Після тимчасового закриття судового реєстру з нього зникли кримінальні вироки за останні три роки

Після відновлення роботи Єдиного державного реєстру судових рішень з’ясувалося, що повноцінної інформації в ньому вже не існує.

Користувачів Єдиного державного реєстру деякий час зустрічала плашка, яка повідомляла, що у період воєнного стану закрито доступ до реєстру, сервісів «Стан розгляду справ» та «Список справ, призначених до розгляду» тимчасово призупинено.

Через деякий час доступ до сервісів було відновлено, але повноцінної інформації в ньому вже не існує. За невідомим і довільним принципом з реєстру вилучено майже всі вироки за кримінальними правопорушеннями за останні три роки. По Харківській області в судовому реєстрі залишилось лише 22 вироки за 2022 рік, а за весь 2021 рік – лише 19. Якщо вірити судовому реєстру, то за весь 2020 рік всі суди Харківської області винесли лише 4 (чотири) вироки.

Для порівняння, станом на зараз судовий реєстр показує, що в 2018 році суди Харківської області винесли 2 073 вироки, а в 2017 – 2 263.

Таким чином, інформації по кримінальним провадженням в судовому реєстрі фактично вже не існує. При цьому важко погодитись, що це продиктовано умовами воєнного стану, оскільки неможливо уявити, яку секретну інформацію складає вирок про крадіжку в 2020 році, або корупційне правопорушення в 2021-му, якщо ця інформація не складала жодної таємниці ще вчора, і не існує жодної таємниці про вироки в 2019-му, принаймні зараз. Завтра ці вироки теж можуть бути вилученими.

Нагадаємо, що судовий реєстр і вказані сервіси є майже єдиним джерелом для моніторингу інформації про рух кримінальних проваджень по багатьом резонансним і важливим напрямкам, зокрема за корупційні правопорушення, притягнення до відповідальності колаборантів на звільнених територіях Харківщини, державну зраду. Тепер українці позбавлені і цієї інформації, і можливості контролювати дії правохоронних органів у цих справах. Більш того, учасники будь-яких судових процесів також позбавлені важливої інформації про рух власних справ.

Нагадаємо, що доступ до судового реєстру вже закривався на початку повномасштабної війни, однак всі українці мали доступ до інших судових сервісів. Відповідно до Закону України Про доступ до судових рішень «Судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання».

Тому знищення інформації в судовому реєстрі є черговим прикладом негативного тренду на закритість влади під час війни, який унеможливлює її контроль та жодним чином не сприяє Перемозі України.