width=

Монополізація ринків Харкова – це одна з тих тез, якими запам’ятається мерство Геннадія Кернеса разом з коштовними лавочками для метро, кредитом для парку Горького та трамвайними «дріфтами».

Фактично перерозподіл ринків міста Харкова почав відбуватися з 2009 року, коли люди діючого міського голови отримали контроль над будівлями, якими раніше керувала облспоживспілка.

Цікавим фактом є те, що частку у цих ринках отримав Владислав Ткаченко – чоловік доньки тодішнього керівника облспоживспілки Вячеслава Близнюка. А його партнерами стали люди з оточення мера, у тому числі й ті, хто отримував безкоштовно землю за «кооперативною схемою». Мова йде про Кінний, Центральний, Тракторозаводський та багато інших ринків міста та області.

Фішкою також було те, що формально ринком керувала одна компанія, але земля та майно були записані на інші фірми. Наприклад, ТОВ «Кінний ринок» у мерії записане, як оператор ринку, але все майно було на ТОВ «Фьорд».

Далі на ринках проводили реконструкцію, після якої незалежних підприємців на території ринку де-факто не залишалось. Були відкриті навіть кримінальні провадження, коли комунальники задля інтересів власників ринку зносили будівлі, що належали іншим людям на праві власності.

Ця тактика вже опробувала себе на багатьох ринках Харкова. Таким чином, після реконструкції на ринку правила встановлює оператор, а підприємці повинні сплачувати оренду, без можливості придбання приміщень. 

Боротьба за ринки триває, хоча оточення мера в ній перемагає з розгромним рахунком.

Т.Ц. біля станції метро «Ім. Академіка Барабашово» – найбільший ринок Харкова (13766 торг. об’єктів. Дані взяті з відповіді Департаменту адміністративних послуг та споживчого ринку міськради на запит депутата міськради Ігоря Черняка). На даний час ринок контролюється структурами нардепа Олександра Фельдмана.

 

Після анексії Криму та початку війни ринок переживає не найкращі часи. Проте боротьба за контроль над цим активом триває постійно. Вже у 2017 році Кернес намагався з третини ринку створити комунальне підприємство, але після проведення політичних переговорів, в останній момент мер передумав.

«Центральний ринок» (4226 торг. об’єктів).  З 2009 року фактичним власником ринку було ТОВ «Дімаріс». Власниками ТОВ «Дімаріс»є той самий Владислав Ткаченко, Андрій Шаптала та Олександр Коровкін.

Останні двоє – люди з оточення Геннадія Кернеса, які активно отримували від міськради землю по «кооперативній схемі». Оператором ринка вказане ТОВ «Харківський центральний ринок». Наприкінці 2014 року було створено понад десять ТОВ «Харківський центральний ринок торгівельний майданчик 1,2,3…». Нові підприємства продовжили скуповувати через міськраду землю на території ринку, при чому для розрахунків отримували пільги на 5 років.

Засновниками ТОВ «Харківський центральний ринок» є Олег Матвєєв та депутат Харківської міськради (фракція «Відродження») Юрій Медведєв. Син Медведєва працює у КП «БТІ».

У березні 2017 року, земля та нерухомість, які належали ТОВ«Дімаріс» на території Центрального ринку, були продані ТОВ «Фарнад». Керівником фірми є Олександр Матвєєв – брат Олега Матвєєва. Засновниками вказані Олена та Віктор Долгій.

Саме ці люди нещодавно стали власниками приміщення ресторану «Нікас» через теж нове ТОВ «Кронос-Плюс».

ТОВ «Фарнад» у реєстрі вказав той самий номер, що має й ТОВ «Харківський центральний ринок».

ТОВ «Компанія «Везер» (914 торг. об’єктів) є оператором одного з ринків біля станції метро «Героїв Праці». Фірма записана на Олега Матвєєва. Директором фірми є Світлана Борова. Вона не тільки фігурує у численній кількості ринків міста та області, але є ще бізнес-партнером Марії Дімент по ТОВ «Гетея».

Нагадаємо, що Марія Дімент – це донька одного з найближчих соратників Геннадія Кернеса, якого було вбито минулого року.

Проте нерухомістю на цьому ринку володіє ТОВ «Обіус». Засновниками цієї фірми є Артур Кашаєв, Олександр Ганжерлі та Світлана Оберемок. Остання працювала в фірмі «Юральянс» директора Департаменту державної реєстрації Харківської міськради Олега Дробота. Також Оберемок є директором кількох фірм, які записані на Олену та Віктора Долгій. За останні півроку на цих людей завели близько десятка фірм, які одразу стали власниками нерухомості, яка раніше належала оточенню міського голови.

«Кінний ринок» (904 торг. об’єктів)  У січні 2010 року право власності на основну будівлю на ринку площею 9770,4 кв.м. та ще декілька приміщень оформило ТОВ «Фьорд». Після чого, почало скупляти землю з розстрочкою в 5 років.

Засновниками цього підприємства є Ольга Солоп та Владислав Ткаченко.

Солоп була менеджером ПАТ «НПК-Холдінг», коли він належав Геннадію Кернесу, а також бізнес-партнером сина мера Харкова Генадія Кернеса Даніїла Пріваловау ТОВ «Фірма «Діана», доки він не вийшов з цієї фірми.

Цікаво, що далі ТОВ «Фьорд» ніяк не фігурував в оперативній діяльності ринку. Увесь цей час керівництво ринку представляли посадові особи ТОВ «Кінний ринок». Засновниками цього підприємства були Олег Матвєєв та Юрій Медведєв.

В 2017 році цей ринок також переписали на нове ТОВ «Кейфил» Олени та Віктора Долгіх.

«Тракторозаводський ринок» (727 торг. об’єктів). Така ж сама схема керування, як й на більшості інших ринків. Засновником однойменної фірми-оператора, діяльність якої вже припинена, хоча цього не побачили у мерії, є Олег Матвєєв та Сергій Болдирєв. Засновниками численних однойменних майданчиків є той самий Болдирєв та Олег Жалнін. Останній є партнером Медведєва по ТОВ «Компанія «Пискунівський».

А ось нерухомість та земля оформлені на ТОВ «Джондир», де все ті ж Олександр Матвєєв та родина Долгіх.

«Новосалтівський ринок» ( 749 + 414 торг. об’єктів). ТОВ «ТЦ «Новосалтівський» володіють власники мережі супермаркетів «Рост» Юрій Нарожних та Сергій Утицьких. В 2011 році вони придбали цей ринок у Фельдмана.

А ось ТОВ «Компанія Новосалтовський ринок» – це вже люди з оточення мера. Так, раніше засновником оператора ринку ТОВ «Новосалтівський ринок» була Анастасія Блізняк (Ткаченко). Але зараз викорисовують схему з численними майданчиками. Засновниками цих підприємств є Юрій Медведєв та Тетяна Батіщева. Остання є засновником відразу декількох ринків, зокрема Холодногірського. Крім того, серед її бізнес-партнерів є Ігор Славін – засновник ТОВ «Дімаріс». Є спільні фірми у Батіщевої й зі Світланою Боровою.

А ось нерухомість знаходиться у власності ТОВ «Виар 2014» та «Ноніус». В цих двох фірмах директором вказана Анна Рємєскова.

Вона є засновником та директором понад 10-ти фірм. Так, у ТОВ «Слобожанський Шлях», яке володіє нерухомістю на території парку Горького, Рємєскова змінила Андрія Шапталу. А, її партнерами є люди з оточення мера.

У ТОВ «Брента 2014», де також фігурує Рємєскова, засновником є ТОВ КУА «Фінекс-капітал». Саме ця компанія щорічно виплачує дивіденди Геннадію Кернесу.

Така ж ситуація зараз відбуввається й з ринком «Соллі», де до початку реконструкції було 385 торг. обєктів.  Вже створені з десяток підприємств-площадок, але земля та приміщення належать ТОВ «Поліфарм» Андрія Шаптали.

Нові ринки, які зявляються на території міста, за дивним збігом обставин теж створюють не чужі меру люди. Так, серед власників ТОВ «Фірма «Діана», яке володіє Сумським ринком був син мера – Даніїл Прівалов.

Андрій Шаптала був серед засновників ТОВ «Активний капітал», яке будувало новий ринок на Холодній Горі. Зараз ринок переписали на ТОВ «Икс терминал» вже згадуваних Олени та Віктора Долгіх.

Як бачимо нових обличь обмаль, монополія вона така.

Серед найбільших ринків також варто відзначити, що ринок «Лоск» (536 торг. об’єктів) належить дружині загиблого депутата ВР Юрія Кононенко – Надії Кононенко, а ринок на Павловому Полі (395 торг. об’єктів) – СБ «Харківсибінвест» ТОВ. Раніше ця фірма належала структурам Фельдмана, але зараз власниками є депутати Харківської міськради від фракції «Відродження» – Андрій Бондаренко та Олександр Лобановський.

Ось така ситуація з найбільшими ринками Харкова. Всього в мерії нарахували 55 ринків і лише на пальцях однієї руки можна порахувати ті, де немає людей близьких до оточення мера Харкова.


Автор: Павло Новик