У соцмережі Ілона Маска поширюють фейк про Харків, створений на основі брехні десятирічної давнини


В американському сегменті мережі Ілона Маска “Х”, яка раніше була відома як Твітер, поширюють повідомлення про те, що нібито при розкопках могили біля лікарні №6 у Харкові знайшли тіла без органів, зокрема немовлят. 

Додається, що голова Всеукраїнської федерації багатодітних сімей Тетяна Захарова нібито висловила побоювання про те, що новонароджені могли бути продані безпринципним дослідникам або клінікам, які роблять ін’єкції краси стовбуровими клітинами.

Але ці дописи, як встановили журналісти “Вокс Чек”, – фейк.

На фото, поширюване у соцмережі Маска, зафіксоване поховання жертв росіян у Лимані, датоване 2022-м роком. ЗСУ деокупували Лиман на початку жовтня 2022 року, 8 жовтня у звільненому місті почали ексгумацію загиблих під час окупації. Місто Лиман знаходиться  в Донецькій області, відстань між ним та Харковом становить близько 200 кілометрів.

Насправді матеріал, який поширюють як актуальний, був  написаний ще 14 років тому і тоді ж спростований. Допис є набором цитат зі статті Грема Сміта, московського кореспондента канадської газети The Globe and Mail. Стаття опублікована на сайті Європейського центру права та справедливості. 

Свого часу ситуацію коментував директор Інституту проблем кріобіології і кріомедицини НАН України Валентин Грищенко. В інтерв’ю “Дзеркалу тижня” він пояснив, що сама ідея викрадення дітей заради стовбурових клітин є безглуздою. Існують наступні джерела стовбурових клітин:

  • Ембріональні клітини, що утворюються в перші дні розвитку організму. Їх можна отримати тільки при штучному заплідненні яйцеклітини поза організмом — “у пробірці”.
  • Матеріал після штучного переривання вагітності. Використовується лише за письмової згоди жінки.
  • Плацентарна кров, що залишається в пуповині після пологів. Раніше вона разом з плацентою йшла у відходи, тепер її використовують як джерело стовбурових клітин. Стовбурові клітини з плацентарної крові — найбільш невинний, етично нейтральний і простий спосіб їх отримання. 

У жодному з випадків дитячі органи не можуть бути матеріалом. Офіс Генерального прокурора України (раніше — Генеральна прокуратура України) та Міністерство охорони здоров’я України тоді спростували інформацію про використання органів новонароджених з метою отримання стовбурових клітин. А Координаційний центр трансплантації органів заявив про відсутність сенсу у використанні органів новонароджених з метою трансплантації, оскільки незрілі органи не можна використовувати для пересадки дорослій людині через їхню функціональну неповноцінність. У рамках розслідування під відеозапис проводилась ексгумація похованих немовлят та біоматеріалу на 17-ому кладовищі Харкова. Фактів, що свідчили б про викрадення й торгівлю дітьми або їхніми органами, встановлено не було.

Даний матеріал виготовлено за підтримки ГО “Інститут масової інформації” в рамках проєкту міжнародної організації Internews Network.