У зв’язку з прийняттям у Верховній Раді нового закону про мобілізацію ворожа пропаганда працювала саме у просуванні наративів, дезінформації та фейків, що стосуються призову громадян на службу в ЗСУ.

Пропонуємо добірку із трьох фейків на цю тему, що отримали найбільше розповсюдження.

1. Вигадка про “військкомів”, що маскуються під роботодавців.  Звичайне оголошення фірми ТОВ “С. С. Скафолдінг” з набору персоналу –  електрозварників, слюсарів, столярів – пропагандисти видали за хитрощі ТЦК, який хоче отримати базу телефонів військовозобов’язаних чоловіків. Пропагандисти пишуть, що начебто зазначений телефон належить одному із співробітників військкомату.

    Насправді, телефон із 2014 року фігурував як контактний, коли шукали людину на вакансію логіста. 

    У 2019 році телефон був зазначений в оголошенні щодо продажу профілів для гіпсокартону.

    Пропагандисти ж стведжують, що телефон належить Сергію Володимировичу Ситнику. Це якраз один із співвласників та керівник фірми, яка і опублікувала оголошення. Фірма створена ще у вересні 2019 року.

    2. І знов про неіснуючу мобілізацію жінок. Широко розганявся фейк про те, що у 125-ту бригаду тероборони примусово мобілізують жінок із Харкова, які називали себе так званими “отрядами Терехова”.

      Пропагандисти вигадали, що через Харківський центр рекрутингу Міноборони до 125-ї бригади ТРО набрали дівчат, навчали їх веденню бойових дій у міських умовах, а потім мобілізували.

      Насправді, це львівська бригада тероборони, а Центр протидії дезінформації наголошував неодноразово, що в Україні немає і не планується примусова мобілізація жінок. Також жодної подібної інформації немає на офіційній сторінці бригади у Фейсбуці.

      3. Фейк про загибель нібито незаконно мобілізованого. Мережею розповсюджується повідомлення про те, що начебто харків’янина Євгена Хаімова, який з народження мав інвалідність у зв’язку з діагнозом аутизм, мобілізували до 113-ї бригади територіальної оборони та одразу відправили на фронт у Козачу Лопань, де він загинув через 5 днів від артилерійського обстрілу. 

        Насправді ж Євген Хаімов, фото якого запостили пропагандисти, став на захист України ще у березні 2022 року. Він боронив країну у Харківській, Сумській, Донецькій та Запорізькій областях. Євген загинув 26 січня на Південному напрямку. Він був нагороджений медаллю “За оборону міста-героя Харкова”. Народився Євген Хаімов у селищі Козача Лопань, а у 2017 році переїхав разом із сім’єю до селища Слатине.

        Даний матеріал виготовлено за підтримки ГО “Інститут масової інформації” в рамках проєкту міжнародної організації Internews Network.