Державне бюро розслідувань підозрює колишніх співробітників батальйону патрульної служби поліції особливого призначення «Харків» у незаконному заволодінні земельними ділянками біля Олексіївського лугопарку вартістю понад 4 млн грн.

Про це йдеться в ухвалі Печерського районного суду м. Києва.

Раніше ХАЦ писав, що в 2018 році міськрада після перерви поновила виділення землі за “кооперативною схемою”

Зокрема, землю виділяли обслуговуючому кооперативу «ЖБК Патріот». Мова йшла про дві земельні ділянки площею 1,2 га та 0,18 га. Обидві ділянки розташовані по Буковому в’їзду, 4. Ділянки виділяли для будівництва житлових будинків. Побудуватись планували за 2 роки. 

Засновниками обслуговуючого кооператива «ЖБК Патріот» тоді були Ігор Іванчишин, Віталій Іщенко, Володимир Бездетко, Денис Близнюк, Ігор Верещака, Віталій Гурський, Олексій Запорожець, Володимир Куценко, Андрій Новіков, Віталій Першин, Сергій Пономарьов, Володимир Проволовський, Євгеній Тарасов, Михайло Шестак, Володимир Щоголь.

Вони були працівниками поліції у батальйоні патрульної поліції особливого призначення «Харків». 

Так ось, за даними ДБР, організатором схеми став співробітник батальйону, який раніше очолював садівничий кооператив «Дорожник-63». Саме йому прийшла думку створення кооперативу для заволодіння земельною ділянкою. Для цього він залучив старшого інспектора батальйону та начальника відділення батальйону.

За інформацією аналітичної системи YouControl, мова йде про Володимира Проволовського. Саме він був у кооперативі в Одеській області, а потім був заступником командиру у батальйоні

В ухвалі йдеться, що ще в грудні 2015 року на одній з робочих нарад, що відбулася у приміщенні Головного управління Національної поліції в Харківській області, Проволовський повідомив особовому складу підпорядкованого йому БСПОП «Харків» ГУНП в Харківській області, що є можливість отримати земельну ділянку у м. Харків для подальшого будівництва будинку. Для цього, з його слів, заплановано створення кооперативу.

Кооператив Проволовський створив разом з Олександром Захаренко, Іваном Козіковим та Владиславом Якименко, які, на думку слідчих, не знали про реальні наміри.

А ось другим членом схеми правоохоронці вважають старшого інспектора батальйону, який став формальним головою кооперативу після Проволовського. За даними YouControl, Праволовського змінив Володимир Куценко.

ДБР встановило, що звертатися до міськради для отримання землі кооператив починав ще з 2016 року. При цьому вони вказували недостовірні відомості щодо кількості членів кооперативу (понад 300 членів кооперативу станом на 08.02.2016 та 178 членів кооперативу станом на 11.10.2016 при фактичній кількості упродовж періоду з 26.01.2016 до 20.11.2017 у складі кооперативу 5 осіб. Землю просили виділити “під забудову житлового багатоквартирного будинку ЖБК  учасників антитерористичної операції”.

Після кількох відмов від міськради, за даними поліції, учасники схеми вирішили збільшити число членів кооперативу та вжити заходів до постановки на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов з числа співробітників батальйону, які мають статус учасників АТО.

Цікаво, що членами кооперативу згідно протоколу зробили 47 осіб, частина з яких, навіть, не знали про це. Крім того, кілька співробітників батальйону БПСПОП «Харків» протягом 2016-2017 року стали у чергу для поліпшення житлових умов.

Як писав ХАЦ, на початку 2018 року, землю виділили. При чому, поліція відмічає, що співробітники міськради поставили “візи” на проектах “без здійснення фактичної перевірки законності підстав виділення землі”.

Після того, як кооператив отримав землю у власність, організатори схеми оформлюють протокол загальних зборів та виключають з числа членів вказаного кооперативу 20 осіб як «помилково внесених».

Крім того, жодного будівництва представники кооперативу на ділянці площею 1,38 га не розпочали. Натомість, у мережі Інтернет з’явилися оголошення щодо продажу цієї землі.

Правоохоронці оцінили землю у 4,6 млн грн, в інтернеті ділянку продавали за 150 тис. дол. Цікавим є наприклад таке оголошення: «Отдадим проблемное ЖСК с долгами по бюджетным налоговым платежам».

У липні 2021 року організаторам схеми повідомили про підозру. За даними ДБП, підозра підтверджується, зокрема, показами свідків, яких включили у склад кооперативу без їх відома. 

Зараз слідчі планують провести одночасні допити.

Варто відзначити, що у червні 2021 року засновники кооперативу змінилися. Зараз він записаний на Владислава Ценіна, Олену Кірко, Вікторію та Катерину Письмак. 

Також зараз юридична адреса кооперативу збігається з адресою, де знаходиться один з найбільших харківських забудовників – компанія “Житлобуд-2”.

За даними ЗМІ, на сайті цього забудовника нещодавно з’явився рендер з новим ЖК “Аквамарин”, який має виникнути на біля Олексіївського лугопарку.

Щодо Вікторії Письмак, то ХАЦ неодноразово писав про її зв’язок з віце-мером міста Андрієм Руденко.

Так, людина з таким ПІБ – Вікторія Олексіївна Письмак також є директором ТОВ «А.І.Р.» Співвласником ТОВ «А.І.Р.» є Андрій Руденко.

Раніше ХАЦ писав, що земельну ділянку, яка кілька років тому була видана безкоштовно за “кооперативною схемою”, зараз продають за 5,28 млн. дол., або 139,6 млн грн.

Тож схема використання атовців для оформлення землі діяла активно в Харкові. А завдяки їй землі отримали люди з оточення керівництва міста та одного з найбільших забудовників.

—————————————

Ця публікація зроблена Харківським Антикорупційним центром в рамках Matra Programme, що фінансується урядом Нідерландів. Зміст публікації є винятковою відповідальністю ХАЦ і не обов’язково відображає погляди уряду Нідерландів.


Павло Новик, Євген Лісічкін