ХОВА уклала низку нових договорів щодо будівництва фортифікацій на 250 мільйонів гривень

Департамент житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу Харківської ОВА протягом 14 – 20 серпня уклав 12 договорів на будівництво фортифікаційних споруд на загальну суму 244 млн грн. Про це стало відомо з системи публічних закупівель “ProZorro”.

Усі договори в систему були завантажені 23 серпня. Побудувати фортифікації, згідно з договорами, мають частково до кінця листопада 2024 року, частково – до середини січня 2025 року.

Три договори на 90 млн грн уклали з ПАТ “Трест Житлобуд-1”, кінцевим бенефіціарним власником якого є Олександр Харченко. Фірма протягом останніх 10-15 років залишається будівельним фаворитом Харківської міськради та одним з головних бенефіціарів “кооперативної схеми” виділення землі в місті.

Чотири договори на 62,3 млн грн підписали з ТОВ “Проектний Альянс”. Власники – колишній чиновник Харківської ОДА, депутат міськради Андрій Колос та Олександр Сорочинський. Ще на початку 2023 року, коли компанія вже почала активно отримувати підряди від ХОВА, серед засновників був Ігор Рожков. Людина з таким ім’ям в російських реєстрах значиться громадянином рф і засновником кількох російських фірм. Родина Рожкова, до якої належить і Микита Рожков (депутат Харківської райради, обраний від забороненої нині “ОПЗЖ”) активно вела бізнес у рф. Власне, саме після того, як інформація про можливий “російський слід” Рожкових стала публічною, перелік власників “Проектного альянсу” змінився. 

Нагадаємо, що ХАЦ повідомляв про те, що в рамках кримінальних проваджень щодо будівництва неякісних фортифікаці на Харківщині, зокрема фігурувала і фірма “Проектний Альянс”. Як встановили слідчі, ця ТОВ отримувала деревину від фірм (наприклад “Герц Індустрія”), які купували її у лісгоспів і перепродавали Харківській ОВА удвічі-тричі дорожче ринкових цін.

Якийсь час співвласницею ТОВ “Проектний альянс” була Вікторія Письмак, відома як помічниця ексзаступника Харківського міського голови Андрія Руденка.

Ще два договори на 43,4 млн грн ХОВА уклала з ТОВ “Будівельна компанія Спец-Х”, власниками є Людмила Мотузова, а керівником – Юрій Мотузов.

Також 25 млн грн отримає ТОВ “Компанія Регіон-буд”, 14 млн грн – ТОВ “ОСК-Спецтех”, 9,2 млн грн – ТОВ “Слобожанська будівельна компанія “Саргон”.

Крім цього, на 90 млн грн департамент ЖКГ та ПЕК Харківської області нещодавно уклав договорів на поставку виробів із дроту для будівництва фортифікацій.

Нагадаємо, за підрахунками ХАЦ, втрати від реалізації корупційної схеми з придбання деревини для фортифікаційних споруд на Харківщині через сумнівні фірми могли коштувати державному бюджету близько 150-ти мільйонів гривень.

Детальніше про цю схему можна прочитати в розслідуванні ХАЦ. Тоді йшлося про те, що Харківська обласна військова адміністрація купувала деревину для фортифікацій у фірм, які були створені наприкінці 2023 року. Усі вони були пов’язані між собою, раніше ніколи цим бізнесом не займалися. Ці чотири приватні компанії купляли деревину у лісгоспів по всій Україні, а згодом перепродавали ХОВА. У системі “ProZorro” немає договорів між цими фірмами та іншими замовниками, окрім ХОВА.

Після резонансу щодо якості фортифікацій на Харківщині та імовірних корупційних ознак у цій справі у судовому реєстрі перестали публікувати будь-які ухвали кримінальних проваджень щодо завищення цін під час закупівлі деревини.

Тимчасова слідча комісія щодо будівництва фортифікацій, що була створена при Верховній Раді, не працювала місяць. Нарешті на минулому тижні змінився її керівник. Замість затриманого за підозрою у хабарі депутата Задорожнього ТСК очолив харківський нардеп Бакумов. Члени комісії відзначали, що є розбіжності у вартості будматеріалів, зокрема деревини, тож призначені експертизи. Є також претензії до якості бетонних укріплень, навіть до “зубів дракона”.

Також Слідче управління поліції Харківщини розслідує два кримінальні провадження щодо будівництва фортифікацій.

Перше стосується ТОВ “Бізнес-Проєкт”, яке уклало 14 договорів з ХОВА на загальну суму 177 млн грн. Слідчі вважають, що об`єм та вартість фактично виконаних робіт можуть не відповідати об`єму та вартості робіт за вказаними договорами. Друге стосується договорів з ТОВ “Жилстрой-3” на загальну суму 58,5 млн грн.

#хац_контроль