“Мобільні укриття” на зупинках: пропозиція Харкова, досвід Ізраїля, варіанти та вартість

Першу зупинку громадського транспорту, яка буде укриттям від обстрілів, планують встановити у Харкові вже наступного тижня.

При цьому хто та як проектував ці зупинки та скільки вони коштують у мерії не розповідають. Тож, “Харківський антикорупційний центр” вирішив зібрати всю інформацію щодо встановлення цих мобільних бомбосховищ, яка існує наразі та розповісти про досвід Ізраїлю.

Проект у Харкові

4 серпня Харківський міський голова Ігор Терехов повідомив, що зупинка виготовляється, після чого пройде випробування на полігоні.

Картинки на яких була зображена зупинка, що має стати “мобільним укриттям”, була продемонстрована мешканцям України у липні.

Це мають бути залізобетонні конструкції, розташовані поряд із зупинковими павільйонами. У разі загрози артилерійського обстрілу там можна буде сховатися та перечекати повітряну тривогу.

Також в мерії повідомили, що у місті вже визначили 25 місць з найбільшим скупченням людей, де обладнають перші безпечні зупинки. Мова йде про найбільш завантажені маршрути тролейбусів, автобусів і трамваїв.

“Це будуть залізобетонні конструкції, розташовані поруч із зупиночними павільйонами. У разі загрози артилерійського обстрілу там можна буде сховатися і перечекати повітряну тривогу. Такі укриття є в Ізраїлі, наприклад. І вони показують себе ефективними в плані захисту від снарядів і розльоту осколків”, – повідомив Терехов.

На фото і відеовізуалізації видно, що це будуть конструкції, встановлені на поверхні. Зовні зупинка схожа на бетонний мінібункер.



Варто зазначити, що через те, що війна в Україні є фактично однією з найбільш масштабних з початку Другої світової війни, то досвіду використання подібних конструкцій не дуже багато.

Досвід Ізраїлю

Так, подібний досвід має Ізраїль. У прикордонних зонах по вулицях розставлені бетонні споруди, які можуть бути будь де: поряд з автобусною зупинкою, зі школою, з дитячим садком. Це бетонний мішок з одним входом, мінібомбосховище на вулиці.

У містах, розташованих у зоні особливої ​​небезпеки (наприклад, на кордоні з Сектором Газа), бомбосховище є поряд з кожною автобусною зупинкою.

Це бетонна кімната з голими стінами.


Крім того, бомбосховища можуть бути не лише на зупинках, а й, наприклад, на дитячих майданчиках.

Так бомбосховищем може бути одна з конструкцій на дитячому майданчику, яка виконана у формі якоїсь істоти.

Мобільні укриття

Наприклад, багато бомбосховищ встановлюють у місті Сдерот на півдні Ізраїлю в трьох кілометрах від кордону з Сектором Газу, яке постійно потерпає від мінометних та ракетних обстрілів. В цьому місті використовують в тому числі й пересувні мобільні укриття.

Подібні мобільні бомбосховища виготовляє компанія Operation Lifeshield. Конструкції представляють збірні  бетонні укріплені укриття. армовані сталлю.  Їх встановлюють у громадських місцях, біля шкіл, дитячих садків, у парках та поряд з центром для людей похилого віку.
Ці укриття відповідають найсуворішим стандартам ЦАХАЛ. Їх перевага, що їх можна пересувати за допомогою вантажівок та можуть бути переміщені відповідно до мінливих потреб безпеки.


Подібні мобільні укриття активно Ізраїль почав використовувати з 2019 року на території Голанських висот поряд з кордоном з Сирією після визнання тодішнім президентом США Дональдом Трампом суверенітету Ізраїля над Голанськими висотами. При чому купують подібні споруди для захисту мирного населення не лише уряд, але й громадські організації. Вартість одного такого укриття складає близько десяти тисяч доларів.

В цілому ж у світі в основному розглядають облаштування підземних бункерів та укриттів. В такому випадку можна використовувати різні матеріали, а не лише армований бетон.

Плюс в тому, що варіантів невеликих підземних бункерів є багато, їх вмістимість зазвичай більше, ніж мобільного укриття на вулиці, їх вартість коливається від облаштування, ступеню захисту та комфорту.

Так, в Україні встановлюють невеликі підземні бункери, вартість яких становить від 200 тисяч гривень.

Тож варто зазначити, що якщо вартість зупинок у вигляді бомбосховищ у Харкові буде суттєво вище за ізраїльські аналоги, то виникне питання доцільності подібного вкладання коштів.