Як фінансували відбудову на Харківщині на початку 2024 року: аналітика ХАЦ

Темпи відновлення постраждалих будинків на Харківщині у 2024 році уповільнились. І це зрозуміло – ситуація на фронті, регулярні російські обстріли обласного центру та прикордонних територій не створюють умов для відновлювальних робіт, та й більше коштів необхідно для будівництво фортифікацій. 

Попри це, фінансування ремонтних робіт відновилось у квітні, а замовники вже встигли розподілити понад 100 мільйонів гривень.

Старий Салтів і не тільки

Департамент капітального будівництва Харківської ОВА – підрозділи, через який переважно розподіляються кошти на відбудову в області. Лише у квітні 2024 року департамент отримав перші суттєві кошти та почав виплачувати їх підрядникам та перераховувати громадам.

Тенденція перших виплат – це погашення кредиторської заборгованості за виконані роботи минулого року. Так, 22,5 млн грн перерахували ТОВ “Слобожанська будівельна компанія “Саргон”, яке займається відновленням ліцею у Старому Салтові за 20 кілометрів від кордону з рф. Це якраз сума, що дорівнює сумі кредиторської заборгованості на початок року.

Загалом вартість відновлення ліцею складає 186 млн грн.

У Старому Салтові продовжують відновлювати житлові будинки. Як повідомили у пресслужбі Харківської ОВА, у 2023 році у селищі відремонтували чотири багатоповерхових будинки, ще 13 мають відновити цього року

Як наголосив начальник Харківської ОВА Олег Синєгубов, ці багатоквартирні будинки включені до переліку проєктів, що відновлюються за кошти Фонду ліквідації наслідків збройної агресії.

“Селище Старий Салтів значно постраждало від ворожих обстрілів. Ворог прицільно бив по житловій інфраструктурі. Цього року в квітні готуємо до здачі в експлуатацію два будинки, ще три будуть готові у травні. Решту житлових об’єктів завершимо влітку та восени. Наразі головне – відновити житло для якомога більшої кількості людей”, – зазначив Олег Синєгубов.

Також цього року за роботи у Старому Салтові ТОВ “Східбудтрансгаз” отримало 13,1 млн грн. Крім того, ця фірма нещодавно виграла тендер на відновлення будинку по вулиці Світла, 49 у Старому Салтові. Вартість робіт оцінюється в 15,9 млн грн.

Це один з двох будинків, на які угоди були підписані в 2023 році з ТОВ “Хакрівбудсервіс”, але пізніше розірвані, адже підрядник не зміг виконати умови договорів. Другий тендер виграло ТОВ “Дрогон Еко”. Мова йде про будинок по вулиці Східна, 10. 

Близько 15-ти млн грн за роботи з ремонту будівлі по вулиці Перемоги, 14 у Старому Салтові отримало ПП “Будівельно-проектна компанія “Форсайт”.  

“Аварійно-відновлювальні роботи в приміщеннях амбулаторії, Центру надання адміністративних послуг і адмінбудівлі розпочалися ще минулого року. Цей об’єкт став перехідним і на 2024, адже будівля зазнала значних пошкоджень внаслідок ворожих обстрілів”, – сказав Олег Синєгубов про ці роботи

Загальна кошторисна  вартість робіт становить 73,9 мільйона гривень. Начальник ХОВА наголосив, що для зручності людей тут удосконалюють безбар’єрне середовище. Зокрема, раніше в будівлі був підйомник для маломобільних груп населення, а наразі облаштовують ліфт.

“На сьогодні частково виконані оздоблювальні роботи в приміщеннях амбулаторії. Плануємо завершити їх наприкінці травня. До того ж на 90% закінчено ЦНАП. Загалом залишилося зробити лише вхідні двері. Також будемо займатися благоустроєм території”, – додав виконроб Юрій Резніченко.

Раніше у будівлі зробили всі мережі: теплопостачання, водопровід, каналізацію тощо. Окремо працюватимуть дизельні електростанції, котельня, тож буде автономне опалення.

Відновленням будинків у цій громаді також займається ТДВ “Житлобуд-2”, якому перерахували понад 8 млн грн. Крім того, цей підряник також отримав 1,5 млн грн за роботи з відновлення будівлі у Рогані. 

Гроші за роботи у Старому Салтові отримали ТОВ “СК “СТС” – 0,75 млн грн,  ТОВ “Будсоюз”, – 0,68 млн грн, ТОВ “СК “Пантеон” – 0,6 млн грн, 

Решту коштів здебільшого перерахували ПП “БФ “Промтекс”. Підрядник отримав понад 17 млн грн за ремонт ліцею у Чугуєві, майже 20 млн грн за ремонт адмінбудівлі в Ізюмі, понад чотири мільйони гривень за ремонт адмінбудівлі у Руській Лозовій. 

Відновлення в Ізюмі

Департамент профінансував проєктні роботи з відновлення лікарні у Ізюмі. Варто зазначити, що роботи з відновлення будівель в Ізюмі через місцевих розпорядників практично не фінансувались цього року. Так, КП “Благоустрій міста Ізюма”, яке уклало кілька коштовних угод на відновлення, поки що суттєвих коштів підрядникам не перерахувало, як і управління ЖКГ Ізюмської міськради.

Щодо відновлення лікарні, то цього року один з підрядників ТОВ “Атлант Буд Партнер” отримав 7,2 млн грн. ХАЦ відмічав, що кошторис на роботи прописаний за завищеними цінами на матеріали. 

Крім того, лікарня проплатила 6,5 млн грн за демонтажні роботи ТОВ “Монтажбудюг”.

Роботи у Харкові

Із 2024 року за основну відбудову у Харкові відповідає департамент з благоустрою, відбудови та реконструкції міськради. Основним підрядником, який отримував кошти від цього року, є ПАТ “Трест Житлобуд-1”. Так, понад 11,5 млн грн вже цього року перерахували за відновлення будинку по вулиці Героїв Праці, 33-Д.

Це й же підрядник отримав майже 5 млн грн на ремонт “МЖК-28” по вулиці Кричевського. Окрім цього, за ремонт будинку по вулиці Наталії Ужвій, 92 департамент перерахував майже 5 млн грн у 2024 році.


Крім того, на ремонтні роботи в будинку №64 по вулиці Наталії Ужвій перерахували 350 000 грн, а у будинку №108 – 400 000 грн.

ТОВ “Айєр Скай” отримало 2,6 млн грн для відновлення будинку по вулиці Бучми, 32, а ТДВ “Житлобуд-2” близько півтора мільйона гривень на ремонт сусіднього будинку по вулиці Бучми, 36.

ТОВ “Центр будівельної комплектації” отримало 1,8 млн грн на ремонт будинку по вулиці Героїв Праці, 38.

Більшу частину коштів цього року направили на фінансування першої підземної школи в Індустріальному районі.

Щодо перспективи: департамент уже проводить коштовні тендери на відбудову. Так, нещодавно пройшов аукціон на відновлення будинку по вулиці Наталії Ужвій, 60 вартістю понад 200 млн грн, а також оголошено тендер на ремонт будинку по вулиці Метробудівників, 40 вартістю близько ста мільйонів гривень.

Що стосується Служби відновлення в Харківській області, то вона цього року поки що не фінансувала відновлювальні роботи, кошти виділяли здебільшого на утримання доріг. 

Як бачимо, попри зменшення темпів відбудови, загальний об’єм виплачених підрядникам грошей цього року становить понад 150 млн грн.

Ця стаття була представлена “Харківським антикорупційним центром” у рамках Програми сприяння громадській активності “Долучайся!”, що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст статті є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів i не обов’язково відображає погляди USAID або уряду США.