Попри повномасштабне вторгнення, лікарні у Харківській області продовжують отримувати коштовне медичне обладнання від Міністерства охорони здоров`я, а також купувати за кошти самих підприємств та за підтримки місцевих бюджетів. Проте через різні причини – кадрові зміни або звичайне недбальство – не все обладнання використовується для діагностичних процедур, а отже не працює на здоров`я харків’ян, а залишається у коробках та морально старіє. Скільком людям воно воно могло би врятувати життя, порахувати нереально.
ХАЦ знайшов таке обладнання, яке перебуває на простої у Харкові майже два роки, відразу в кількох медичних закладах міста.
Ангіограф є, але немає
ХАЦ почав збирати інформацію для цього тексту ще у травні. За допомогою сайту “Прозорро”, відібрали найбільш коштовні тендери з придбання медичного обладнання за останні три роки та запитали коли апарати почали працювати на благо міста та всіх харківців. Процес отримання відповідей на запити був не швидкий. Адже деякі лікарні запросили 30 днів на підготовку відповідей. А це було лише перше листування.
Одним з показових кейсів виявилось придбання ангіографу в 25-й міській лікарні.
Тендер на придбання ангіографічної інтервенційної системи (обладнання для дослідження судин, коронарографії та стентування, необхідне пацієнтам з інфарктами) вартістю 28 млн гривень для міської лікарні №25 провели у листопаді 2022 року. Його виграло ТОВ “Профімед-Сервіс”.
Апарат передали до лікарні, яка обслуговує великий житловий район у Харкові (ХТЗ), до кінця 2022 року. Проте ні у 2022, ні у 2023 році ангіограф не був введений в експлуатацію. Не працює він і зараз.
У 2023 році лікарня, за даними сайту “Прозорро”, уклала п’ять договорів на проведення ремонтних робіт, зокрема на облаштування приміщень для ангіографа, на загальну суму 21 млн грн. Це дуже потужне обладнання з використанням електромагнітних полей, тому для нього потрібна окрема кімната із захистом, система вентиляції та окрема система безперебійного живлення. Тендер на ремонтні роботи у 25-й лікарні виграло ТОВ “Фармсервіс груп”. Фірма мала до кінця 2023 року зробити капітальний ремонт у клініко-діагностичній лабораторії (корпус А-2), змонтувати кабельні мережі, улаштувати та підключити систему вентиляції та кондиціювання у приміщеннях для ангіографічної інтервенційної системи Azurion 3M15 та зробити ремонт на другому поверсі у корпусі В-3.
А у 2024 році правоохоронці відкрили кримінальне провадження, була призначена будівельна експертиза. Адже ангіограф так і не запрацював, пацієнтів із підозрами на інфаркт відправляли на ангіографічні дослідження в інші медичні заклади міста. Причина – відсутність обладнаного приміщення.
Подробиці провадження
Під час досудового розслідування директор фірми-підрядника пояснив правоохоронцям, що будь-якого стосунку до фінансово-господарської діяльності фірми не має.
“Доступу до відкритих банківських рахунків не має, будь-які транзакції не здійснює, документи на відкриття рахунків та ключі доступу йому співробітниками банків не передавалися. Договори, проектно-кошторисну документацію на виконання робіт, акти приймання виконаних будівельних робіт та інші документи не підписував, жодного відношення до проведення робіт на території лікарні не має”, – про це йдеться у судовій ухвалі.
Також у матеріалах справи є дані про те, що підприємство-підрядник не вело ніякої господарської діяльності та, ймовірно, було створене для легалізації доходів, отриманих від харківської лікарні.
Поки ангіограф простоював, у лікарні змінилися троє керівників. В`ячеслав Вакуленко, який приймав обладнання, на даний момент перебуває на лаві підсудних за іншою справою, за обвинуваченням у корупції на тендерах.
В ухвалах суду зазначено, що керівник лікарні погодив підряднику збільшення вартості одиниці медичного обладнання, хоча основна угода це забороняла. В результаті підрядник отримав зайві два мільйони гривень. На цьому тлі Вакуленка замінила Олена Куроп’ятник. Саме під час її керівництва з’явився підрядник, який ні до ні після контрактів від 25-ї лікарні, не вигравав відкриті торги. Компанія виграла відразу 5 тендерів на суму 20 млн грн, які включали й ремонт приміщення для ангіографа, але за даними правоохоронців, так і не завершили його.
За часом співпало, що саме після укладання угод з сумнівними підрядниками Олена Куроп’ятник придбала автомобіль Audi Q5, а її чоловік – квартиру. В цілому її родина в 2023 році стала власницею трьох автівок. Зараз Куроп`ятник залишається працювати у 25-й лікарні, проте на іншій посаді. Отримати її коментар щодо долі ангіографа не видається можливим: вона проходить курси підвищення кваліфікації, а на телефонні дзвінки не відповідає.
Станом на червень 2024 року, відколи ми дізналися про непрацюючий ангіограф, у лікарні №25 був уже третій від початку повномасштабного вторгнення директор. Кирило Пархоменко був призначений навесні цього року. Він – практикуючий онкохірург та прийшов до лікарні, коли угоди з “фіктарями” вже були закриті.
У відповіді на запит у червні та у серпні 2024 року лікарня за підписом Пархоменка повідомила, що ангіографічна система досі не введена в експлуатацію.
Улітку, коли ми шукали інше обладнання “на простої”, лікарня разом із профільним департаментом міської ради шукала підрядників. Чи пов`язано це з нашими запитами, достеменно не відомо. За даними джерел ХАЦ, інженерів привезли аж із Києва. Як неофіційно розповідали ХАЦ, раніше вони буцімто боялися їхати до Харкова через ракетні атаки та… ТЦК. А потім сталося ще одне зволікання: з’ясувалося (чомусь тільки зараз), що для отримання ліцензії необхідно мати спеціальний захисний одяг для співробітників, які робитимуть дослідження на ангіографі. Лікарі щиро розводять руками: думали, що будуть використовувати той, що є в рентгенкабінетах.
Тендер на придбання одягу провели в вересні.
На початку жовтня директор запросив представників ХАЦ до 25-ї лікарні, де на другому поверсі в окремому приміщенні встановлений та готовий до використання ангіограф Philips Azurion 3 F15. Проте першого пацієнта він зможе прийняти не раніше 24 жовтня. Напередодні, 23 жовтня, дозвіл на право експлуатації апарату та ліцензію має видати ДІЯР (Державна інспекція ядерного регулювання).
Скільком пацієнтам потрібна була ангіографія саме у 25-й лікарні за час простою обладнання, не може порахувати ніхто. Людей на “швидкій” везли в інші міські лікарні, де ангіографи не покривалися пилом у коробках.
Сподіваємось, що підготовка цього тексту спонукала медичних менеджерів лікарні та міського профільного Департаменту пришвидшитися, щоб запустити ангіограф-дослідження у міській лікарні №25.
Існуюче кримінальне провадження у медзакладі не коментують. У Харківській міській раді нам повідомили, що лише дві з п’яти угод, які лікарня підписала з ТОВ “Фармсервіс Груп”, стосувались безпосередньо облаштування ангіографічної системи, і вартість цих робіт становила 8,9 млн грн.
Інше обладнання у “шухляді”
Обладнання, яке встановлюють з запізненням
Ангіограф – це не єдине обладнання, яке лежало в коробках та не використовувалось в 25-й лікарні. Також у 2022 році лікарня купила чотири рентгенівські системи.
За даними з відповіді на публічний запит, рентген-апарати ввели в експлуатацію 1 липня 2024 року, тобто понад півтора року простою. І лише системи УЗД запрацювала одразу.
Історії з непрацюючим обладнанням є і в інших лікарнях.
Проблеми із закупленим вартісним обладнанням ми виявили і в міській лікарні №17. Придбані у 2022 році мамограф та рентгенапарат за документами встановили тільки у 2024-му.
За понад чотири місяці роботи на ньому провели всього 15 досліджень. А зараз апарат взагалі не працює.
В лікарні на запит ХАЦ, розповіли, що обладнання отримали в грудні 2022 року. За цей час лікувальний заклад оформив зміни в ліцензії ДІЯР щодо права на його збереження. Вже після отримання лікарнею апарату, медзаклад розпочав тендер на проведення ремонту потрібного приміщення.
Тож процедури та сам ремонт затягнувся на місяці.
“Після завершення будівельних робіт, були викликані майстри постачальника для влаштування апарату та його введення експлуатацію. Після отримання всіх етапів, лікувальний заклад переоформив ліцензію ДІЯР щодо дозволу на експлуатацію апарату. Зазначені етапи введення апарату в експлуатацію і призвели до того, що договір на придбання апарату укладений у 2022 році, а введення в дію апарату відбулося в 2024 році”, – йдеться у відповіді, що є у розпорядженні ХАЦ.
Щодо зроблених за півроку 15 досліджень, то в лікарні знайшли наступне пояснення.
Виявилося, що будівля, в якому була вмонтована рентгенівська система, надавав медичну допомогу хворим на коронавірусну інфекцію (COVID-19). В зв’язку із тим, що ВОЗ визнала, той факт, що короновірусна інфекція перестала мати обсяги пандемії, цей корпус законсервували.
“Станом на зараз розглядається питання щодо перенесення рентгенологічного апарату у офтальмолоргічне відділення, яке розташовано за адресою Олеся Гончара 5, в зв’язку із необхідністю заміни рентгенівського обладнання у зазначеному підрозділі, та надання адекватної медичної допомоги населенню”, – йдеться у доповідній записці директора лікарні Дмитра Черепова.
Зараз лікарня готує проведення тендеру для ремонту нового приміщення. А апарат вартістю 7,5 мільйон гривень знаходиться на консервації.
Історії з минулого
У 2021 році видання bihus.info публікувало розслідування про те, що
на два роки розтягнулось встановлення нового ангіографа у Харківській міській клінічній лікарні швидкої і невідкладної допомоги ім. проф. О.І. Мещанінова.
У травні 2021 року прес служба міськради повідомила, що у відділенні політравми встановили новий ангіограф і пообіцяли, що він ось-ось почне працювати, бо завершується навчання медиків. За даними “Прозорро” виходило, що ангіографічну систему вартістю 23 млн грн для цієї лікарні придбали ще восени 2019 року. На Волині увесь процес підготовки лікарні до роботи з новим обладнанням тривав чотири місяці.
ХАЦ вирішив перевірити, наскільки ефективно працював цей апарат, і виявилось дещо цікаве. За документами, система була введена в експлуатацію у 2020 році, але щонайменше пів року не працювала, бо лікарі не пройшли навчання.
Також керівництво лікарні вказало, що за три з половиною роки було зроблено 541 дослідження. Багато це чи мало? У 2020 році у лікарні в Запоріжжі запрацював ангіограф, і за перший рік медики провели 700 досліджень та 200 стентувань. Тобто більше, ніж у харківській лікарні за три з половиною роки.
Можна було б подумати, що у Харкові обмаль хворих, яким потрібні дослідження на ангіографі. Але міська лікарня №8 в 2022 році купила ангіограф, одразу ввела його в експлуатацію і на даний момент на цьому апараті виконали вже близько двох тисяч процедур.
Як бачимо, ніхто не витрачав два роки на ремонт та закупівлю одягу.
Таким чином, перевірка лише півтора десятка найдорожчих тендерів в місті виявила факти простоя медичного обладнання на суму в десятки мільйонів гривень. І це відбувалось як в часи пандемії, так і продовжується під час повномасштабного вторгнення.
Далі буде…
PS
Харківський міський голова Ігор Терехов відреагував на розслідування ХАЦ та пообіцяв створити наглядові ради при лікарнях, аби уникнути випадків простоювання медичного обладнання.
“Мені відома ситуація, про яку йдеться у вашому розслідуванні. Вона дійсно є і склалася не при теперішньому очільникові департаменту охорони здоров’я. Нинішньому керівництву департаменту я дав доручення провести повний аудит закупівель обладнання у попередні роки та як воно використовується. Хочу сказати, що ситуації, коли обладнання купили і не використовують – вони не те, що неможливі, такого взагалі не повинно бути. Тож, щоб уникнути подібного у майбутньому, невдовзі при кожній лікарні буде створено наглядову раду. Ми будемо якомога ширше залучати свідому та активну частину суспільства для – перше – моніторингу цін на медичне обладнання для міських лікарень, а – по-друге – для контролю за його використанням. Сподіваюсь, що такі проблеми, як ви піднімаєте у вашій публікації, залишаться у минулому”, – сказав Терехов.
Павло Новик, Євген Лісічкін
—————————–
Це журналістське розслідування було проведене й опубліковане в рамках проєкту ІРРП “Підтримання журналістських розслідувань за фінансової підтримки International Media Support (IMS)”