За останній місяць росіяни збільшили кількість фейків, що стосуються військових на Харківщині. Зокрема, протягом останнього тижня кілька фейків стосувались підрозділів ТРО.
Напркилад, Центр протидії дезінформації повідомив, що проросійські телеграм-канали поширюють тезу, що нібито у Харкові затримали чоловіка, який начебто отруїв військових 113 ОБр ТрО.
За словами пропагандистів, зробив це житель Малої Рогані через “любов до росії”.
Фактчекери зазначають, що інформація про отруєння військових 113 ОБр ТрО не відповідає дійсності.
Чоловік, зображений на фото до цього фейку, за даними прокуратури, у серпні 2022 року перебував у тимчасово окупованій Балаклії та активно радів окупантам.
“Чоловік публічно промовляв, що “росія тут назавжди”, закликав підтримувати військовослужбовців держави-агресора і схиляв інших мешканців співпрацювати з російськими загарбниками”, – йдеться в релізі прокуратури.
Таким чином, ні про яке отруєння мова не йде.
Ще один фейк пропагандистів стосується загиблого українського військового Олексія Недолю.
15 березня росіяни почали поширювати тексти про те, що нібито “командир батальйона 14 ОМБр розстріляв батька п’ятьох дітей Олексія Недолю”, коли той відмовився виконувати наказ та йти у “м’ясний штурм”.
За даними пропагандистів, це відбувалось днями біля села Синьківка поряд із Куп’янськом.
ХАЦ з’ясував, що з усього повідомлення правдою є лише те, що Олексій Недоля дійсно загинув. Про деталі його загибелі пишуть дружина та друзі. Так, його однокласниця повідомила, що “Олексій загинув, прикриваючи молодь, яку навчав, під Бахмутом 22 лютого та виконуючи бойове розпорядження”.
Як бачимо, не днями і не біля Синьківки.
До того ж служив Недоля у 130-му окремому батальйоні ТрО, а не у 14 Омбр.
На даний момент його дружина та друзі збирають підписи щодо встановлення дошки шани загиблому військовому.
Ще про один фейк повідомило видання “Вокс чек”.
Фактчекери відмічають, що кремлівські телеграм-канали продовжують дискредитувати українських військових, зокрема поширюють скриншот начебто волонтерки 110 бригади ТрО ЗСУ. У дописі вона “шокує” повідомленням, що поранених військових везуть на лікування до Запоріжжя, а не у Харків. Росіяни зазначають, що саме 110 бригаду ТрО вони “знищили” в Авдіївці та, за їхньою логікою, було б швидше привезти поранених до Харкова, а не через “пів країни” до Запоріжжя. Росіяни пояснюють, що таку стратегію командування обрало буцімто через те, що харківські лікарі “допомагають військовим дезертувати та ховатися у великому місті”.
За інформацією фактчекерів, ці повідомлення фейкові. Жодної заборони командування 110 бригади ТрО не видавало. До того ж ця бригада виконує обов’язки на Півдні, а не в районі Авдіївки.
По-перше, Єва Миронова, допис якої опублікували росіяни, насправді не волонтерка 110 бригади ТрО, а запорізька кореспондентка. 1 березня 2024 року на своїй сторінці у фейсбуці вона оголосила збір на реанімобіль для медиків 110 бригади. Однак вона не писала нічого про так звані заборони командування везти військових на лікування до Харкова.
По-друге, росіяни переплутали бригаду, яка обороняла Авдіївку від російських військ. 110-та окрема механізована бригада з Авдіївки названа на честь генерал-хорунжого Марка Безручка. Тоді як збір оголосили для 110-ї окремої бригади Сил територіальної оборони ЗСУ, що дислокується в Запоріжжі. Більше за те, ця бригада брала участь у боях саме на Півдні. Тож вкиди росіян про начебто заборону лікувати військових у Харкові — фейкові.
Даний матеріал виготовлено за підтримки ГО “Інститут масової інформації” в рамках проєкту міжнародної організації Internews Network.