ХАЦ не зміг повернути 30 га землі територіальній громаді. Рішення суду

 width=

13 грудня 2016 року Вищий господарський суд України задовольнив касаційну скаргу Харківської міськради та скасував рішення судів попередніх інстанцій, якими був задоволений позов Харківського антикорупційного центру.

Нагадаємо, що ми намагались повернути у власність харківської громади 28 га землі, безкоштовно виділених вигаданому кооперативу “Житлобуд-1”. 

Харківський апеляційний господарський суд один з наших позовів задовольнив, повернувши місту 7,5 га землі вздовж Московського проспекту. Незаконність рішення міськради та право громадської організації на подання такого позову колегія апеляційного суду (головуючий суддя Слободін М.М.) обґрунтувала, на наш погляд, абсолютно законно. Зокрема посиланнями на рішення Верховного Суду України та практику Європейського суду з прав людини. Частина цієї практики в Україні ще не застосовувалась.
 
Найголовніше, що рішення суду встановлювало право громадських організацій безпосередньо оскаржувати незаконні рішення органів місцевого самоврядування по всій Україні. І повертати незаконно роздану землю по всій Україні. І навіть ту, що була роздана до їх створення. Це було взагалі перше подібне рішення в судовій практиці України.

Касація скасувала це рішення просто і, на їх погляд, елегантно. Одним-єдиним абзацем: «у даному спорі суди не навели доказів спільного інтересу територіальної громади міста Харкова до спірного розпорядження землями органом місцевого самоврядування, (проведення громадських слухань, залучення громадськості до слухань, обговорень питань пов’язаних із незаконною передачею землі, звернення громадськості до правоохоронних органів та до позивача з приводу наявності у діях ради ознак корупційної складової тощо)».

Зрозуміли, ні? Суд прямо пише, що не орган місцевого самоврядування повинен довести, що діяв в інтересах територіальної громади і проводив громадські слухання. Про те, чи було рішення про виділення землі законним мова взагалі не йде.

А громада повинна довести, що намагалась проти цього протестувати. В засіданні судді прямо задавали нам питання чи були протести, мітинги, пікети проти спірного рішення міськради? Не було, ну тоді і закон застосовувати не потрібно.

Так що, побачивши незаконне рішення місцевої влади, перш ніж нести позов до суду, спочатку треба нести плакати, мусорні баки або шини (на ваш вибір) під орган місцевої влади. Вищий господарський суд вказує, що без цього будь-який закон застосуванню не підлягає.