Суд визнав винною директорку Колодязненського ліцею Дворічанської громади в колабораційній діяльності (ч. 3 ст. 111-1 КК України) та призначив покарання у виді 4 місяців арешту з позбавленням права займати керівні посади у закладах освіти та посади в органах державної влади та місцевого самоврядування на 10 років. Про це стало відомо з вироку Орджонікідзевського райсуду Харкова від 18 грудня.

Директорку звільнили з-під варти у залі суду негайно, у зв`язку із повним відбуттям покарання (з 18 серпня по 18 грудня 2023 року).

Як стало відомо ХАЦу, мова йде про Юлію Василівну Панасюк.

Фото Панасюк: телеграм-канал “+MARAZM+”

Згідно із судовими документами, представники окупаційної адміністрації держави-агресора влітку минулого року створили “государственное бюджетное образовательное учреждение “средняя общеобразовательная школа” с. Колодезное” на основі приміщень та матеріальних цінностей Колодязненського ліцею.

Панасюк до повномасштабного російського вторгнення в Україну була директоркою ліцею, надала добровільну згоду та зайняла посаду в. о. директора ліцею. Упродовж липня-вересня 2022 року вона неодноразово повідомляла вчителям про встановлення в ліцеї стандартів освіти рф з впровадженням освітнього процесу російською мовою, запровадила перехід на 5-бальне оцінювання та збирала списки вчителів, які згодні працювати під керівництвом окупаційної влади держави-агресора, а також здійснила перепризначення працівників на посади. Крім цього, Панасюк здійснювала займалася направленням учителів ліцею на проходження так званих “курсів підвищення кваліфікації” до міст російської федерації.

У судовому засіданні Панасюк свою провину визнала в повному обсязі, щиро каялась. Каже, що у неї не було можливості виїхати, оскільки вона була матеріально відповідальною особою та не могла залишити ліцей. Запевняє, що після неодноразових звернень представників окупаційної влади прийняла рішення відкрити ліцей, оскільки погрожували вивезти дітей, намагалась уникнути цього, посилаючись на хвороби. Фізичну силу до неї не застосовували, але пропонували або шукати заміну, або приступати до роботи. Від учителів, зазначила Панасюк, вона нічого не вимагала, але повідомляла, що їм доведеться проходити навчання в рф. З 1 вересня 2022 року жодного разу не ходила до школи, не цікавилась, як буде відбуватись оцінювання та за якими вимогами. 

У коментарі ХАЦу ще до затримання Панасюк зазначала: людей, які залишилися працювати в окупації, не варто називати колаборантами. З її слів, слід зважати на кожну окрему ситуацію. Наприкінці травня 2023 року Панасюк запевняла, що Колодязненський ліцей не був підпорядкований росії, бо підручники звідти вони не отримували, лінійку з гімном та прапором рф не проводили, російською не викладали. Не йти взагалі у ліцей, казала тоді директорка, було неможливо, бо батьки просили. Їх начебто залякували: якщо діти не ходитимуть у місцеві школи, дітей заберуть та вивезуть. 

У телефонній розмові Панасюк каже: її змушували отримати російські підручники та символіку рф, але запевняє, що нічого із запропонованого вона не брала. За словами директорки, у ліцеї розташовувалися окупанти, які погрожували “закрити її на підвал” та вивезти дітей у росію.

Панасюк була керівницею Колодязненського ліцею до початку серпня 2023 року.

Більше про освіту на Харківщині в окупації можна прочитати тут.

#хац_контроль