Харківська ОВА заплатила 10 млн гривень за мобільні укриття для військових, але у громаді їх не бачили – ухвала суду

Правоохоронці підозрюють, що у 2022 році департамент житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу Харківської обласної військової адміністрації замовив придбання мобільних укриттів на суму понад 10 млн грн, які так і не були поставлені.

Про це йдеться в ухвалі Київського районного суду міста Харкова.

За даними слідства, 15 листопада 2022 року посадові особи уклали угоду з акціонерним товариством на поставку у сфері територіальної оборони на суму 10,148 млн грн. Термін виконання угоди був 21 листопада.2022 року. Але станом на 1 серпня 2023 року мобільні укриття передані не були та, за оперативними даними, взагалі відсутні, хоча підрядник отримав кошти у сумі 9,66 млн.грн. 

У результаті аналізу системи “Prozorro” ХАЦ з’ясував, що під даний опис підпадає лише один тендер, де угоду уклав департамент ЖКГ із ПАТ “Трест Житлобуд-1”. Деталей угоди у “Prozorro” немає.

В ухвалі також йдеться про те, що чиновники ХОВА звертались до представників громад, де мали бути встановлені мобільні укриття для військових, і давали вказівки про прийняття у власність ОТГ укриттів, винесення відповідних розпоряджень. Станом на теперішній час укриття до громад передані не були.

В ухвалі, окрім “Житлобуд-1” Олександра Харченка, згадується компанія з формою власності ТДВ. Такий підрядник лише один – це “Житлобуд-2”.

Під час слідчих дій один із очільників громади повідомив, що йому запропонували взяти на баланс фортифікаційні споруди: 8 укриттів та 20 мобільних укриттів. На запитання, навіщо йому у громаді вищевказані споруди, неназваний чиновник відповів, що це не його рішення, а вказівка керівництва “зверху” і всім громадам на території Харківської області будуть передавати на баланс аналогічні фортифікаційні споруди. 

Для отримання необхідно зробити розпорядження, яке необхідно подати до ХОВА. 

Голова громади приїхав до ХОВА, де йому надали проєкт відповідного розпорядження про прийняття у власність вищевказаних фортифікаційних споруд та перелік, в якому було зазначено кількість та вартість споруд. Того ж дня він склав відповідне розпорядження із переліком та направив його до ХОВА для подальшого розгляду. Після чого через деякий час він зателефонував до ХОВА та повідомив, що акти прийому-передачі вищевказаних фортифікаційних споруд будуть підписані лише після того, як він побачить фортифікаційні споруди у громаді.

На що неназваний чиновник сказав, що не варто перейматись та все буде гаразд, однак свідок наполягав на тому, щоб йому продемонстрували фортифікаційні споруди, які начебто є у громаді. Тоді чиновник прислав до нього чоловіка у військовій формі, який своє ім`я не повідомив, контактних даних не залишив. Він мав при собі мапу нібито розміщення вищевказаних фортифікаційних споруд на території громади та детально повідомив голові громаді, де нібито кожна із споруд розміщена. Однак голова громади попросив чоловіка вийти на місцевість та продемонструвати споруди. На що той відповів, що зараз на місцевості всюди багнюка та фізично до вищевказаних фортифікаційних споруд вони не зможуть дістатись, попросив відкласти огляд споруд на іншу дату. Голова громади повідомив, що підпише акти після огляду споруд. Після цього представники ХОВА із ним більше не контактували. Акти прийому-передачі вищевказаних фортифікаційних споруд голова громади не підписав.

Крім того, в ухвалі йдеться також про якість оборонних споруд. Зокрема, про низьку якість залізобетонних споруд, що використовують для облаштування вогневих позицій та фортифікацій.

“За отриманою оперативною інформацією, при виробництві залізобетонних конструкцій, призначених для обладнання фортифікаційних споруд, не дотримано визначені норми ДСТУ, ДБН, у зв`язку з чим, для організації оборонних рубежів використовуються матеріали неналежної якості, що може призвести до надзвичайної події, неможливості ефективного використання фортифікаційних споруд для ведення оборонних дій та збереження життя та здоров`я військовослужбовців”, – йдеться в тексті ухвали.

Правоохоронці вважають, що чиновники та підрядники створили незаконну схему, направлену на привласнення та розкрадання бюджетних коштів, виділених на зведення та обладнання оборонних фортифікаційних споруд. Для цього використовували дешевші або невідповідні матеріали. 

“Використання більш дешевих та невідповідних матеріалів може призвести до непридатності таких мобільних укриттів для ведення Збройними Силами України бойових дій в умовах повномасштабної війни, що в свою чергу може призвести до значних втрат особового складу військових формувань”, – йдеться в тексті ухвали.

ХАЦ звернувся до пресслужби ХОВА з проханням прокоментувати матеріали ухвали, зокрема щодо оплати за непоставлені мобільні укриття. У пресслужбі пообіцяли надати відповідь на запит. Ми відправили письмовий запит для отримання інформації та робимо публікацію через чуттєвість матеріалів цієї справи, адже йдеться про безпеку Сил оборони України.

Нагадаємо, це не перше кримінальне провадження, що стосується якості фортифікаційних споруд на території Харківської області. 

Так, втрати від реалізації схеми з придбання деревини для фортифікаційних споруд на Харківщині через сумнівні фірми могли коштувати державному бюджету близько 150-ти мільйонів гривен.

#ХАЦ_Контроль