Харківська обласна військова адміністрація не відмовилась від закупівлі деревини для фортифікацій у приватних фірм за завищеними цінами

Департамент житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу Харківської ОВА 12 червня уклав договір на 70 000 грн з ТОВ “Деревообробне підприємство Восход” на поставку 8,7 кубометрів деревини для фортифікацій. Про це стало відомо з системи публічних закупівель “ProZorro”. 

Договір опублікували 26 червня, і це найсвіжіша закупівля деревини для фортифікацій. Кубічний метр деревини коштував 8100 гривень.

Нагадаємо, через декілька днів після прориву оборони росіянами на півночі Харківщини голова Антикорупційного центру “Межа” Мартина Богуславець для колонки в “Українській правді” зазначила, що департамент ЖКГ та ПЕК Харківської ОВА укладав прямі договори на постачання деревини для укріплень із п’ятьма фірмами з ознаками фіктивності. 

За даними ХАЦ, на загальну суму понад 370 млн гривень чиновники ХОВА уклали договори на деревину (близько 75 000 кубометрів), інформація щодо якої засекречена, із п’ятьма приватними фірмами:  ФОП Чаус І. О., ТОВ “Герц індустрія”, ТОВ “Сатисбуд”, ТОВ “АТТ БУД” та ТОВ “Деревообробне підприємство “Восход”.

ХАЦ з’ясував, що усі ці компанії пов’язані між собою.

Після того, як тема набула резонансу та національного масштабу, із судового реєстру зникли ухвали, що стосуються схем завищення цін на закупівлі деревини для фортифікацій на Харківщині.

У тих ухвалах правоохоронці розкривали, як саме працювала схема. Кілька підприємств, підконтрольних одній групі осіб, купували деревину у державних підприємств. Наприклад, у ДП “Ізюмське лісове господарство” за ціною 970 грн за кубічний метр деревини хвойних порід (сосна) діаметром 15-19 см довжиною 3-4 м.

“Після чого вказані вище підприємства здійснюють безтоварні операції з продажу деревини зазначеним вище підприємствам, які їм підконтрольні та по фіктивним ТТН нібито транспортують продукцію до Дніпропетровської області, однак фактично постачають продукцію зі складів лісових господарств до Департаменту за прямими договорами за ціною 4100 грн м3 хвойних порід (сосна), діаметром 15-19 см, довжиною 3-4 м. Так, за період з січня по березень 2024 року Департамент здійснив закупівлю деревини у приватних підприємств, які підконтрольні невстановленій групі осіб, та які причетні до вчинення вищевказаних кримінальних правопорушень, на загальну суму близько 170 мл грн”, – йдеться у судовій ухвалі.

Втрати від реалізації схеми з придбання деревини для фортифікаційних споруд на Харківщині через сумнівні фірми могли коштувати державному бюджету близько 150-ти мільйонів гривень.

ХАЦ знайшов докази того, що деревину фірми-постачальники купували у двох лісгоспів на Харківщині, що мало би зменшити вартість витрат на логістику у рази. Середня ціна за кубічний метр деревини 5500 гривень, яку у Харківській обласній військовій адміністрації називають ринковою, виглядає вдвічі вищою за середню ціну продажу кругляка в місцевих лісгоспах.

Проте журналістські викриття, кримінальні провадження та позиція представників лісгоспів про наявність необхідної деревини не зупиняють ХОВА: чиновники продовжують купувати деревину для фортифікацій у фірм, що мають ознаки фіктивності, пов’язані між собою, ухиляються від сплати ПДВ і купують ліс-кругляк у місцевих лісництвах із шаленими переплатами.

Більше того, деревину купують зовсім не по 5500 грн за 1 куб. метр, а по 8100 гривень за кубометр.

#хац_контроль