Кожен день російські війська знищують цивільну інфраструктуру в Україні, яку потрібно буде відновлювати після перемоги. Найбільше зараз дістається Маріуполю, Чернігову, Києву, Харкову. За попередніми розрахунками, на відновлення України після війни з Росією знадобиться щонайменше 565 млрд доларів. ХАЦ зібрав інформацію про те, де Україна збирається брати кошти на відновлення інфраструктури після перемоги.
Кроки Кабміну
Ще на початку березня прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що Кабінет міністрів починає працювати над створенням чотирьох фондів, кошти яких підуть на відновлення України.
Перший – Фонд відновлення зруйнованого майна та інфраструктури.
“Ми поновимо все, що зруйнували російські окупанти. Кожен будинок, кожну квартиру, кожну школу, кожен дитячий садок та лікарню, кожен міст і дорогу”, – заявив прем’єр.
Другий – Фонд оновлення і трансформації економіки.
“Ми проситимемо наших партнерів схвалити для нас так званий український план Маршалла. Нам потрібно не просто відновити економіку, ми будуватимемо нову європейську країну”, – сказав він.
Третій – Фонд обслуговування та погашення боргу.
“Незважаючи на війну, Україна виконує всі свої зобов’язання. 1 березня Мінфін здійснив купонну виплату в розмірі 292 мільйони доларів за єврооблігаціями. Але ми вважаємо, що світ має допомагати та підтримувати Україну, розуміючи, який вантаж сьогодні лежить на нас”, – повідомив Шмигаль.
Четвертий – Фонд підтримки постраждалого бізнесу.
Західна підтримка
Західні партнери України також говорять, про необхідність створення для України своєрідного “Плана Маршалла” – нагадаємо, що це була програма відновлення Європи після Другої світової війни. Зокрема, про подібну програми заявив прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький. Глава польського уряду зазначив, що на наступному засіданні Європейської ради офіційна Варшава порушить питання щодо створення загальноєвропейського “плану Маршалла №2” щодо відновлення економіки України після закінчення війни з Росією. На його переконання, до цього плану мають докласти зусиль, насамперед найбагатші країни, оскільки саме вони “проспали момент, коли можна було зупинити російську агресію”. Моравецький зазначив, що на сьогоднішній день в Україні “панує страх, який пов’язаний із відвагою військових, які обороняють свою країну та надією всього народу, цілого суспільства на відновлення суверенної держави після війни”.
Одним з джерел наповнення умовного Фонду відновлення України можуть використати активи великих російських підприємців, які потрапили під санкції, для фінансування відновлення України після війни. Подібні розмови на початковому етапі вже йдуть у країнах ЄС. Майно російських олігархів, як джерело для відновлення України, пропонують використати й сенатори США.
У Офісі Президента України розраховують, що 300 млрд дол., які були заморожені у російського Центробанку, теж спрямують до фонду відновлення України. Крім того, сподіваються на репарації від РФ.
А деякі невеликі фонди вже працюють. Так, крипто-фонд, створений для допомоги Україні, світова спільнота криптовалютних ентузіастів вже наповнила на 60 млн дол.
Відновлення Харкова
Харківський міський голова Ігор Терехов у розмовах з колегами теж підіймає тему відновлення міста після війни.
Станом на 18 березня, у місті зруйновано 708 (з яких понад 600 багатоквартирних) житлових будинків з 8000. Обстрілюють Салтівку, ХТЗ, Рогань, П’ятихатки, Олексіївка, центр, проспект Гагаріна, Московський проспект, Нові Будинки, Немишлю. Сьогодні немає таких районів Харкова, які не постраждали від обстрілів Росії. Зруйновано повністю або суттєво пошкоджено біля 60 шкіл у Харкові. Крім цього, обстріляли багато дитячих садків, поліклінік, лікарень, пологових будинків.
15 березня, Терехов в інтерв’ю інтернет-виданню «LIGA.net» заявив, що продумує створення фонду відродження міста після закінчення воєнних дій. Повідомив, що команда архітекторів вже розробляє план відновлення міста:
«Продумуємо створення фонду відродження Харкова. Запрошуємо міжнародних архітекторів, щоб швидко розробити нову концепцію для міста. Адже все треба буде заново відбудовувати. Ми вже більше ніж півторамільйонне місто, важливо все зробити швидко. Щоб був продуманий даунтаун, центр міста», – підкреслив мер.
Також міська влада обіцяє, що після перемоги на Харків очікує глобальний перезапуск економіки. Ще у місті розмірковують над залученням інвесторів у економіку.
Варто відзначити, що зараз у США лобісти працюють над покращенням комунікації між містами України та США. В рамках цієї роботи мер Харкова Ігор Терехов вже поспілкувався з мерами Чигаго, Бостона та Нью-Йорка.
У Харківській міській раді також сподіваються на підтримку місцевих політиків та бізнесменів. Серед тих, кого називали, нардеп (вийшов з фракції ОПЗЖ) Ігор Абрамович, та бізнесмен Олександр Ярославський.
Останній на початку березня заявив, що створює фонд по відновленню Харкова і буде намагатись зібрати в нього 1 млрд. доларів. За допомогою знайомих українських та світових бізнесменів. Під егідою керуючої компанії Ярославського DCH буде запущено програму міжнародної підтримки Харкова. Найближчим часом запрацює її сайт, під назвою World4Kharkiv.
Раніше Ярославський повідомив, що продасть свою яхту Kaiser і за ці гроші відновлюватиме Харків. Експерти оцінюють її вартість у 50 млн дол.
Нещодавно до Харкова доставили 17 сучасних автомобілів швидкої допомоги за міжнародною програмою World4Kharkiv. Найближчим часом обіцяють ще 9 таких “швидких” доставити у місто.
Тож варіанти отримати фінансування на відновлення країни є, тепер головне перемогти та повернутися до мирного життя. Віримо у ЗСУ!
Павло Новик, Євген Лісічкін.