Прокуратуру міста Харкова у 2011-2012 роках і бенефіціарів виділення землі у Лісопарку по «кооперативній» схемі пов’язували дуже креативні судові процеси.
Нагадаємо, що Прокуратуру міста Харкова з 2007 по 2015 роки очолював Євген Попович.
В серпні та жовтні 2011 року Харківське обласне відділення всеукраїнської громадської організації “Комітет по боротьбі з корупцією в органах державної влади, правоохоронних органах, прокуратурі та судах” звернулося до прокуратури з вимогою про перевірку законності дотримання вимог земельного законодавства України під час прийняття Харківською міською радою рішень про надання обслуговуючим кооперативам (ОК “ЖБК “Сонячне містечко”, ОК “ЖБК “Слайс”, ОК “ЖБК “Легація”, ОК «ЖБК «Калина», ОК «ЖБК «Надійне житло», ОК «ЖБК «Батумський», ОК «ЖБК «Спартак», ОК «ЖБК «Триумф», ОК «ЖБК «Олімпійський темп») земельних ділянок у Лісопарку.
Прокуратура надала громадській організації відповіді, що жодних фактів порушень земельного законодавства України не встановлено, а тому підстави для вжиття заходів прокурорського реагування були відсутні.
Після цього вказана ГО звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з двома позовами, в якому просило суд визнати протиправною бездіяльність прокуратури міста Харкова щодо відсутності прокурорського реагування та перевірки законності прийняття Харківською міськрадою рішень щодо вищезазначених кооперативів.
І був досягнутий очікуваний результат. Рішеннями суду Харківському обласному відділенню всеукраїнської громадської організації “Комітет по боротьбі з корупцією в органах державної влади, правоохоронних органах, прокуратурі та судах” було відмовлено в позовах в повному обсязі.
Внаслідок проведених процесів набули статусу фактів, встановлених судовим рішенням наступні обставини:
– Прокуратурі було відомо про виділення землі вказаним у рішеннях кооперативам, що чітко встановлювало початок строку позовної давності;
– Прокуратура провела повну перевірку всіх документів про виділення землі;
– Прокуратурою зроблено висновок про відсутність фактів порушення земельного законодавства, та відсутність підстав для вжиття заходів прокурорського реагування.
В результаті власники землі у вказаних кооперативах отримали додаткову гарантію збереження отриманої землі, особливо необхідної на випадок зміни керівництва прокуратури або інших державних органів. Майже відсутні сумніви, що отримання такого результату було би можливим без спільної позиції Прокуратури м. Харкова та Громадської організації “Комітет по боротьбі з корупцією в органах державної влади, правоохоронних органах, прокуратурі та судах”.
І ці гарантії були використані.
На вказані рішення посилається зокрема Вищий господарський суд України в своїй Постанові від 31 травня 2016 року щодо повернення у власність тер. громади міста Харкова земельної ділянки площею 6,6 га по вул. Терновій, яку міськрада у 2008 році виділила безкоштовно ОК «ЖБК «Сонячне містечко».
І жодну земельну ділянку, яка виділялася вищезазначеним 9 кооперативам, поки повернути у власність тер. громади міста Харкова не вдалося. Деякі рішення взагалі не оскаржувалися, а ті, що оскаржувалися – позови прокуратури були відхилені, у зв’язку з спливом строку позовної давності, початок якої був встановлений саме цими рішеннями.
В свою чергу представником в судах громадської організації “Комітет по боротьбі з корупцією в органах державної влади, правоохоронних органах, прокуратурі та судах” в судах був Дмитро Бацун. Саме Дмитро Бацун є містком, який зв’язує Євгена Поповича, «кооперативну» схему і одного з головних бенефіціарів цієї схеми Ігоря Аріха. Бацун зараз представляє інтереси Поповича у суді по справі щодо поділу майна. На Бацуна оформлено велику кількість фірм, які зареєстровані за адресою: вул. Котлова (теп. Велика Панасівська), 216 (більшість фірм та кооперативів, які контролюються Ігорем Аріхом, розташовані за цією адресою).
Більше того, там зареєстровано й ОК «ЖБК «Троян» засновниками якого є Євген Попович та Ігор Аріх, а окрім них ще головний ревізор Харківщини Станіслав Косінов та його дружина Оксана Тацій. Вони також усі разом є сусідами.
Варто відзначити, що Бацун був й серед тих, на кого оформлювались кооперативи. Наприклад, він був серед засновників ОК «ЖБК «Ялинка», яке безкоштовно отримало десятки гектарів землі у Лісопарку вартістю сотні мільйонів гривень й яка зараз продовжує продаватися.
В ОК «ЖБК «Батумський» засновниками є Олег Кочеров, Ігор Павловський, Олександр Тімій та Дмитро Певко. Ці люди входять не тільки до оточення Ігоря Аріха, а й ще до оточення Геннадія Кернеса та Данила Прівалова.
Дуже багато подібних кооперативів, близько 20, у Харкові заснували Власта Дударенко, Костянтин Босенко Костянтин та Олена Босенко. Ці люди взагалі невідомі широкому загалу, але ці люди безпосередньо контролювалися оточенням Ігоря Аріха. Саме ці троє заснували і ОК «ЖБК «Триумф», яке потім в 2011 році переписали на близьких людей до Михайла Добкіна та Геннадія Кернеса, а саме: Аллу Добкіна (мати Михайла Добкіна), Ганну та Галину Давидових, Анастасію та Миколу Боженко й Ольгу Солоп. Зараз перелік засновників виглядає так: Алла Добкіна, Микола та Анастасія Боженко й керівник Лідія Адам. Саме на ділянці, яка в 2008 році була передана ОК «ЖБК «Триумф» і побудований маєток Михайла Добкіна, в якому він мешкає.
Загальна площа земельних ділянок, які були отримані цими 9 кооперативами складає 88,5 га Лісопарку. Це більше 10% землі, яка була роздана по «кооперативній» схемі у Харкові.
А сам Євген Попович, як вже повідомляв «Харківський антикорупційний центр», через ТОВ «Сігма-1» володіє у Лісопарку земельною ділянкою площею 0,2778 га, яка виділялася по «кооперативній схемі». Крім того, водії Євгена Поповича, Максим Сивінський, Олег Радченко та Олександр Губін, володіють у Лісопарку земельною ділянкою площею 0,3 га через ОК «ЖБК «Наша Будівля».