Обласні лікарні, що мають найбільші бюджети на придбання продуктів, укладають угоди з суттєвими переплатами.
Такий висновок можна зробити в результаті аналізу контрактів, що були укладені влітку та на початку вересня.
Картопля
Наприклад, КНП “Зміївська центра районна лікарня” купує картоплю по 9,90 гривень за кілограм, обласний клінічний перинатальний центр укладає угоду по 8 гривень за кілограм.
Найвищі ціни на картоплю можна зафіксувати в обласних закладах охорони здоров’я, але при цьому треба звертати увагу, що мова йде уже про врожай 2023 року.
Отже, Обласна дитяча клінічна лікарня укладає угоду з ФОП Очередько Олександр Сергійович на придбання картоплі по 38,45 гривень за кілограм на суму понад 300 000 гривень. Однак за такою ціною картоплю не купували. Згодом укладають додаткові угоди, і ціна зменшується до 14,89 гривень за кілограм. Але перші проплати почались за ціною 23,98 гривень за кілограм.
Майже по 15 гривень Очередько постачає картоплю і в Зміївський геріатричний пансіонат. Нагадаємо, картопля для районної лікарні у півтора рази дешевша.
Обласний клінічний спеціалізований диспансер радіаційного захисту населення уклав угоду з ФОП Горбачов Дмитро Васильович, де було прописано, що купують 500 кілограмів молодої картоплі по 38 гривень. А ось по 11 гривень йде просто картопля, і її закуповують 16,5 тонн.
Відомий своїми завищеними цінами на продукти Обласний центр урології і нефрології імені Шаповала “підтримав своє реноме” і купив картоплю дорожче 16 гривень за кілограм.
У соціальних мережах уже згадували Обласну клінічну психіатричну лікарню № 3″ з високими цінами на продукти харчування.
Схожа історія з Обласною дитячою лікарнею. В угоді прописали ціну 40 гривень за кілограм, але фактично проплати пішли по ціні 19 гривень за кілограм, а зараз ціна знижена до 15 гривень за кілограм.
За подібними цінами картоплю для обласної клінічної лікарні та для дитячої інфекційної лікарні постачає ФОП Тютін Віктор Сергійович.
Але й ціна у 15 гривень за кілограм є зависокою. Для порівняння, лікарня у Лозовій у серпні уклала угоду по 9,49 грн за кілограм.
Більше того, Обласний центр онкології після тендеру уклав угоду на придбання картоплі по 6,49 гривень за кілограм.
Щодо закупівель міськради, то лікарня швидкої та невідкладної допомоги уклала угоду на придбання картоплі дешевше семи гривень за кілограм, міська лікарня № 18 купує картоплю по 11 гривень за кілограм.
Тож можна констатувати, що обласні заклади охорони здоров’я, що мають суттєві бюджети та витрачають на закупівлю картоплі сотні тисяч гривень, роблять це з суттєвими переплатами.
Інші овочі
“Обласна клінічна психіатрична лікарня № 3” уклала угоду з ФОП Бондаренко Олена Миколаївна щодо придбання різноманітних овочів урожаю 2023 року на суму майже 2 мільйони гривень. І тут була така сама історія, як з картоплею: угоду підписували за завищеними цінами, а потім знижували додатковими угодами. Але навіть знижені ціни викликають питання, особливо під час оптової закупівлі.
Такий заклад не один. Ще кілька обласних закладів також укладали коштовні угоди,а потім знижували до більш-менш ринкових. Але не всі.
Обласний госпіталь ветеранів війни також купує овочі нового врожаю. Тут також намагалися знизити ціни, але до ринкових не дійшли. Так, цибулю продовжують купувати по 40-50 гривень за кілограм. Для порівняння, ринкова ціна – до 20 гривень за кілограм.
Не зменшував ціни й обласний центр “Гармонія”, де в угоді продовжує фігурувати ціна на моркву та капусту – 45 грн за кілограм.
Щодо адекватних цін, то Богодухівська центральна районна лікарня 19 вересня уклала угоду на придбання моркви, капусти, буряка по 12 гривень за кілограм, а цибулі – по 16 гривень за кілограм.
Харківський геріатричний пансіонат ветеранів праці зміг придбати овочі ще дешевше: буряк та капуста – по 9 грн за кілограм, морква – 10 грн за кілограм.
Цікаво, що міська лікарня №14 імені Гіршмана розірвала коштовну угоду на придбання ранніх овочей і уклала нову – з адекватними цінами.
М’ясо
На понад мільйон гривень угоду на постачання м’ясних продуктів уклала Обласна психіатрична лікарня № 3 з ФОП Шевченко Оксана Сергіївна. В основном платили за четвертину курчат-бройлерів по 82 гривні за кілограм. Цілком ринкова ціна.
Невелику суму запланували за печінку яловичину по 120 гривень за кілограм. Для порівняння Обласний клінічний спеціалізований диспансер радіаційного захисту населення таку печінку купує по 91,75 гривень за кілограм. Крім того, диспансер купував яловичину по 198 грн за кілограм.
Лозівське територіальне медичне об’єднання уклало угоду на придбання м’ясних продуктів на суму понад два мільйона гривень. Ціна за курячий окорок 70 гривень за кілограм, за оходжену яловичину без кістки – 210 гривень за кілограм.
Для порівняння комунальний заклад «Харківський обласний центр соціальної підтримки дітей та сімей “ Гармонія” купує яловичину по 270 гривень за кілограм. Постачальник ФЛП Савченко Павло Олегович. Ще одне порівняння: “Укрзалізниця” купує телятину охолоджену у виробників – Охтирського м’ясокомбінату по ціні вдвічі дешевші, ніж центр “Гармонія”.
Обласна клінічна лікарня купує тушки курчат-бройлерів по 103,99 грн за кілограм.
Для порівняння Харківський геріатричний пансіонат ветеранів праці купує такі тушки по 89 гривень за кілограм.
Риба
Обласна клінічна лікарня придбала рибу хек на суму понад півмільйона гривень. Угоду підписали з ФОП Кулачковська Вікторія Олександрівна. Вартість одного кілограму 172 гривні і така ціна є завищеною.
Ось кілька прикладів. Міська лікарня шкидкої та невідкладної допомоги імені Мещанінова змогла укласти угоду на придбання такої риби по 144 гривні за кілограм. Приблизно така сама ціна і у лікарні МВС, і у обласного диспансеру радіаційного захисту.
Але Харківський геріатричний пансіонат ветеранів праці провів тендер на який прийшли відразу сім учасників і угоду вже уклали з ТОВ “Оптітрейд” по 116,4 гривні за кілограм.
Що ж можна зробити висновок, що лікарні та інтернати з найбільшими бюджетами, навіть, не намагаються економити, особливо, якщо подивитись кошториси на закупівлі продуктів центру “Гармонія, урологічного центру імені Шаповала та психіатричної лікарні № 3.
Ця стаття була представлена “Харківським антикорупційним центром” в рамках Програми сприяння громадській активності “Долучайся!”, що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст статті є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів i не обов’язково відображає погляди USAID або уряду США.