Як “народилась” і поширювалась дезінформація про “ліхтарики з вибухівкою на Харківщині”

Чим менше українці будуть сидіти у проросійських пабліках, соціальних мережах та тягнути звідти інформацію, тем менше фейків буде з’являтись в українському інформаційному просторі. Ліхтарики з вибухівкою на території Харківської області ніхто не знаходив. Це – дезінформація.

А тепер по порядку, звідки взялась ця інформація та як вона поширилась. 

Ще 3 березня один із місцевих російських телеграм-каналів, що працює у Запорізькій області, зробив допис, звинувативши ЗСУ у використанні ліхтариків для маскування вибухівки. Першим про джерело поширення світлини з ліхтариком написало видання “Нота Єнота”.

Скріншот з проросійського видання

Черговий сумнівний допис, яких у подібних пабліках безліч і які тиражують проросійські ресурси.

Далі цей допис починає шириться на тимчасово окупованих територіях України, а також у соціальних мережах міст рф (Волгоград, Брянськ, Ростов і т. ін.).

6 березня допис про ліхтарики “залітає” в український медіапростір.

В офіційному телеграм-каналі міського голови міста Первомайський (Харківська область) Миколи Бакшеєва повідомлялося, що військові знаходять ліхтарики з вибухівкою на Харківщині. 

“Як повідомляють представники ЗСУ, такі ліхтарики розкидають проросійські негідники по населених пунктах. Всередині замість батарейок – вибухівка. При вмиканні вона детонує. Заряд невеликий, але пошкодження кінцівок забезпечено.

Проведіть, будь ласка, роз’яснювальні бесіди зі своїми дітьми та донесіть до них, що нічого брати в руки, що валяється на вулиці, не можна”, – йдеться у дописі телеграм-каналу. 

Скріншот дописа Миколи Бакшеєва


Ілюстрація та сама, з пабліка тимчасово окупованого Енергодару. 

Інформація поширюється, повідомлення підхоплюють українські медіа. 

Приклад допису зі шкільного чату

Більше того, у шкільних чатах Харкова з’являються повідомлення про необхідність провести бесіду з дітьми, адже начебто “ліхтарики розкидають по населеним пунктам”. І знову з посиланням на ЗСУ.

Російський допис намагається спростувати “Центр протидії дезінформації”, але робить це некоректно.

І вже в їхньому повідомленні вперше з’являється фраза “такі “ліхтарики” почало розкидати проросійське населення Харківської області, про що повідомив міський голова Первомайського Микола Бакшеєв”. 

Допис ЦПД

А далі інформація розлітається не лише загальнонаціональними медіа. Про “знайдені ліхтарики” вже повідомляють  селищні ради під Києвом.

У коменатарі ХАЦ Микола Бакшеєв розповів, як до його телеграм-каналу потрапила інформація про небезпечні ліхтарики.

“Хтось із батьків, який служить ду Збройних Силах, закинув це у шкільні чати міста. Його розтягнули, і воно потрапило в наш інформаційний відділ. Інформаційний відділ зробив публікацію. У місті таких випадків не було, ми зробили примітку. Але й сама наша публікація не містила інформацію, що це відбувалось у нашому місті”, – зазначив Бакшеєв.

На зараз інформаційний відділ мерії зробив офіційне спростування.

У мімькраді зазначили, що після надходження повідомлень із соціальних мереж “виглядало доцільним попередити городян про небезпеку для дітей брати до рук будь-які невідомі предмети! Але інформація про те, що ліхтарики з вибухівкою розкидані по нашій громаді, наша публікація не містила. Вона зʼявилася при перепублікації на інших ресурсах із посиланням на нас”.

Варто зазначити, що нерідко дезінформацію в батьківські чати закидують спеціально з приміткою “джерело – родич з ЗСУ”. 


З іншого боку, джерелом дезінформації також стає контент, який українці беруть у російських пабліках та поширюють через своє коло спілкування.

І наостанок: провести з дітьми бесіду про небезпеку підбирати на вулиці невідомі предмети варто. Зайвим точно не буде.

Даний матеріал виготовлено за підтримки ГО “Інститут масової інформації” в рамках проєкту міжнародної організації Internews Network.