15 років тюрми – вирок для випускниці ХНУВС, яка під час окупації Ізюму стала “слідчою” у росіян

Суд визнав винною поліцейську з Ізюму на момент повномасштабного російського вторгнення у 2022 році у державній зраді (ч. 2 ст. 111 КК України) та колабораційний діяльності (ч. 7 ст. 111-1 КК України) та призначив покарання у виді позбавлення волі  на 15 років, з конфіскацією майна, та з позбавленням права обіймати посади в правоохоронних органах на 15 років. Про це стало відомо з вироку суду.

За даними ХАЦ, мова йде про Аліну Заіку.

Фото Заіки – соцмережі

Жінка протягом 22 лютого 2022 (за два дні до вторгнення була зарахована в штат) по  6 травня 2022 року обіймала посаду поліцейського водія логістики відділення поліції № 1 Ізюмського РУП ГУНП в Харківській області.

Навесні позаминулого року Заіка отримала пропозицію про співпрацю з представниками рф, що виражалося у наданні інформації про місця розташування адміністративних будівель та здійсненні патрулювання міста Ізюм, а також вступі до незаконно створеного органу, так званої «Народной милиции», яку в подальшому було перейменовано в «Отделение полиции № 2 (дислокация г. Изюм) Управления внутренних дел Военно-гражданской администрации Харьковской области.

Як вказано у вироку, Заіка наприкінці квітня 2022 року вказала військовослужбовцям рф на місця розташування Ізюмської окружної прокуратури та інших адміністративних будівель міста Ізюм.

Заіка прийняла пропозицію працювати “слідчою” в так званому «Отделении полиции № 2 (дислокация г. Изюм) Управления внутренних дел Военно-гражданской администрации Харьковской области». З червня по вересень 2022 року проводила слідчі дії за законодавством рф, з метою “розслідування” злочинів на території міста Ізюм.

В середині червня 2022 року, Заіка знаходячись на території ринку, що розташований за адресою: вулиця Московська, 20, місто Ізюм, будучи одягненою у цивільний одяг з білою пов`язкою на руці, разом із військовослужбовцями рф, здійснювала патрулювання території міста.

У судовому засіданні Заіка свою вину в повному обсязі не визнала та пояснила, що навчалася в ХНУВС, який закінчила у 2021 році. Восени 2021 подавала заяву на конкурс на посаду водія поліцейського логіста. Знала про наявність наказу про призначення на посаду в телефонному режимі, особисто не ознайомлювалася. Контракт і заяву про прийняття на посаду підписувала в лютому місяці. Станом на 22 лютого 2022 року, її було призначено на посаду поліцейського водія логістики, особисто з наказом ознайомлена не була, не видавалося їй службове посвідчення, формений одяг, жетон поліцейського. Не приймала присягу, не проходила спеціальну підготовку, не була ознайомлена з посадовими обов`язками. Вказує, що 24 лютого 2022 року вона знаходилася вдома, в цей же день збирали особовий склад Ізюмського РУП, збори були приблизно десять хвилин. Зазначила, що було вирішено, що чоловіки знаходяться на чергуванні, а жінки розходяться по домівках та перебувають на зв`язку в телефонному режимі. В цей день вона повинна була їхати в Харків отримувати форму, але не доїхала бо почалися бойові дії. 

Після 24 лютого 2022 року перебувала за місцем реєстрації, ніяких груп в месенджерах не було, бо пропав зв`язок на початку березня. Спроб одноособово виїхати не робила, каже, що не було ні матеріальної, ні фізичної можливості для виїзду. З приводу евакуації ніхто не телефонував.

Зазначає, що в березні місяці, намагалася встановити контакт з поліцією, як діяти далі, зустріла колегу, при цьому як діяти він не знав, бо зв`язку з керівництвом не було. 

Наприкінці травня до неї приїхали два військові рф, чоловіки зі зброєю та списком працівників Ізюмського РУП з адресами, проводили обшук житла, опитували та схиляли до співпраці, вказує, що не погоджувалась, однак її начебто змушували під психологічним тиском, висловлювали погрози щодо позбавлення життя. Надали вказівку працювати слідчим, в обов`язки входило написання протоколів та опитування громадян, в супроводі були військові “лнр”. Вважає, що своїми діями ніякої шкоди суверенітету, територіальні цілісності, та обороноздатності, державній та економічній безпеці України не заподіяла.

Запевняє, що побоюючись насильства щодо себе та членів своєї родини, вона була вимушена погодитися з вказаною пропозицією від росіян та працевлаштувався у незаконно створений правоохоронний орган, при цьому не писала відповідну заяву та не надавала необхідні документи про прийняття на роботу. Приймала заяви та повідомлення про вчинення побутових злочинів від місцевих мешканців, а також опитувала осіб, які звертались із відповідними заявами.

Свідки по справі не бачили і не змогли підтвердити, що до Заіки вчинялись дії примусового характеру щодо її роботи в окупаційній міліції/поліції.

#хац_контроль