Російська пропаганда продовжує активно поширювати фейки про Україну. Агенти кремля роблять це як у країні, так і за кордоном. Крім того, мережею ширяться локальні фейки про Харків та Харківську область.

Фейки про мобілізацію

Тема мобілізації є постійною для поширення роспропагандою. Іноді для нагнітання паніки серед населення росіяни маніпулюють фактами або просто вигадують фейк.

Ось свіжий приклад російської дезінформації про прифронтовий Куп’янськ. Новина, яку поширюють проросійські телеграм-канали та кремлівські медіа, що зокрема орієнтовані на харків’ян, має заголовок “У Куп’янську почали призивати обмежено придатних людей”.


У повідомленні йдеться про  те, що якщо людина пропала на вулиці, то її нібито обов’язково мобілізували у ЗСУ. Жодних доказів цьому твердженню пропагандисти не наводять. Доказом того, що це маніпуляція, є заголовок, адже в Україні обмежено придатних можуть мобілізовувати від початку повномасштабної війни. Детальніше про категорію обмежено придатних та про те, як визначається їх придатність до служби, можна прочитати у матеріалі nv

Також окремо продовжують просувати маніпуляції щодо мобілізації жінок. Тригер для нових фейків – постановка на облік жінок медичних спеціальностей та фармацевтів.

Тут варто нагадати реальні правила, щоб зменшити вплив маніпуляцій.

Із 1 жовтня 2023 року жінки-медики та жінки-фармацевти справді мають стати на військовий облік за наказом Міністерства оборони України. Загалом відповідна норма передбачена ЗУ “Про військовий обов’язок та військову службу” від 1992 року. Як пояснюють у Міністерстві охорони здоров’я України, через недосконало виписану норму не всі жінки-медики та фармацевтки свого часу стали на військовий облік. Загалом більшість жінок-медиків та жінок-фармацевтів уже перебуває на військовому обліку.

Постановка на військовий облік не означає мобілізацію чи обмеження на виїзд за кордон. Міністерство охорони здоров’я наголошує, що облік необхідний лише для аудиту даних про наявний резерв медиків в Україні. Тим не менш, у воєнний час жінок, які перебувають на військовому обліку, можуть призвати на військову службу чи залучити для виконання робіт із забезпечення оборони держави.

Стати на військовий облік жінки з медичною або фармацевтичною спеціальністю мають протягом трьох років — до 31 грудня 2026 року. А до того часу влаштуватись на роботу можна буде без військового квитка. Натомість жінки, які навчаються на медичних або фармацевтичних спеціальностях, ставляться на військовий облік одразу по закінченню навчання. Обмежень для виїзду за кордон у жінок немає.

Теза про захоплення міста

Як і у вересні, роспропаганда продовжує просувати наратив щодо захоплення Харкова, аби поширити паніку серед населення. Кінцева мета цих вкидів – тиск на політичне керівництво України з вимогою проводити перемовини з рф.

Як і минулих місяців, для просування цього наративу росіяни активно використовують власних агентів впливу з інших країн, які роками просувають російську пропаганду.

Цього разу кремлівська пропаганда використала заяви Дугласа Макгрегора.

За даними фактчекерського проєкту “Стоп Фейк”, Макгрегор є прихильником експрезидента США Дональда Трампа. Ще 2020 року Трамп пропонував кандидатуру Макгрегора на посаду посла в Німеччині, але Сенат заблокував це рішення. Макгрегор регулярно виступає на телеканалі Fox News та у російських державних ЗМІ. Його називають членом “путінського крила” і соратником путіна. В одному зі своїх виступів на початку березня 2022 року Макгрегор заявив, що припинення вогню в Україні вже близько, оскільки українські сили “розбиті вщент”, і в цьому немає ніяких сумнівів.

У липні Макгрегор також заявляв, що нібито росіяни готові оточити Харків. 

Маніпулятивна критика

Окремо хочеться згадати маніпуляції роспропаганди, що стосуються дій місцевої влади. Пропагандисти намагаються ставити під сумнів будь-які дії української влади.

У жовтні під критику потрапили навіть такі ініціативи, як ремонт будинків на Північній Салтівці та будівництво укриттів для школярів.

При цьому роспропаганда пише, що школярам нібито нічого не загрожує у звичайних школах. Нагадаємо, що через військову агресію рф у Харкові пошкоджені 245 будівель комунальних закладів освіти (55% освітнього фонду), зокрема: 108 дитячих садків (51%) та 121 школа (64%). Уже відновлено 48 будівель (20%), ще потребують відновлення 197 будівель.

Росіяни продовжують ракетами обстрілювати Харків. У жовтні російська ракета влучила у житловий будинок

Фейки про відключення

Перед початком опалювального сезону російські пропагандисти також активізувались у цій сфері. Так, телеграм-канали почали використовувати минулорічні відео і сюжети, стверджуючи, що в Україні запроваджують графіки відключень. 

Такі повідомлення спростували в “Укренерго”.

“Укренерго” не планує жодних обмежень споживання електроенергії найближчим часом – звісно, якщо російські атаки на енергосистему не поновляться.

“Наразі виробництва електроенергії достатньо для покриття всіх потреб споживачів. Стан енергосистеми зараз не дає жодних підстав запроваджувати графіки відключень найближчим часом – якщо не буде нових обстрілів. Мета цих фейкових повідомлень – посіяти паніку, недовіру, виснажити українців”, – йдеться у повідомленні “Укренерго”.

Також фейком виявились дописи про зміну комендантської години в Україні з 25 жовтня. Ніяких нових графіків не існує, а мета таких дописів – посіяти паніку та збільшити охоплення анонімних телеграм-каналів.


Ну і не можна не згадати. що у жовтні росіяни активно продукували  дезінформацію стосовно ракетного удару по кафе у селі Гроза, у результаті якого загинули понад 50 людей. ХАЦ окремо розбирав ці фейки.

Тактика масового поширення різноманітних версій, що протирічать одна одній, звична для російських пропагандистів. Вона застосовувалась після скидання авіабомби на драмтеатр у Маріуполі, після ракетного обстрілу вокзалу у Краматорську та торговельного центру у Кременчуці. 

Поширення різноманітних фейків дозволяє пропагандистам створити інформаційний шум та посіяти сумніви щодо основної версії подій.

Даний матеріал виготовлено за підтримки ГО “Інститут масової інформації” в рамках проєкту міжнародної організації Internews Network