Долина чудес

Ремонти харківських багатоповерхівок – це чорна діра для бюджетних коштів. Гроші платників податків освоюють фірми близькі до керівників комунальних підприємств, а самі КП працюють, як «прокладки».

Екс-директор КП «Жилкомсервіс» Олександр Яковлев, як й директор КП «ХРСП» Семен Сирота вже знаходяться на лаві підсудних за розтрату бюджетних коштів. Ще один директор комунального підприємства в цій сфері, КП «Харківжилбуд», Олександр Туренко, отримав підозру від правоохоронців.

Крім них, є ще одне комунальне підприємство – КП «Харківспецбуд», де директор має безпосереднє відношення до підрядників, які отримують бюджетні гроші. Мова йде про Богдана Долину.

Авторка інфографіки – Поліна Макарова.

Богдан Долина став директором комунального підприємства з 1 березня 2013 року. На місцевих виборах 2015 року Богдан Долина обрався депутатом до Харківської міської ради від партії «Відродження».

До того, як піти працювати директором комунального підприємства, Богдан Долина був власником ПП «Укрспецпоставка-М». В грудні 2015 року без тендерної процедури КП «Харківспецбуд» закупило у ПП «Укрспецпоставка-М» товарів на суму 290 тис. грн. Серед того, що закупили була установка алмазного буріння, бетонозмішувачи, бензинова газонокосарка та інше. І це була не єдина подібна закупівля.

Того ж року харківські правоохоронці підозрювали керівництво КП «Харківспецбуд» у закупівлі товарів у ПП «Укрспецпоставка-М» за завищеними цінами, що призвело до втрати бюджетних коштів на суму 1,90 млн.грн.

Але справа була похована, а Долина продовжив працювати з бюджетом. Через вже іншу фірму – ТОВ «Буд-Девелопмент Україна». За даними аналітичного сайту clarity-project.info ця фірма отримала від КП, яке очолює Долина, 196 контрактів на загальну суму 45,6 млн. грн. При чому всі угоди підписані по неконкурентній процедурі. Тобто в КП самі визначили підрядника, якому віддали бюджетні кошти.

Засновником ТОВ «Буд-Девелопмент Україна» зараз є Олег Лановенко, директором вказаний Сергій Колотюк.

За даними аналітичної системи YouСontrol, раніше засновником підприємства був Сергій Пашков.

Пашкова та Долину пов’язує фірма ТОВ «Сучасний дизайн». Раніше вона належала директору КП «Харківспецбуд», але він її переписав саме на Пашкова.

Крім того, дружина Олега Лановенко – Юлія – за даними з її сторінки у соціальній мережі працювала саме у КП «Харківспецбуд».

Цікаво, що ТОВ «Буд-Девелопмент Україна» фігурувало у справі щодо виведення коштів з КП «Жилкомсервіс», по якій судять Яковлева.

Є відкрита справа стосовно розкрадання коштів КП «Харківспецбуд», але правоохоронці щодо проведення слідчих дій не дуже квапляться. З березня жодних рухів з боку слідства не було.

Й це ще не всі зв’язки. Фірма Лановенка використовувала контактний номер 380996126061. Цей ж номер використовує інше підприємство – ТОВ «Сонтон».

За дивним збігом, ця фірма також отримує підряди КП «Харківспецбуд». Без проведення аукціонів вони отримали 31 угоду на 4 млн.грн. На цьому співпадіння не закінчуються: засновником підприємства вказаний Євген Нестеренко.

Тож питання: «Навіщо існують комунальні підприємства, які переганяють гроші з бюджету у приватний карман?» залишається риторичним.

Тим часом у Долини продовжують передавати гроші «любим друзям». Головний інженер КП «Харківспецбуд», Максим Песін, який є контактною особою підприємства в системі «Прозорро», викладає світлину в соціальних мережах. На фото він, Долина та Олександр Ільїн.

Останній одночасно є помічником депутата Харківської міськради Богдана Долини та одночасно, як ФОП, лише останнім часом отримав від КП «Харківспецбуд» підрядів на 2,8 млн. грн.

Слідкувати за ефективністю комунального підприємства має Департамент житлового господарства, який очолює Роман Нехорошков. Але у чиновників інтереси співпадають з Долиною, а не з громадою.

Так, одна з нових фірм отримує гроші не тільки від «Харківспецбуду» (1,64 млн. грн.), а й від самого Департаменту (2,48 млн. грн.) Мова йде про ТОВ «Харківстройсіті». Засновниками цієї «контори» вказані Володимир Лепехін та Андрій Єдикін. Перший є батьком Віталія Лепехіна – відомого, як начальник з благоустрою комунального «Харківспецбуду».

Щодо Андрія Єдикіна, то він взагалі був співробітником цього КП.

Тобто харків’яни зі своїх податків утримують Департамент та кілька КП для ремонту житлового фонду, а по факту всі ці структури лише «прокладки», які перетворюються на власний бізнес директорів комунальних підприємств.

Цього року на підрядах у Долини з’явилася фірма «Укр-Терра», яка отримала від нього угод на 3,38 млн. грн. Докинули їм ще й у Нехорошкова та КП «Жилкомсервіс».

І це не дивно, адже керівником фірми є Олексій Грек – чоловік людини, яка ще нещодавно була головним бухгалтером комунального підприємства.

А засновником цього підприємства є Ольга Степенко – родичка Богдана Долини, яка постить купу світлин з різноманітних родинних свят.

 width=

Якщо порахувати, то загальна сума, яка «виводиться» з КП «Харківспецбуд» на рахунки пов’язаних з Долиною приватних фірм, досягає десятків мільйонів на рік. В 2018 році, це КП отримало 91,5 млн.грн. виручки від основної діяльності. При цьому за той же 2018 рік, КП «Харківспецбуд» показало «смішний» прибуток в 38 тис.грн. В 2017 році цей показник складав 314 тис.грн., що також важко адекватно сприймати для підприємства у сфері ремонту з сотнями підрядів на рік.

Але найсмішніше, що КП «Харківспецбуд» дотується з міського бюджету. В 2019 році було виділено на це КП 32,2 млн.грн. фінансової підтримки та 7,6 млн.грн. внесків в статутний фонд підприємства.

Цікаво, як довго повз цей «осередок кумовства» будуть проходити правоохоронці з заплющеними очима…. Але тим з них, хто захоче показати, що в країні щось змінюється, не потрібно буде довго шукати доказову базу. У цій «долині чудес» все прозоро.

Матеріал написаний за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» в рамках проекту «Будуйте це прозоро».

Автор – Павло Новик.