На реконструкції дитсадка біля Харкова розпиляли близько 6 мільйонів грн. За п’ять років заклад так і не запрацював. На документах про виконані роботи знаходять підроблені підписи . А вартість може зрости ще… в три рази.

Підрядника для ремонту занедбаної будівлі дитячого садка у провулку Корсіковському в Дергачах обрали ще у 2016-му. За документами частина робіт виконана. Але більшість відремонтованого на папері фірма насправді не зробила.

Місто заплатило цьому підряднику – ТОВ «БК «Укртехносфера» – 6,3  млн. грн. Це вже на 2 млн більше початкової вартості, за яку компанія обіцяла відремонтувати заклад. Але далеко не всі гроші, що підуть на проблемний ремонт.

На добудову садочка у Дергачах чекає черга із 700 дітей. Тож міська влада взялася шукати нового підрядника і готується виділити на це додаткові кошти. Вражає сума: очікувана міськрадою вартість – ще 18 млн грн.

Ремонт. Спроба перша

Від  початку на ремонт дергачівського садочку залучили не тільки кошти міста, але й субвенції районного та державного бюджетів.

Про пріоритетність звітували чиновники у різноманітних програмах.

Восени 2016-го Дергачівська міськрада провела тендер, в рамках якого очікувала витратити на ремонт садочку 6,1 млн. грн. Але два учасники запропонували виконати потрібні роботи значно дешевше.

Найнижчу пропозицію від ПП «Донремсервіс» міськрада відхилила, посилаючись на проблеми з документами. І віддала перемогу фірмі «БК «Укртехносфера». Вона пообіцяла виконати капітальний ремонт дитячого закладу за 4,4 млн. грн. Засновниками «Укртехносфери» є Віктор та Юрій Мица. За останні роки фірма отримала контрактів на суму в понад 50 млн. грн.

Задекларована компанією дешевизна, імовірно, була лише способом отримання замовлення. Бо надалі зросла і ціна, і строки виконання робіт.

За умовами торгів капремонт мав бути завершений до кінця 2016 року. У коментарях у системі «Прозорро» потенційні учасники торгів запитували щодо зміни строків виконання робіт, адже утеплення фасаду та ремонт покрівлі неможливо зробити в грудні через погодні умови.

Але чіткої відповіді не отримали. І взагалі не пішли на тендер .

А переможець торгів – ТОВ «БК «Укртехносфера» – отримав від міськради унікальну можливість відтягнути дедлайн. Буквально на наступний день після підписання договору міські чиновники  проявили неабияку лояльність до переможця і уклали з ним угоду на продовження договору ще на рік.

Заступник мера Владислав Кисіль чомусь запевняє, що навіть після підписання додаткової угоди підрядники обіцяли, що роботи будуть виконані до кінця 2016 року.

Цікаво, що незалежний технагляд за капремонтом «Укртехносфери» виконував… співробітник «Укртехносфери» – заступник директора Леонід Покрасенко 1936 року народження.

 width=Це вказує на те, що вибір контролера за підрядником міськрада погодила із самим підрядником. Тобто реального контролю за діями «Укртехносфери» де-факто не було.

І це – ще один прояв сумнівної лояльності міськради до фірми-підрядника.

З початку 2017 року компанія зупинила роботи та почала вимагати коригування кошторисної документації. Адже на їх думку «були суттєві розбіжності між проектною документацією на об’єкт будівництва та технічним завданням».

Вимоги укласти додаткову угоду та збільшити суму фінансування підтвердили і у міськраді. Жодні роботи не виконувались з січня до травня 2017-го.

Шафа фальшивок

Поки роботи не виконувались, у «БК «Укртехносфера» з’явився відгук… про якісне виконання робіт. Його нібито підписав тодішній мер Олександр Лисицький.

 width=

Можна лише здогадуватися, хто насправді підписав цей документ, але це точно не був Лисицький, адже автограф на його підпис не схожий від слова «зовсім».

А є ще акти виконаних робіт  за 2018 рік, за якими в садочку повністю готова система опалення, завершені гіпсокартонні роботи, каналізація і водопровід та, навіть, провели утеплення фасаду.

 width=

Але автору вдалося зробити фото кімнат садочку крізь вікно (у середину потрапити немає можливості), на якому видно відсутність труб системи опалення і не завершені роботи з гіпсокартону.

 width=

Також виникають питання щодо робіт з каналізації. Адже жодних ознак цих робіт знайти не вдалося.

«Для таких робіт ми найняли технічний нагляд, авторський нагляд. Об’єктивно вони знають. Якщо вони написали, що вони виконані, значить виконані. Я лише на глаз можу сказати, що вони виконані. Порахувати об’єм та їх якість в мене немає обов’язків у посадових інструкціях. Технагляд мав перевірити, скільки це коштує», – каже віце-мер Владислав Кисіль.

 width=

Нагадаємо, що технагляд робив топ-менеджер самої «Укртехносфери». Тож якщо його підпис на актах виконаних робіт  справжній, зміст цих актів навряд в повній мірі відповідає дійсності.

 width=

У коментарі ХАЦ Покрасенко згадав про цей об’єкт, а розбіжності між актами виконаних робіт та реальністю, зокрема, щодо відсутності утеплення на фасаді, пояснив так:

«Демонтаж фасаду зроблений…..Щодо утеплення: там було недоопрацювання проекту, тому його залишили. Планували роботи до виконання, але не вийшло, адже за новими СНІП потрібно було, якщо в будівлі є підвал, потрібно було заглиблювати утеплення, робити теплоізоляцію підземною частини», – повідомив Покрасенко.

За його словами, роботи з утеплення «Укртехносфера» колись зробить.

Також у будівлі повністю відсутні радіатори та інше обладнання, на яке витратили сотні тисяч гривень. У мерії кажуть, що воно має бути, коли «Укртехносфера» буде передавати будівлю новому підряднику.

Ситуацію зі зміною підрядника Покрасенко обіцяв прокоментувати пізніше.

Судова казуїстика

Тим часом першому підряднику влада вже перерахувала на капремонт садочку 6,3 млн грн. Перший транш – на 2,5 млн грн – пішов компанії у 2016-му. Другий – на 3,8 млн грн – на початку 2018-го.

Це майже на два мільйони більше початкової вартості (4,4 млн грн). А «Укртехносфера» намагалася отримати ще більше – загалом 9,96 млн грн.

Зробити це без нового тендеру було неможливо, тож заради додаткових грошей компанія пішла в суд. Вимагала зобов’язати замовника укласти додаткову угоду та підняти вартість будівництва до 9,96  млн грн. без аукціону та жодної конкуренції. Суддя  Господарського суду Харківської області Павло Хотенець позов задовольнив.

На думку юриста Володимира Рисенка, суд першої інстанції прийняв доволі сумнівне рішення, бо фактично вказав, що закон «Про публічні закупівлі» не поширюється на публічні закупівлі.

«Випадки підвищення ціни закупівлі, передбачені цим законом, не є вичерпним переліком, нормами закону можна знехтувати, а тому суд зобов’язав міськраду підписати додаткову угоду, збільшивши суму договору до тієї, яку вимагав підрядник», – заявив Рисенко.

Міська рада подала апеляцію, але…  ще до її рішення таки погодилася збільшити видатки на садочок.

 width=

«Складається враження, що апеляційну скаргу (на рішення суду про збільшення ціни – ред.)  Дергачівська міськрада подавала суто формально. Оскільки, не дочекавшись рішення апеляції, 29.09.2017 року міськрада прийняла рішення №23 Про внесення змін до міського бюджету, передбачивши збільшення витрат на будівництво дитячого садику», – відзначає Рисенко.

Сюжет повернувся у несподівану сторону, коли апеляція в грудні 2017-го прийняла рішення, що додаткова угода була незаконною, а закон «Про публічні закупівлі» виконувати треба.

Тоді підрядник знов пішов у суд, і знов отримав рішення на свою користь.

«Треба віддати належне підряднику. Їх дії були миттєвими. В грудні 2017-го вони звертаються із заявою про перегляд рішення апеляції за нововиявленими обставинами. І вже 8 січня 2018-го, незважаючи на новорічні свята, інша колегія апеляційного суду рішення апеляційного суду скасувала і позов задовольнила», – з посмішкою говорить Рисенко.

Коли здавалося, що приватна фірма закріпила в судах право на додаткові гроші, у гру несподівано вступила прокуратура. Касаційну скаргу подав заступник прокурора Харківської області, в інтересах Дергачівської міськради.

Заступник прокурора хотів скасувати укладення додаткової угоди з проблемним підрядником на 9,96 млн. І 4 липня Верховний Суд прийняв остаточне рішення – скасував рішення апеляції та відмовив у задоволенні позову. Тобто фактично розірвав угоду. На той час 6,3 млн грн  компанія вже отримала.

Ще одна підробка

Але і це ще не крапка у детективній історії із дергачівським садочком. Бо в ній знайшлася ще одна підробка.

Прокуратура встановила, що в ході розгляду справи у Верховному Суді хтось відправив суддям підроблену заяву від імені заступника прокурора Харківської області. Мовляв, прокурор забирає позов.

Це призвело до затягнення процесу, адже суд, зважаючи на цей фейковий лист, не прийняв касаційної скарги до розгляду та повернув її прокуратурі Харківської області.

Зрозуміло, прокуратурі не сподобалось, що невідомі особи підробили підпис заступника обласного прокурора. Тож 20 квітня 2018 року прокуратура розпочала досудове розслідування з цього приводу.

Спочатку «лівий підпис» на відгуку, потім сумнівні акти виконаних робіт, далі фейковий лист від прокуратури в суд. Усе – заради мільйонів на садок, ремонт якого так і не був завершений.

 width=

Тепер міська рада збирається знайти нового підрядника і виділити йому ще майже три вже витрачених на садок бюджети. Хоча й досі не оформила будівлю у пр. Корсіковському як дитячий садок.

Нещодавно навіть провели нові торги. Наразі їх відмінили, але влада вже засвітила очікувану вартість завершення ремонту. Це ще 18 млн грн.

Тож, незважаючи на те, що вже призначили керівницю цим дитячим садком, до завершення робіт ще далеко

Більше того, гроші та час було втрачено, а батьки 700 діток містечка досі чекають на можливість віддати  діток на навчання поряд з домом, а не десь у Харкові.

Павло Новик

Матеріал створений в рамках проекту “Будуйте це прозоро” за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”.