Як працювала російська дезінформаційна машина на Харківщині у червні: аналітика ХАЦ

Російський наступ на півночі Харківщині загальмував, що призвело до зменшення кількості фейків, які створювали росіяни у червні, у порівнянні з травнем.

Тематика пропагандистських наративів не змінилась і стосувались намагань дискредитації українських військових та влади на Харківщині.

Фейкові документи

Росіяни продовжують поширювати фейкові документи, нібито підписані головою ХОВА Олегом Синєгубовим.

У середині червня пропагандисти розповсюджували у соціальних мережах “документ”, у якому Олег Синєгубов нібито звертається до президента України Володимира Зеленського із питанням про корупцію у Харківській міській раді.

Цей документ є фейком. За цим номером у ХОВА зареєстрований протокол Ради оборони геть іншого змісту. Подібні фейкові документи росіяни створюють майже щомісяця.

Вигадані перемоги

На тлі відсутності значних успіхів окупантів на півночі Харківщині пропагандисти починають вигадувати перемоги. Наприклад, вони поширювати інформацію про захоплення сіл, які армія рф повторно окупувала ще 11 травня. Або взагалі повідомляли про захоплення села, якого не існує.

Наприклад, у червні російське міноборони заявило про нібито захоплення села Тимківка Куп’янського району.

На мапі України такого села не існує, населений пункт зник ще за радянських часів, розповів Суспільне Харків речник оперативно-стратегічного угруповання військ “Хортиця” Назар Волошин. Територія, де раніше розташовувалося Тимківка (неподалік окупованого села Орлянського — ред.), контролюється українськими військовими. 

Ще рік тому росіяни активно звітували про окупацію Синьківки, проте так і не змогли її захопити. 

Перекладання провини на ЗСУ

Російська пропаганда і надалі використовує тактику перекладання провини за обстріли з десятками поранених цивільних на українських військових. Наприклад, щоб приховати брехню, пропагандисти показали лише частину наслідків влучання російського КАБа у Харкові.

У соціальних мережах росіяни поширювали фейк про удар по житловому будинку на пр. Гагаріна 22 червня. Пропагандисти стверджували, що характер руйнувань вказує на влучання боєприпасу із заходу, тобто з боку позицій ЗСУ. 

Про беззаперечні докази спроб росіян перекласти відповідальність за свої злочини на Україну розповів військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив” Олександр Коваленко, пише ТСН.

Він пояснив, що окупанти публікують відео зруйнованого будинку, закриваючи нижню частину картою, де зазначене місце влучання й нібито точка з розташуванням українських військових, відповідальних за удар.

“Але чому вони зробили це саме так, що ховається практично повністю нижня частина відеозапису? А відповідь проста – тому, що там, за десяток метрів, вирва від бомби, що прилетіла. А прилетіла вона не з заходу на схід, у стіну будинку, а зі сходу на захід, на дорогу”, – пояснив експерт.

Він додав, що КАБ потрапив не в саму будівлю, а поряд із нею, і від потужної вибухової хвилі обвалилася цегляна стіна на 3 поверхах. 

“Відео з вирвою поряд із будівлею, без жодних вирізок було опубліковано у відкритих джерелах, але російським пропагандистам, для виправдання їх кривавого злочину, було поставлено завдання якнайшвидше склеїти фейк, що вони й зробили… Як завжди, незграбно і через одне місце”, – підсумував Коваленко.

Також окупанти намагаються перекладати на українських військових провину за гибель цивільних на мінах попри те, що саме росіяни активно використовують дистанційне мінування.

Так, проросійські телеграм-канали писали, що на Харківщині збільшилась кількість людей, що підриваються на мінах через нібито хаотичне мінування територій українськими військовими.

Такі повідомлення поширюють із посиланням на пропагандиста т. зв. “лнр” Андрія Марочка, якого неодноразово ловили на поширенні фейків про українських військових.

24 червня  у Липецькій громаді Харківської області легковий автомобіль наїхав на російську міну та підірвався, загинули двоє людей. За словами очільника ХОВА Олега Синєгубова, автівка наїхала на російську міну.

Імовірно, у липні триватимуть спроби росіян проводити дезінформаційні кампанії для зриву мобілізації в Україні, дискредитації органів влади, просування меседжів про необхідність перемовин на вигідних росії умовах, створення фейків щодо ситуації на фронті. Також росіяни будуть просувати фейки навколо будь-яких помітних подій у Харкові.

Даний матеріал виготовлено за підтримки ГО “Інститут масової інформації” в рамках проєкту міжнародної організації Internews Network.