці послуги. Там були пропозиції в письмовому вигляді, без роботи ФОПів в місті багато, але вони знову ж таки не мали відповідного КВЕДу. Умовно в мирні часи, підприємство могло б придбати автобус, його заправляти та їздити. А зараз, купив автобус, витратив бюджетні кошти, завтра умовно прильот – і автобусу немає. Краще зараз поїздки віддати на аутсорсинг і займатись чисто футбольними питаннями”, – розповів Гайдар.

Замість висновку

Коли Харківська міськрада голосувала за створення КП “МСК Харків”, то ніхто в публічній площині не казав, що це буде міні-футбольний професійний клуб. Всі у міській владі обмежувались гаслом: “для розвитку спорта в місті буде краще, якщо це КП буде”. Розпочалось повномасштабне російське вторгнення в Україну і міні-футбольні харківські вболівальники серед команд головної ліги країни побачили клуб, який має таку ж назву як і нещодавно створене КП.

Влада взагалі ніяк не прокомунікувала з містянами, що тепер бюджет міста фінансує муніципальний клуб з міні-футболу. Судячи з того, що новин на сайті міськради щодо діяльності цього КП немає, то поки його не розглядають і як іміджевий проєкт.

Взагалі, є різні думки, чи має бюджети міста фінансувати спортивні клуби чи ні. Чи має це стосуватись лише дитячо-юнацького спорту, чи й професійного – теж.

Але тим не менше, можна вже стверджувати, що за півсезону – на клуб-КП “МСК Харків” вже витратили більше 7 млн. грн. з бюджету. І все це під час повномасштабного вторгнення, коли комунальники, які безпосередньо відновлюють будинки, скаржаться на низьку оплату, навіть, іноземним журналістам, а водії тролейбусів мали місячні затримки зарплати. 

————————————— 

Ця публікація зроблена Харківським Антикорупційним центром в рамках Matra Programme, що фінансується урядом Нідерландів. Зміст публікації є винятковою відповідальністю ХАЦ і не обов’язково відображає погляди уряду Нідерландів. 

Євген Лісічкін, Павло Новик