Комунальне підприємство «Харківський метрополітен» в черговий раз завершило рік з сотнями мільйонів збитків. В 2021 році збитки склали 205 млн. грн. Про це стало відомо з порталу відкритих даних Харкова.
Нагадаємо, що збитки харківського метрополітену за 2018 рік — 131 млн. грн.
Збитки за 2019 рік – 267 млн. грн.
Збитки за 2020 рік – 259 млн. грн.
Раніше ми виділяли 4 головні причини, які на нашу думку, призвели до такої кризи в метрополітені:
1) Закупівля товарів, послуг та робіт по значно завищеним цінам у порівнянні з закупівлями цих же товарів, послуг та робіт дніпровським та київським метрополітенами.
2) До 2009 року — послуги з прибирання, послуги з ремонту рухомого складу та послуги з ремонту ескалаторів — це послуги, які виконувались власними силами харківського метрополітену. В 2009 році ці три послуги віддали, створеним під це фірмам, а людей з штату метрополітену перевели в штат трьох фірм. Щорічно на рахунки цих фірм, харківський метрополітен виділяв та виділяє сотні мільйонів гривень. На думку, правоохоронців велика частина цих коштів привласнюється, а послуги — або не виконуються, або виконуються неякісно. З 2021 року, послуги з прибирання, «Харківський метрополітен» не замовляє, а виконує силами працівників штату.
3) Державна аудиторська служба зробила висновок, після проведення фінансового аудиту КП «Харківський метрополітен», що це КП в 4 рази занижує свої доходи від рекламної діяльності.
4) Прибутки від дії єдиного електронного квитка (E-ticket) отримує фірма-інвестор ТОВ «Фінансова компанія «Платіжний центр». Раніше ця фірма повністю була у власності ТОВ “Компанія з управління активами “Фінекс-Капітал”, яке виплачувала десятки мільйонів гривень дивідендів Геннадію Кернесу та Ігорю Терехову. Потім ТОВ «Фінансова компанія «Платіжний центр» переписали на підставних осіб. В рамках договору міської ради та фірми-інвестора, протягом 10 років відсоток винагороди ТОВ «Фінансова компанія «Платіжний центр» з кожної поїздки в метро 6,5% від вартості поїздки.