Американський мільярдер, власник Х і Tesla Ілон Маск вимагає пояснень від президента Володимира Зеленського через затримання Службою безпеки України проросійського блогера Гонсало Ліри. Про це повідомило “NV”.
Фото Ліри з його соцмереж
Маск залишив свій коментар під дописом проросійського ведучого Такера Карлсона у X (Twitter).
У дописі Карлсон звинуватив українську владу у нібито “катуванні” Гонсало Ліри. Телеведучий стверджує, що блогера затримали через “критику” президента України.
Маск вважає, що Україна повинна відпустити проросійського блогера, оскільки США відправили країні понад 100 мільярдів доларів військової допомоги.
“Громадянин США сидить у в’язниці в Україні після того, як ми відправили понад 100 мільярдів доларів? Чи є в цій історії щось більше, ніж просто критика Зеленського? Якщо це все, то тут у нас серйозна проблема”, — написав він.
Крім того, Маск тегнув у коментарі Володимира Зеленського та попросив від нього пояснень, а також також запитав президента США Джо Байдена про статус “американського журналіста”, як він називає Ліру.
Служба безпеки України затримала Гонсало Ліру у Харкові не зараз, як можна було подумати з обурень Карлсона та Маска, а ще у травні 2023 року. Пропагандист видавав себе за журналіста.
Ліра має громадянство двох країн – Чилі та США, проживав у Харкові з 2017 року. Після початку повномасштабного вторгнення рф в Україну блогер не приховував свої симпатії до президента росії володимира путіна та росії загалом. Навесні 2022 року він знімав провокативні відео, у яких намагався показати обличчя українських військових та ображав їх.
Серед висловлювань Ліри були такі: “Київський режим – це неофашисти, неонацисти”, “Захід ляльководить Зеленським”, “Київський режим також постійно обстрілював райони Донбасу. 16 000 людей загинуло у період після 2015 і до 24 лютого 2022 року, 1000 або 800 дітей загинуло”.
За підрахунками ООН, за період 14 квітня 2014 – 30 червня 2021 роки на Донбасі загинув 3901 цивільний, зокрема 152 дитини.
Гонсало Лірі інкримінують аж ніяк не “критику Зеленського”, про що говорять Карлсон та Маск, а виправдання російської агресії проти України (ст. 436-2 Кримінального кодексу України). В Україні навіть в умовах воєнного стану діє свобода слова, і за критику президента немає і не може бути ніякої кримінальної відповідальності.
Ліра заперечував факти російських ракетних ударів по українських містах, масові вбивства цивільних українців російськими окупантами у Бучі та інших містах.
Наразі він перебуває під вартою лише тому, що порушив умови звільнення під заставу і намагався втекти від українського правосуддя.
Ухвалою Київського районного суду міста Харкова від 1 травня цього року стосовно Ліри було обрано запобіжний захід вигляді тримання під вартою до 29 червня 2023 року із визначенням суми застави в розмірі 402 600 грн.
Апеляція від 30 травня 2023 року цю ухвалу залишила без змін. Ухвалою Дзержинського районного суду міста Харкова від 26 червня 2023 року продовжено дію запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою до 24 серпня 2023 року, з можливістю застосування альтернативного запобіжного заходу у вигляді застави, теж у 402 600 гривень.
Ліра вніс заставу, і 6 липня його звільнили з-під варти.
Відповідно до інформації Управління Служби безпеки України в Харківській області, Ліра Лопес Гонсало Анхель Кінтіліо на мотоциклі марки BMW самовільно направився до державного кордону України з Угорщиною. Перебуваючи на території Закарпатської області в період з 31 липня по 1 серпня, Ліра здійснив невдалу спробу перетину державного кордону на КПП “Чоп” (Тиса).
Наразі Ліра перебуває під вартою в Харківському слідчому ізоляторі. Досудове розслідування в цьому кримінальному провадженні закінчено. За інформацією ХАЦ, справу Ліри Лопеса Гонсало Анхеля передали до Дзержинського райсуду міста Харкова. Засідання має відбутись 12 грудня.
Ліра обвинувачується за ч. 2 ст. 436-2 та ч. 3 ст. 436-2 КК України. Йому обрали запобіжний захід тримання під вартою до 6 січня 2024 року, без визначення розміру застави. Про це стало відомо з ухвали Дзержинського райсуду від 8 листопада.
Як повідомляє “Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки” для “Укрінформа”, першим, хто відреагував на затримання блогера, було Міністерство закордонних справ росії.
Ліру цитували російські пропагандистські медіа та профіль Donbass Devushka, викритий американськими спецслужбами у квітні 2023 року після публікації секретних документів Пентагону.
У своїх публікаціях блогер відкрито підтримував пропагандистів Аліну Ліпп, Грема Філіпса, Патріка Ланкастера, які неприховано працюють на росіян та поширював створені ними фейки.