Служба безпеки України заочно повідомила про підозру російському військовому, який 7 травня минулого року вбив в Ізюмі судмедексперта місцевого відділення Харківського обласного бюро судових експертиз Федіра Здебського. Про це стало відомо з сайту Офісу Генпрокурора України.
За інформацією Харківського антикорупційного центру, ним виявився Дудуєв Ахмед Ханпашаєвич. Дудуєв є 26-річним уродженцем республіки дагестан, військовослужбовцем за контрактом частини 61899 (27 окрема гвардійська мотострілецька бригада 1-ої танкової армії західного віськового округу з дислокацією в москві), сержантом, командиром бойової машини реактивного дивізіону, проживаючим в місті хасав’юрт.
Як вказано в тексті підозри, 7 травня, приблизно о 13:00, Дудуєв зайшов з автоматом Калашніковим до приміщення патологоанатомічного відділення Центральної міської лікарні “Піщанської Богоматері”. В цей час, в цьому приміщенні перебував 70-річний судмедексперт Федор Гаврилович Здебський, лаборант Валентина Барчан та лікар-патологоанатом Сергій Мозжухін.
Дудуєв розпочав розмову з вказаними вище особами, під час якої Здебський пояснив йому, що вважає перебування російських військових на території Ізюму незаконним.
В результаті чого Дудуєв завдав декілька ударів в обличчя Здебському. Після цього окупант зробив з автомата Калашнікова чотири постріли в стелю кімнати. Лаборантка Барчан вибігла з кімнати, а Дудуєв наказав лікарю-патологоанатому Мозжухіну повернути її назад.
Дудуєв та Здебський залишилсь в кімнаті вдвох, після чого російський військовослужбовець здійснив не менше одного пострілу в ділянку тулуба судмедексперта, унаслідок чого останній помер на місці.
Наприкінці листопада 2022 року на “Український правді” вийшов великий репортаж Вікторії Рощиної про це вбивство. Тоді свідки трагедії стверджували, що вбив Федіра Здебського чеченець.
– Його просто застрелили через те, що запитав чеченця: “Хто вас сюди кликав?”, – розповідає лікар Анатолій Коваленко, який залишався в місті під час окупації.
Здебський родом із Вінниччини, в професії – понад 40 років, в Ізюмі працював 22. Мав інвалідність: кілька років тому боровся з важкою хворобою, після чого втратив ногу й пересувався на протезі.
З початку війни Здебський допомагав місцевому моргу з оформленням довідок для родичів загиблих українських військових.
– Це було 7 травня, – згадує для “Української правди” Валентина Барчан. – Я сиділа на робочому місці, поряд були Федір Гаврилович Здебський та ще один лікар – Сергій Валентинович Мозжухін. Зайшов військовий чеченської національності. Представився Ахмедом, сказав, що йому 26 років і він племінник Кадирова. Вони там всі повернуті на цьому Кадирові, він для них наче бог.
– Він питає у Гавриловича: “Хто винний, що я прийшов вас визволяти і сплю в сирій землі?”. А Федор (прим. Гаврилович Здебський) і каже: “Як хто? Ти винний. Прийшов на мою землю та керуєш, грабуєш…”. Я йому теж кажу, що ми півтора місяця жили в підвалі, вікна вибиті, батареї розмерзлися, ми теж живемо в сирій землі й готуємо їсти в підвалі на цеглинах, – каже Валентина Барчан.
– Ахмед озвірів. Бив його ногами, руками, в області скули був слід від автомата. Я ж його потім описував, – пригадує Сергій Мозжухін. – Коли той бив, Гаврилович плакав, просився, а вони цього не люблять. Потім мені він теж заїхав один раз. Він забрав документи у мене і наказав іти шукати Валентину.
Коли Валентина та Сергій повернулися, судмедексперт вже був мертвий.
– Лежить убитий – чотири постріли: два у живіт, два у шию. І нікого немає. Він був ще теплим, а пульсу вже не було. Все сталося швидко. О 12:50 чеченці зайшли до нас, о 13:15 Федір Гаврилович вже помер, – пригадує Валентина.
Як вдалось дізнатись Харківському антикорупційному центру, в російському судовому реєстрі є вирок кизилюртівського районного суду республіки дагестан від 13 липня 2019 року, яким особу з таким самим ПІБом, Дудуєва Ахмеда Ханпашаєвича, приговорили до 2 років умовного строку за таємне викрадення з узбіччя федеральної дороги «кавказ» розчинонасосу фірми «Bms Worker № Sigma 4 Zylunder». В ті часи такий розчинонасос пропонували придбати за 1,25 млн. рос. руб.