Прокурорський бізнес, або хто цементував кооперативну схему Кернеса-Добкіна

 width=

Майже 1000 га землі на мільярди гривень отримало оточення Геннадія Кернеса та Михайло Добкіна за часів правління останніх у Харкові. Ця оборудка не було б вдалою, якщо б у місті  не було впливової люди, яка б дуже вдало закривала очі на схему та мала вплив на правоохоронців. Й така людина була довгий час – колишній прокурор міста Харкова Євген Попович.

 Попович був призначений на посаду міського прокурора у 2007 році, а вже за рік почала набирати обороти кооперативна схема. Коротко нагадаємо, як працює ця оборудка.

 

Створюється обслуговуючий кооператив, у назві якого є словосполучення житлово-будівельний (ЖБК). Йому безкоштовно видається ділянка під будівництво як житлово-будівельному кооперативу, хоча він не є таким за своїм правовом статусом. Де-факто, кооператив був всього лише ширмою для великих забудовників, які отримують земельні ділянки «умовно безкоштовно».

Нагадаємо, що Житловий кодекс УРСР, який до цього часу діє в Україні, дозволяє житлово-будівельним кооперативам отримувати безкоштовно землю для побудови багатоквартирного житла. Але Кодекс висуває декілька вимог до учасників ЖБК: його члени повинні постійно проживати у місті, де буде будуватися житло, потребувати поліпшення житлових умов і стояти у квартирній черзі. А ще стояти на обліку бажаючих вступити до кооперативу при підприємстві, установі, організації або виконкомі ради. Членів кооперативу має бути щонайменше п’ятеро, але загалом стільки ж, скільки і квартир у запланованому будинку. Вік членів кооперативу – до 30 років.

Тож за саме цим механізмом землю отримували люди з оточення Геннадія Кернеса та депутата міськради Ігоря Аріха, родина Михайла Добкіна, харківські забудовники й різноманітні бізнесмени, які не могли придбати землю на аукціоні, бо їх не проводили, але які могли вирішити земельне питання у міськраді.
0кернес_и_добкин.jpg

Саме те, що прокуратура вчасно не відреагувала й дозволила зацементувати сумнівні рішення міськради.

Зокрема, Вищий господарський суд залишив у власності обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Фортеця», який належить оточенню мера, дві земельні ділянки в лісопарковій зоні Харкова загальною площею 36,3 га та вартістю 168,90 млн. грн. Суд визначив незаконність рішення міськради, але наголосив, що сплив термін давнини, адже прокуратура знала про дане рішення від початку, тому що на сесії був присутній прокурор Попович.

За цією схемою отримували землю й особисто прокурор Попович та його довірені особи, а саме водії прокуратури міста Харкова – Максим Сивінський та Олег Радченко.

За даними відповіді прокуратури Харківської області на офіційний запит, Сивінський працював водієм з 29 грудня 2008 року й до звільнення Поповича з органів. Щодо Радченко, то він числився в органах прокуратури з 17 вересня 2009 року до 2 березня 2010 року.

0запит.jpg

В 2010 році Сивінський, Радченко та Олександр Губін (за нашими даними також водій Поповича, але офіційно не оформлений) стали засновниками обслуговуючого кооперативу «Гаражно-будівельний кооператив «Околиця», який у тому ж році отримав 0,26 га землі безкоштовно від міської влади. Також ці троє того ж року становляться засновниками ОК «ЖБК «Наша Будівля», яке вже отримало на той час 0,3 га землі у Лісопарку.

0скрин_наша_будивля.png

Крім того, будучи водієм у прокуратурі на Сивінського були записані частки в фірмах: ТОВ «Сігма-1», ТОВ «Артес-П», ТОВ «Прем’єра С», ТОВ «Світфранс». За даними єдиного реєстру юриичних осіб, власником «Сігма-1» зараз вже особисто записаний Євген Попович.

Ще один місток, який зв’язує Поповича та одного з головних бенефіціарів кооперативної схеми Ігорем Аріхом ( саме на його родичів та адреси його підприємств записані більшість кооперативів), звуть Дмитро Бацун. Він адвокат, який зараз представляє інтереси Поповича у суді по справі щодо поділу майна. 

0бацун.png

На Бацуна оформлено велику кількість фірм, які зареєстровані за адресою вул.Котлова (теп. Велика Панасівська), 216. По цій же адресі знаходяться фірми Ігоря Аріха. Більше того, там зареєстровано й ОК «ЖБК «Троян» засновниками якого є Євген Попович та Ігор Аріх, а окрім них ще головний ревізор Харківщини Станіслав Косінов та його дружина Оксана Тацій. Вони також усі разом є сусідами.

Варто відзначити, що Бацун був й серед тих, на кого оформлювались кооперативи. Наприклад, він був серед засновників ОК «ЖБК «Ялинка», яке безкоштовно отримало десятки гектарів землі у Лісопарку вартістю сотні мільйонів гривень й яка зараз продовжує продаватися.

Зараз серед засновників цього кооперативу опинилася Світлана Володимирівна Кривобок – донька колишнього прокурора Полтавської, Донецької та Харківської областей Володимира Васильовича Кривобока. Зараз Володимир Кривобок входить до складу Харківського регіонального антикорупційного комітету.
0кривобок.jpg

Ще частина земель «Ялинки» опинилася й у бізнес-партнера сина прокурора АР Крим, екс-прокурора Харківської області Василя Синчука – Ігоря Моруса.

Тож немає нічого дивного, що стільки років на цю оборудку ніхто не зважав.

 Але повернемося до колишнього прокурора Харкова, який звільнився з прокуратури дуже не бідною людиною, але за давнішньої звичкою не все майно пише не себе. Можливо й через те, що боїться, що його відсудить колишня дружина.

Наприклад, земельна ділянка у рекреаційній зоні площею 0,75 га, яка раніше була у користуванні прокурора, за даними реєстру нерухомості, опинилася у ТОВ «АІА Інтернешнл Груп Інк». Засновниками цієї фірми є Тетяна Потапова та Микола Кириченко.

0АІА.jpg

Останній є тестем екс-прокурора, мешкає у місті Охтирка Сумської області. Цікаво, що цей Кириченко є також засновником «Охтирського м’ясокомбінату».

Потапова є партнером Поповича по ТОВ «Кор-П» разом з Поліною Кошарною. Остання також має долю у ТОВ «Артес-П». Взагалі Кошарна має серйозний бізнес у сфері продажу тварин, товарів для них та надання ветеринарних послуг. Яким чином, у цій сфері опинився Попович залишається лише здогадуватися.

Цікаво також, що теперішня дружина Поповича – Ірина Попович, яка є суддею Господарського суду Харківської області, де й вирішуються спори щодо повернення земельних ділянок у власність територіальної громади.

Не зважаючи на те, що правоохоронні органи оцінюють суму збитків від «кооперативної схеми» у понад 4 мільярди гривень, харківська міська влада продовжує виділяти сотні гектарів у власність комерційних структур, а колишній прокурор міста Попович може спокійно користатися зі своїх чесно зароблених статків.

Павло Новик для “Харківського антикорупційного центру”