Бюджет Харкова щорічно роздає 50 мільйонів охоронним фірмам, наближеним до міської влади. Ця схема дозволяє не тільки виводити кошти через «фіктивні фірми», а й тримати армію «тітушок» для залякування критиків.

20 червня перед початком сесії в приміщенні Харківської міськради з’явилися декілька десятків людей з закритими обличчями. Вони трощили меблі, псували майно та кидали димові шашки. Загалом їм вдалося нанести збитків на мільйони гривень. Пізніше СБУ скаже, що це були співробітники охоронних фірм, послуги яких активно замовляє мерія Кернеса. Це змусило більш прискіпливо подивитися як влаштований охоронний бізнес, що співпрацює з Харківською владою.

 width=
Фото Facebook/Дмитро Булах

Все почалося в 2009 році, коли влада створила КП «Муніципальна охорона». Тоді у керівників міста Геннадія Кернеса та  Михайла Добкіна заявляли, що «Муніципальна охорона» допоможе мерії заощадити на охоронні послуги і навіть заробити. У мерії розраховували, що в подальшому підприємство зможе перетворитися в муніципальну міліцію.

Першим керівником підприємства був екс-міліціонер Леонід Каліна – батько теперішнього керівника Департаменту територіального контролю Олексія Каліни. Цей Департамент має боротися, зокрема, з незаконними МАФами.

Але сплинули роки й в мерії передумали віддавати підряди лише комунальним установам. Подібне відбувалось у багатьох сферах – прибиранні, вивозу сміття, транспорту, житлово-комунальному господарстві тощо. Зокрема, саме завдяки подібній політиці збагатилися «фірми Мусєєва».

«Першою ластівкою» стала поява в метрополітені охоронної фірми «Тітан-Армс» в 2015 році. З ними уклали угоду на 3 роки. Але за рік, після уваги з боку правоохоронців їх змінило ТОВ «Охоронне агенство «Практик». Одночасно підряди стало отримувати й ТОВ «Агентство комплексної безпеки – Галеон», яке до цього було лише вірним спаринг-партнером «Муніципальної охорони. Й «Практик», й «Галеон»  пов’язані з екс-депутатом міськради від Партії регіонів, теперішнім директором КСП «Харківгорліфт» Олексієм Топчієм. Керівником та підписантом компанії «Галеон» є дружина директора «горліфта» Ольга Топчій, а власником – Тетяна Топчій.

Засновниками ТОВ «Охоронне агентство «Практик» є Валерій Леонідович Гінцар та Роман Анатолійович Прокопенко. Останній є членом ГО «Єдиний центр соціального реагування та охорони громадського порядку», де керівником є Олексій Топчій.

А Департамент по взаємодії з правоохоронними органами та цивільного захисту міськради, якому підпорядковується КП «Муніципальна охорона» очолює теж Топчій – Валентин.

 width=
Валентин Топчій поряд з Мусєєвим

В 2017 та 2018 роках перелік фірм, які приходили на торги став розширюватися, але всі «тропинки» ведуть до міськради.

Цього року на тендер вартістю 2 млн. грн.  по охороні об’єктів КП «Харківгорліфт»  разом з «муніципалами» пришло ПП « Охорона і захист». Після чого, представники АМКУ виявили зговір цих двох фірм. Зокрема, антимонопольники встановили, що тендерні пропозиції відправляли з однієї ІР-адреси, обидві фірми де-факто працюють за однією адресою, використовують дні й ті самі телефони тощо.

Але це ще не все, у декларації директора КП «Муніципальна охорона» Миколи Шовкопляса вказано, що він взяв в борг 320 тис. грн. у Віктора Косолапова. Останній якраз і є засновником ПП « Охорона і захист» і не тільки її.

Так, Косолапов є засновником ТОВ «Харківська міська охорона, ТОВ «Харківська міська варта», «Харківська варта» тощо.До нього засновником фірм була дружина заступника директора КП «Муніципальна охорона» Олена Краснокутська. Ці фірми або отримують підряди від міськради та її структурних підрозділів, або приходять на тендери, як спаринг-партнери.

У квітні 2018 року правоохоронці відкрили кримінальне провадження щодо незаконної діяльності «конвертаційного центру», координаторами якого, на думку слідчих, виявилися Валентин та Олексій Топчії.

 width=
Фото dozor.com.ua

При чому в «тінь» виводилися не тільки кошти, які отримували «приватні» охоронці, но й комунальне підприємство.

Слідчі заявляли, що ТОВ «Агентство комплексної безпеки – Охоронна фірма» (засновник Тетяна Топчій) використовувалася з метою виведення коштів Харківського міського бюджету у тіньовий обіг. Зокрема, КП «Муніципальна охорона» було виділено 10 млн. гривень з харківського міського бюджету.

 

При цьому, між охоронній фірмою та КП укладено договір на маркетингові дослідження, правову допомогу на загальну суму 10 млн. гривень. Гроші перерахували ТОВ «Аутсорсінг», через яке й вивели кошти у готівку

Цікаво, що зараз ТОВ «Аутсорсінг» змінило назву на «Парадайз Тревел Груп» та діяльність з охорони та туристичні послуги.

Ще один епізод правоохоронці зафіксували через сутички у міськраді 20 червня.

Слідчі СБУ встановили, що співробітники охоронних фірм «Практик» та «Галеон» замість забезпечення порядку організували заворушення.

Серед організаторів правоохоронці називали Валентина, Тетяну та Олексія Топчіїв, співзасновників охоронних фірм.

Незважаючи, на відкриті кримінальні провадження, охоронні підприємства, наближені до мерії, продовжують отримувати підряди та освоювати кошти, чому доказ нещодавні торги на охоронні послуги у парку Горького. Тим більше, що з цього року міськрада почала роздавати підряди на охорону шкіл. Не дивно, що всі вони без проведення відкритих торгів опинилися у вже перерахованих фірм.

Бізнес по-харківські – він такий.

Топ охоронних фірм на підрядах мерії (Дані «Прозорро»)

ТОВ «Охоронне агентство «Практик» – 63.43 млн. грн.

КП «Муніципальна охорона» – 40,38 млн грн.

ТОВ «Агентство комплексної безпеки – Галеон» – 27,58 млн. грн.

ТОВ «Агентство комплексної безпеки – охоронна фірма «Фрегат» (засновник Тетяна Топчій) – 3,31 млн. грн.

ТОВ «Харківська варта плюс» – 1,01 млн. грн.

Автор: Павло Новик