ТОП-10 коштовних шкільних укриттів на Харківщині: аналітика ХАЦ

У 2023 році на Харківщині активніше почали готувати шкільні захисні споруди. Більше того, окрім ремонту підвалів, стали замовляти будівництво повноцінних укриттів. Головна тенденція проведення тендерів на захисні споруди – це завищені ціни на будівельні матеріали.

Тож Харківський антикорупційний центр зібрав найбільш коштовні тендери на будівництво та ремонт захисних споруд у школах.

На даний час перше місце з великим відривом займає Пісочинська громада, яка запланувала будівництво нової захисної споруди у Коротичанському ліцеї. Варто зазначити, що перед проведенням закупівлі місцева влада навіть оголошувала проведення громадських зборів щодо доцільності цього питання.

Але основне питання тут не в доцільності, із чим не посперечаєшся, а в цінах на матеріали. Так, відділ освіти, культури, молоді та спорту Пісочинської селищної ради уклав угоду з ТОВ “Легіонбуд” щодо будівництва укриття вартістю 99,12 млн грн. У даному випадку проєктант був пов’язаний із майбутнім підрядником. Цікаво, що розрахункова вартість будівництва укриття при створенні проєкту становила майже вдвічі меншу суму – 53 млн грн. 

За бетон марки В40 планують заплатити понад 12 млн грн. Вартість одного кубометра у кошторисі – 5830 гривень, хоча виробники відпускають такий бетон по ціні до 4000 гривень за кубічний метр. Лише на бетоні переплата може скласти понад 3 млн грн. Також непокоїть ціна керамічної плитки – понад 2000 гривень за квадратний метр. 

“Люботинська спеціалізована мистецька школа-інтернат “Дивосвіт” планує витратити 66,5 млн грн на будівництво бомбосховища. Підрядником стало ПП “Будівельна фірма “Промтекс”. Проєктантом була полтавська фірма ТОВ “Усп “Неоінжиніринг”. Ціни на бетон у кошторисі помітно менші, ніж у “Легіонбуду”, однак вартість мембрани удвічі завищена.

Ще одне нове будівництво захисної споруди буде в Наталиному (Красноградська громада).

Спочатку у громаді обрали підрядника без проведення торгів. ТОВ “Будівельна група “Житлобудпроект” має зв’язок з проєктаном укриття – ТОВ “Проектний альянс”. Сума першої угоди була 59,12 млн грн, при цьому ХАЦ фіксував завищення цін по багатьох позиціях, а в кошторис “зашили” придбання смартфону за 36 000 гривень. Після скасування договору вартість робіт зросла до 63 млн грн. Збільшення відбулось за рахунок появи у кошторисі другої черги будівництва – влаштування спортивного майданчику. 

Після проведення тендеру підрядник не змінився. Ціни на матеріали у новому договорі в основному зменшились. У першому кошторисі вартість грунтовки Silox 856 прописали по 1500 гривень за кілограм, а після зауважень ХАЦ ціна зменшилась до 684 грн за кілограм.

На даний момент лише ці три громади підписали угоди на будівництво укриттів “з нуля”. Решта укладали угоди на облаштування укриттів у діючих шкільних підвалах. Найкоштовніші ремонти на даний час у трьох громадах: Красноградській, Сахновщинській та Кегичівській.

Цікава закономірність: у всіх трьох громадах під час торгів суттєво, відсотків на 20, зменшувалась очікувана вартість, але при цьому все одно залишились суттєві переплати. Тож може йти мова про прорахунки під час підготовки проєкту та визначення очікуваної вартості. У всіх трьох громадах на тендерах фігурували одні й ті самі ФОПи.

Комунальна установа “Центр з обслуговування закладів та установ освіти Красноградської міської ради” уклала три угоди щодо облаштування укриттів у навчальних закладах на загальну суму понад 62 млн грн. Найкоштовнішу з цих угод вартістю 26,32 млн грн підписали з ФОП Костюк Юрій Миколайович на облаштування укриття у ліцеї № 5. Підряд на суму майже 20 млн грн отримав ФОП Цибенко Денис Сергійович для укриття в ліцеї № 2. 

ХАЦ вивчав ці закупівлі і побачив завищення на деякі матеріали навіть удесятеро. Ось приклади суттєвих завищень: у харківському будмаркеті ціна адгезійної грунтівки із кварцевим наповнювачем становить 75 грн за літр. 

Тепер дивимось ціни в кошторисах підрядників: ФОП Цибенко – 296 грн за кг, ФОП Костюк – 218 грн за кг. Дуже здивували ціни на кріплення плит для теплоізоляції: в “Епіцентрі” дюбелі розміром 160х10 коштують близько двох гривень за штуку, а ФОП Костюк поставив ціну 28 гривень за штуку, тобто у 14 разів дорожче.

Той же ФОП Костюк отримав підряд на облаштування укриття у Слобожанському ліцеї Кегичівської селищної ради. Сума договору – 22,8 млн грн. Щодо матеріалів, то ціна лінолеуму, наприклад, виявилась вдвічі завищеною – майже по 850 гривень за квадратний метр.

Також у Кегичівці отримав підряд ФОП Цибенко. Мова йде про ремонт підвалу під укриття за 20,3 млн грн у Кегичівському ліцеї. У цьому кошторисі можна “відзначити” і купівлю плитки “Старе місто” по ціні понад 700 гривень за квадратний метр на суму понад мільйон гривень, і коштовний лінолеум, і завищену у півтора рази вартість металопластикових вікон.

Відділ освіти, культури, молоді та спорту Сахновщинської селищної ради уклав дві угоди на ремонт приміщень під улаштування укриттів на загальну суму 44,4 млн грн. Варто зазначити, що один з договорів підписали з ФОП Костюк Юрій Миколайович, а інший – із ФОП Євтушенко Степан Володимирович.

Тож перейдемо до аналізу цін.

В обох кошторисах завищені ціни на віконні блоки. Так, ФОП Костюк планує купувати вікна по 8420 гривень за квадратний метр без доставки, а ФОП Євтушенко – майже по 9 000 гривень за квадратний метр.

Нещодавно ХАЦ робив аналітику щодо вартості цін на віконні блоки. Так, в угоді між департаментом капітального будівництва ХОВА з ПАТ “Південспецатоменергомонтаж” (входить до групи ПАТ “Трест Житлобуд-1”) на аварійно-відновлювальні роботи у багатоквартирному житловому будинку у Чугуєві вартість металопластикових вікон виявилася ринковою, що буває нечасто в угодах департаменту капбудівництва ХОВА, і становить 4452 гривні за квадратний метр.

У цілому ринкові ціни – до 6000 гривень за квадратний метр.

Грунтовку бетоноконтакт виробник продає по 87,2 грн за кілограм, а в кошторисі ФОП Костюк вона зазначена по 148 гривень за кілограм, а у ФОП Євтушенко – по 135 грн за кілограм.

Тенденція у цих ФОПів збереглася і в цій громаді.

Ну і десятий об’єкт: відділ освіти Балаклійської міськради уклав угоду щодо капітального ремонту приміщень підвалу з влаштуванням найпростіших укриттів цивільного захисту Балаклійського ліцею №1 ім. Тризни вартістю 20 млн грн. Підрядником стала компанія ТОВ “Бізнес Проєкт”.

У цьому випадку ціни наближені до ринкових, хоча є окремі завищення вартості металу.

У цілому, як бачимо, будівництво укриття “з нуля” коштує від 60 мільйонів гривень, хоча проєктні розрахунки в основному показували суму до 50-ти мільйонів гривень.

Одним з факторів підвищення цін є, вочевидь, переплати за будівельні матеріали.

Загалом на десять найкоштовніших укриттів у школах області планують витратити майже 400 млн грн.

Щодо міста, то нові укриття у Харкові будувати поки що не почали, ремонти підвалів коштують до десяти мільйонів гривень. Але варто відзначити, що у майбутньому передбачені укриття у школах, що будуть відновлювати. Цікаво, що повне відновлення розбитої школи на Салтівці коштує дешевше, ніж будівництво укриття в Коротичанському ліцеї. 

Ця стаття була представлена “Харківським антикорупційним центром” у рамках Програми сприяння громадській активності “Долучайся!”, що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст статті є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів i не обов’язково відображає погляди USAID або уряду США.