Повномасштабне російське вторгнення до України мало би стати вагомим аргументом, щоб українські підприємці зупинили торгівлю з окупантом. Проте ані анексія Криму, ані війна на Донбасі, ані повномасштабна агресія не припинили імпорт деяких товарів до росії. Як кажуть, just business.

Кримінальний кодекс України нібито має запобіжники, адже є покарання за пособництво державі-агресору. Однак на практиці це не зупиняє торгівлю з росіянами, адже правоохоронцям потрібно довести, що метою торгівлі було саме завдання шкоди Україні. У випадках банальної комерції – це важко.

Суспільство має знати бренди, які досі представлені на російському ринку. У харківців це окремий запит та суспільний інтерес, адже місто щодня потерпає від російських ракет та авіаційних бомб.

Ми знайшли підприємство, яке попри війну роками торгувало з окупантом, і після повномасштабного вторгнення його товари не зникли з ринку рф. Схема постачання дуже проста.

Виробник

Компанія “Промелектро-Харків”  – виробник побутових насосів, які використовуються в Україні та реалізуються на експорт. Як ми з’ясували, їхні насоси “Водолєй” досі продаються в росії. Купа інтернет-магазинів пропонують саме харківські насоси, хоча офіційно з початку 2022 року виробник перестав продавати росіянам товари напряму.

Але повністю торгівлю не припинив.

Торгівля з росіянами

Імпортно-експортні операції компанії у 2022-2023 роках показують, що після лютого 2022 року компанія перестала напряму продавати товари в рф.  За документами виробник постачав насоси в Туреччину, Молдову, Румунію, Чехію, Словаччину, але з магазинів у москві товари не зникли.

До цього харківська компанія активно торгувала з росіянами та постачала обладнання, зокрема, на територію анексованого Криму. Тепер із сайту компанії видалили перелік дилерів із продажу обладнання в рф, однак за допомогою вебкешу ці дані вдалось відновити.

Вже видалена сторінка з сайту компанії з переліком ділерів

У переліку дилерів “Промелектро-Харків” не було представників компанії в Сімферополі, але вони продавали насоси російській фірмі, яка й постачала їх як до анексованого Криму, так і в окупований Донецьк. До 24 лютого 2022 року “Промелектро-Харків” продавала насоси фірмі “Н20-Юг” з Краснодару.

Ця фірма була у переліку дилерів, який видалили. Одноосібним директором та засновником ООО “Н20-Юг” є Калінін Віталій Валєрієвіч, який з 2016 по 2021 рік також був директором ООО “Н2О-Крым”. 

Засновницею цієї фірми зараз є Сєлєзньова Іріна Анатолієвна. Жінка також має діюче індивідуальне підприємство в російському реєстрі, яке володіє магазином, де і зараз можна придбати харківські насоси. Більше того, представники Селезньової зазначають себе як офіційних постачальників продукції з України.

Ще один багаторічний дилер харківських насосів на російський ринок – компанія “Аква Центр” з Єкатеринбургу. Ця фірма продовжила їх купувати і після повномасштабного вторгнення росії. Для цього росіяни використали турецьку компанію “REZZAK POMPA VE EKIPMANLARI SAN. TIC.LTD.STI”.

Ось конкретний приклад: 29 серпня 2022 року турецька компанія купує у виробника 1100 насосів.

Накладна з сайту 52wmb.com

І менш ніж за місяць перепродає їх російській фірмі “Аква-Центр”.

На даний момент російський “Аква центр” пропонує своїм покупцям широку номенклатуру насосів виробництва “Промелектро-Харків”. В актуальному прайс-листі на сайті “Аква Центру” зазначені ціни на десятки позицій. Засновником цієї фірми є Алєксєй Лукашин.

Кримінальне провадження

Продаж насосів до рф після повномасштабного вторгнення через турецьку “прокладку” не пройшов непоміченим для правоохоронців.

Так, у 2023 році у “Промелектро Харків” провели обшуки, однак у публічну площину історія про експорт товарів до росії не потрапила. На відміну від кейсу компанії “Енмаліт”, яка через ту саму турецьку фірму постачала обладнання для об’єктів енергетичної галузі росії – Липецької та Волгоградської ТЕЦ.

У судовій ухвалі зазначається, що від початку повномаштабної військової агресії рф проти України засновники та посадові особи ТОВ “Промелектро-Харків” почали постачати продукцію до російської федерації через Туреччину.

“Для забезпечення вільної реалізації продукції на території російської федерації у т. ч. для потреб державного (у т. ч. військово-промислового) сектору країни-агресора, посадовими особами ТОВ “Промелектро Харків” за сприяння громадян російської федерації, 07.03.2023 здійснено сертифікацію насосного обладнання торгової марки “Водолій” виробництва відповідно до технічних вимог рф”, – йдеться в ухвалі суду.

Тобто понад рік правоохоронці знають, що українська компанія торгує з агресором, однак просування у розслідуванні немає. Підозр засновникам та працівникам фірми-виробника також немає.

Більше того, у російському реєстрі декларацій відповідності ми знайшли свіжі документи на насоси харківського виробництва.

Декларації відповідності в російському реєстрі після початку повномасштабного вторгнення

Але не від “Аква Центр”, яка засвітилась з імпортом харківських насосів за час “повномасштабки”, а з іншим дилером – ростовською фірмою “Регіон ДП”, яка напряму завозила насоси до рф до 24 лютого 2022 року.

У березні 2022 року фірма отримала новий сертифікат відповідності на харківські насоси. Пізніше це ж підприємство вже отримало сертифікат відповідності на насоси “Водолєй”, але зазначило, що є виробником насосів цієї торгівельної марки. Проте ця інформація сумнівна. Адже на сайті компанії йдеться про те, що підприємство займається постачанням китайських насосів та насосів “Водолей” з Харкова. Про виробництво власних насосів мова не йде.

Крім того, підприємство зазначає на сайті дилерську мережу. Одним з дилерів є магазин “Аквамаркет”.

Дилерська мережа на сайті підприємства “Регион ДП”

ТОВ “Аквамаркет” отримувало сертифікат відповідності на насоси, де зазначала виробника – “Промелектро-Харків”. І відбулось це вже після початку повномасштабного вторгнення.

Хто ці власники бізнесу у Харкові, які роками торгували з агресором?

Власники та керівництво фірми ТОВ “Промелектро-Харків”

Засновниками підприємства є Василь Псарюк, його дружина – Катерина Псарюк та донька – Ірина Курафеєва. Керівник ТОВ “Промелектро-Харків” – Євгеній Полухін (також відкритий ФОП у сфері ведення бухгалтерського обліку та аудиту), підписантом є той же Василь Псарюк, а бухгалтером – Олена Перетяченко. Раніше керівниками були Андрій Линник та Олександр Петрухін.

Василь Псарюк також є власником таких бізнесів: ТОВ компанія “Магнетік” (виробництво електронних і електричних проводів і кабелів), ТОВ “Виробнича компанія “Промелектро”, ТОВ “DCL Естейт”, ТОВ “Гранд Інвест ХХI” (надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна), ТОВ “DCL Технолоджі”, приватне сільськогосподарське підприємство “Василів Хутір” (смт. Есхар), ТОВ “ФГ “Василів Хутір”, ТОВ “Валиант” (виробництво готових металевих виробів).

Крім цього, Псарюк є засновником двох громадських організацій у сфері тенісу (Тенісний спортивний клуб “Корт” та“Тенісний клуб “Тенкор”), а також раніше був керівником та співвласником ТОВ “Віват” (діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщування).

Його донька Ірина Курафеєва у 2020 році стала адвокатом.

Фото Курафеєвої: Фейсбук-сторінка

Також сім’я Псарюк володіє ТОВ “Клуб Шале”.

У бізнес-групу Псарюка входять його син – Сергій Псарюк, чоловік доньки – Віктор Курафеєв та за даними Youcontrol – Тетяна Псарюк (теж зазначена як дружина Василя Псарюка).

Загалом сім’я контролює 24 компанії, що працюють у різних сферах: виробництво електротехніки, нерухомості, АПК, права. Головні активи групи: DCL Group – група компаній, яка об’єднує виробничі підприємства, що виготовляють продукцію під торговими марками М Decolife, ТМ Harvinyl, ТМ Vodoley, готель Iris Art Hotel та заміський комплекс Club Chalet.

Після початку повномасштабного вторгнення Віктор Курафеєв став засновником словацької компанії Vodoley s.r.o., яка почала імпортувати насоси. Директором підприємства був айтішник з Харкова Ігор Загорулько. Зараз директором вказаний Дмитро Тищенко. Загорулько та Тищенко разом володіють фірмою Toolshed Slovakia.

Ще одна компанія, яка останнім часом імпортує насоси від “Промелектро-Харків” – турецька Vodoley Pompa Ve Ekipmanlari Sanayi Ticaret Ltd Sti.

Серед контактних осіб  цієї фірми є Анастасія Кунт. Людина з таким ПІБ раніше була керівником ТОВ “Аквінс”. Зараз директор та бенефіціар цієї фірми громадянин Туреччини, який має постійне проживання на території Харківської області, Алі Кунт.

Позиція “Промелектро-Харків”

Ми звернулись до компанії за коментарем до компанії, яка не припинила працювати з росією. Проте телефоном нам пояснили, що не спілкуються з журналістами, бо це забороняють їхні юристи. Також ми надіслали запитання на електронну пошту ТОВ “Промелектро-Харків” щодо роботи на російському ринку, зокрема через турецьку фірму, та реалізацію насосів в окупованому Криму до повномасштабного вторгнення росії в Україну.

Однак, у відповідь отримали відписку та бажання компанії бачити всі матеріали підготовки розслідування. Можливість прокоментувати у підприємців була понад тиждень. У випадку надання коментаря від “Промелектро-Харків” ХАЦ випустить окремий матеріал.

В цілому ж щодо конкретного кейсу, то юрист Харківського антикорупційного центру Володимир Рисенко вважає, що в даному випадку все ж таки можна говорити і про перспективи кримінального переслідування за здійснення подібної діяльності. Для цього правоохоронцям можливо було б доцільно перекваліфікувати справу на ч.4 ст.111-1 «Колабораційна діяльність», яка передбачає відповідальність за «провадження господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором». Важливо, що при цій кваліфікації не потрібно доводити, що ця діяльність в рф має на меті завдання шкоди Україні. Однак при цьому слідство все одно повинно довести організацію схеми з постачання товарів в рф через Туреччину та участь українських громадян у господарській діяльності в рф, зокрема сертифікації обладнання у рф.

—————————————–

Це розслідування реалізовано за активної підтримки OSINT-агенції Molfar в рамках програми наставництва для сприяння підвищенню якості журналістських розслідувань. Кінцевий зміст, висновки та аналітичні інтерпретації розслідування повністю належать автору(ам) і можуть не відображати офіційну позицію OSINT-агенції Molfar.