Харківпасс перерахував десятки мільйонів гривень за “Картку харків’янина” без згоди АМКУ

Комунальне підприємство “Харкіпасс” перерахувало ТОВ “Фінансова компанія” Платіжний центр” за придбання запрограмованих “Карток харків’янина” 21,9 млн. грн, хоча не отримало згоду на державне фінансування цієї програми.

Справа в тому, що комунальні як і державні підприємства не повинні мати економічних переваг за рахунок бюджетних коштів.

Тобто в ринкових умовах надання послуг і приватні, і комунальні підприємства мають бути у рівних умовах. Саме тому АМКУ перевіряє фінансову допомогу комунальним підприємствам на допустимість для конкуренції. 

У травні 2021 року Департамент інфраструктури Харківської міськради звернувся до АМКУ із заявою про новую державну допомогу для 6 комунальних підприємств на загальну суму понад 700 млн. грн. Серед цих комунальних підприємств було й КП “Харківпасс”. Департамент повідомив, що планує надати протягом 5-ти років фінансову підтримку для КП “Харківпасс” на суму 120 млн грн.



Гроші заплановані на придбання квитків «Картка харків’янина», що підлягають безкоштовному розповсюдженню серед мешканців територіальної громади міста Харкова, учнів закладів загальної середньої освіти міста Харкова та працівників комунальних підприємств, установ, організацій та виконавчого органу ХМР.

У липні АМКУ дозволив державне фінансування для 4-х комунальних підприємств, які займаються електротранспортом. Але рішення щодо КП “Міськелектротранссервіс” та КП “Харківпасс” затверджені не були. У рішення вказано, що хоча така допомога й містить ознаки державної допомоги, але також може призвести до спотворення конкуренції та надання економічних переваг.

А саме тому, питання допустимості надання державної допомоги КП “Харківпасс” потрібно вивчати додатково. 20 липня АМКУ відкрив справу щодо поглибленого аналізу допустимості державної допомоги для конкуренції за результатами розгляду повідомлення про нову державну допомогу Департаменту інфраструктури Харківської міської ради, що надається комунальним підприємствам «Міськелектротранссервіс» та «Харківпасс» за рахунок коштів місцевого бюджету.

Зазвичай, для поглибленого вивчення справи АМКУ до півроку.

У відповіді на запит АМКУ повідомив, що рішення по цій справі ще не винесене, оскільки триває розгляд.

Але комунальники чекати на рішення АМКУ не стали.

3 серпня «Харківпасс» уклав угоду з ТОВ «Фінансова компанія «Платіжний центр» на 42,5 млн. грн. щодо випуску 665 900 карток харків’янина. Вартість однієї карти з конвертом від 60 до 78 грн. 

Цікаво, що у інтернеті вистачає сервісів, які виготовляють пластикові карти за замовленням. Вартість однієї безконтактної карти з чипом, нумерацією та штрих-кодом коштує трохи більше 10 грн. 

Що стосується “Харківпасс”, то за даними порталу “Є-Дата” вже здійснено проплати на 21,9 млн грн.

Тож зараз мова може йти про незаконну державну допомогу.

За законом,  це нова державна допомога, яка надана без повідомлення Уповноваженого органу або в період після повідомлення, але до прийняття Уповноваженим органом рішення про допустимість державної допомоги для конкуренції.

За словами юристки ХАЦ Анастасії Костюченко, є кілька сценаріїв для подальшого розвитку подій. Так, АМКУ на підставі перевірки має право тимчасово припинити незаконну державну допомогу до прийняття рішення про її допустимість для конкуренції. Крім того, якщо АМКУ доходить висновку, що ця державна допомога є недопустимою, тобто такою, що спотворює конкуренцію, може йти мова про припинення такої допомоги та повернення всіх коштів, які були надані за цим договором.

Нагадаємо, що міськрада заплатить 7 мільйонів гривень політтехнологу Терехова за обслуговування “Картки харків’янина” з персональними даними містян.