Із шампурами, але без комп’ютерів: на Харківщині планують будувати одну з найдорожчих “підземних” шкіл 

Департамент капітального будівництва Харківської ОВА оголосив торги на будівництво нового захисної споруди цивільного захисту у Красноградському ліцеї № 3 вартістю 131,3 млн грн. Це одне з найкоштовніших укриттів у країні в перерахунку на одну людину.

Про це стало відомо з аналізу сайту “Prozorro”.

За даними сайту DREAM, проєкт разрахований на 400 учнів, зокрема 12 дітей ВПО, 38 педагогів та 15 технічних працівників. Тож у перерахунку на одну людину вартість будівництва становить понад 282 000 гривень, вартість одного квадратного метру становить майже 100 000 гривень. 

Для порівняння, зараз відбуваються тендери на будівництво “підземних” шкіл у Харкові. Вартість будівництва на одного учня на Салтівці становить 206 000 гривень, а вартість будівництва одного квадратного метра споруди 71 500 грн. На Харківщині будівництво укриття в Краснопавлівському ліцеї (Лозівська громада) становить близько 180 000 гривень на одну особу.

У Запоріжжя середня ціна будівництва законтрактованих укриттів – 109 мільйонів гривень. Це вартість школи площею 1400 квадратних метрів (на одну людину 218,4 тисяч гривень, або 78 000 гривень на один квадратний метр укриття).

У Херсоні ціна створення протирадіаційного укриття на території школи  на одну людину – 211 000 гривень.

Тож поки що проєкт у Берестині (раніше Красноград) є одним з найдорожчих, якщо не найдорожчим на Харківщині.

Варто зазначити, що до вартості проєкту входить демонтаж футбольного поля, спортивної зони біля школи, а після завершення будівництва – роботи з благоустрою території поряд з укриттям. Наприклад, у техзавданні є придбання спортивного інвентаря – турніків, гандбольних воріт тощо. 

З устаткування планують закупити учнівські столи та стільці, каналізаційні станції, обладнання для кухні та санвузлів, 10 двоярусних металевих ліжок та 40 спортивних матів.

У підземній школі передбачена дизель-генераторна установка відкритого типу SDMO K27, її номінальна потужність 19 кВт. В розрахунках вказано, що максимальна розрахункова потужність приладів 17 кВт.

Тож обрали варіант без суттєвого запасу. Для порівняння, у “підземних” школах на Салтівці прописали генератори потужністю 275 кВт, тобто удесятеро більші. Хоча в тому ж Запоріжжя прописували генератори для подібних укриттів на 16 кВт.

Комп’ютерного класу у Красноградській “підземній” школі не буде: ноутбуки, проєктори, інтерактивні дошки у технічному завданні відсутні. Але є совкова та штикова лопати, кувалда, лом, кірка та пару шампурів.

Роботи мають бути завершені до кінця 2025 року.

КОМЕНТАР ХОВА

Вартість проєкту нового будівництва захисної споруди цивільного захисту залежить від обсягу та складності будівництва. Під час визначення вартості будівництва враховуються різні фактори, такі як:

  1. Тип ґрунту та близькість ґрунтових вод, що визначається на етапі проведення інженерно-геологічних вишукувань. Після чого формується перелік відповідних заходів.
  2. Рельєф. Від нього залежить обсяг робіт із вертикального планування (наприклад, необхідність завезення додаткового обсягу ґрунту), відводу поверхневих вод тощо.
  3. Підключення споруди до зовнішніх інженерних мереж електропостачання, водопостачання, теплопостачання та каналізації (обов’язковий перелік обладнання, дальність підключення, необхідність влаштування насосів тощо).
  4. Наявність в зоні забудови зелених насаджень, які потребують знесення та проведення потім заходів із озеленення.
  5. Обсяг робіт із відновлення елементів благоустрою (спортивні майданчики із всім необхідним обладнанням, огорожа тощо) порушених під час проведення будівельних робіт.
  6. Відстань до звалища, на яке буде вивозитися сміття.
  7. Дальність перевезення будівельних матеріалів, конструкцій та ґрунту в залежності від розташування відповідних баз.
  8. Середня вартість матеріалів по регіону.
  9. Рівень заробітної плати тощо.

    Також слід зазначити, що в даному випадку захисною спорудою цивільного захисту є сховище класу А-IV, а  не протирадіаційне укриття. Це означає більш надійний ступень захисту від усіх чинників ураження: високих температур, шкідливих газів у зонах пожеж, вибухонебезпечних, радіоактивних, сильнодіючих отруйних речовин, обвалів і уламків зруйнованих будинків і споруд, засобів масового ураження, звичайних засобів ураження. Чим вище ступень захисту, тим більші витрати на будівництво.
    Також відповідно до діючих державних будівельних норм проєктом передбачається два режими експлуатації вентиляційного обладнання: I – “чиста вентиляція” (розрахунковий період роботи 48 годин); II – “фільтровентиляція” (розрахунковий період роботи 12 годин). Що також збільшує вартість будівництва.
    Також на вартість будівництва вплинуло те, що проєктом, відповідно до вимог державних будівельних норм, передбачено зонування приміщень для укриття учнів різних вікових груп (1-2; 3-4; 5-12 класи). Виконання норми щодо зонування призводить до збільшення загальної площі об’єкта, що також впливає на вартість будівництва.
    Ураховуючи вищенаведене, порівнювати проєкти виключно по ціні за 1 кв. м. або по вартості на 1 учня у спорудах цивільного захисту є некоректним. Таке порівняння, якщо і можна провести, то тільки після укладання за результатами закупівлі договору підряду.
    Що стосується необхідності закупівлі ноутбуків, проєкторів, інтерактивних дошок тощо, то хочеться нагади, що будується захисна споруда цивільного захисту, а не підземна школа, і це обладнання не є обов’язковим. А що стосується лопат, кувалд та шампурів, то це елементи пожежного щита, наявність якого у сховищі є обов’язковим відповідно до норм пожежної безпеки та протипожежного законодавства.

#ХАЦ_альтернатива