На початку вересня двом російським воєначальникам заочно повідомили про підозру за розробку та намагання реалізувати план захоплення Харкова у 2022 році (за фактом ведення агресивної війни, вчиненому за попередньою змовою групою осіб (ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 437 КК України).

Підозрювані — Владислав Єршов — генерал-лейтенант, командувач 6-ої загальновійськової армії західного військового округу зс рф та Костянтин Степаніщев — генерал-лейтенант, заступник командувача, начальника штабу 6-ої загальновійськової армії західного військового округу зс рф.

Фото Єршова

Фото Степаніщева

Ми проаналізували та публікуємо план захоплення, який розробляв Степаніщев. За його планом підлеглі підрозділі мали захопити Харків до кінця лютого 2022 року.

Серед основних напрямів дій Степаніщева було здійснення оточення м. Харкова з північного, західного та східного боків і адміністративних об’єктів міста протягом п’ятьох днів. Також за його командування мало відбутись блокування важливих державних і стратегічних об’єктів з подальшим взяттям під охорону силами росгвардії.

Крім того, у разі захоплення міста окупанти мали проводити фільтраційні заходи стосовно харківʼян.

Підрозділи, які мали реалізувати цей план:

– 138 окрема гвардійська мотострілецька Красносільська бригада 6-ої загальновійськової армії західного військового округу

– 25 окрема гвардійська мотострілецька Севастопольська бригада імені Латиських стрільців 6-ої армії

 – 95 окрема бригада управління 6-ої армії

– 200 окрема мотострілецька бригада,  яка була придана до 6-ої армії

– 9 артилерійська бригада 6-ої армії

– 26 ракетна бригада 6-ої армії

– 2 окрема бригада спеціального призначення Головного управління ГШ зс рф, яка була придана до 6-ої армії

– 16 окрема бригада спеціального призначення Головного управління ГШ зс рф, яка була придана до 6-ої армії

– 9 мотострілецький полк 18 МСД 11 АК БФ ЗВО , який був приданий до 6-ої армії

– 7 окремий мотострілецький полк 11 АК БФ ЗВО, який був приданий до 6-ої армії

– 59 танковий полк 144 МСД 20 ЗА ЗВО, який був приданий до 6-ої армії

– 237 танковий полк 3 МСД 20 ЗА ЗВО, який був приданий до 6-ої армії

– 115 стрілецький полк мобілізаційного резерву 1 армійського корпусу «донецької народної республіки», який був приданий до 6-ої армії

– 206 стрілецький полк мобілізаційного резерву 2 армійського корпусу «Луганської народної республіки», який був приданий до 6-ої армії

– зведений загон росгвардії.

Єршов наприкінці 2021 — початку 2022 залучив Степаніщева до розробки плану щодо захоплення Харкова. 

За планом Степанищева, росіяни збирались окупувати Харків з півночі та північного сходу силами дев’яти батальйонно-тактичних груп та наступати вглиб північної та північно-західної частини міста силами шести БТГр.

Планувалось оточення Харкова з північної, західної та східної сторони силами 9 батальйонно-тактичних груп, захоплення адміністративних об’єктів міста протягом п’яти днів силами 6 батальйонно-тактичних груп, блокування і захоплення важливих державних і стратегічних об’єктів з подальшим взяттям під охорону та оборону силами росгвардії, а також здійснення фільтраційних та ізоляційних заходів.

1 БТГр 138 окремої гвардійської мотострілецької Красносільської бригади йшла з Бєлгорода по маршруту: с. Зелене – Руські Тишки – Черкаські Тишки – Циркуни. Одразу ж 24 лютого 2022 року ці населені були окуповані росіянами.

2 БТГр 138 окремої гвардійської мотострілецької Красносільської бригади здійснила марш в похідному порядку за маршрутом: с. Пильне, с. Лук’янці, с. Кутузівка, с. Вільхівка, Мала Рогань з метою бути готовими здійснити обхідний маневр вздовж південно-східної частини Харкова, зосередитись неподалік сел. Васищеве, м. Мерефа та тримати рубіж фронту по лінії с. Таранівка – с. Караван – с. Просяне.

Таким чином, після вторгнення зоною відповідальності двох БТГр 138 бригади були захоплені/окуповані населені пункти: с. Кутузівка, с. Перемога, с. Шестакове, с. Вільхівка, с. Мала Рогань, с. Рогань та в зоні відповідальності (по фронту до 60 км. від населеного пункту с. Таранівка до с. Вільхівка та в глибину до 15 км. від окружної дороги м. Харків до с. Мала Рогань, с. Вільхівка для подальшого ізоляції, блокування та захоплення Харкова з південно-східного напрямку.

25 окрема гвардійська мотострілецька Севастопольська бригада імені Латиських стрільців 6-ої армії вранці 24 лютого 2022 року здійснила марш в похідному порядку за маршрутом: с. Питомник – с. Руська Лозова – с. Лісне, фактично окупувавши вказаны населены пункти. 

16 окрема бригада спеціального призначення Головного управління ГШ зс рф здійснила марш в похідному порядку за маршрутом: с. Гоптівка – с. Малі Проходи – с. Липці – с. Черкаські Тишки – с. Циркуни та зайняла район в зоні відповідальності в с. Руські Тишки.

25 бригада отримала наказ тримати під контролем ділянку окружної дороги південно-східніше м. Харкова (с. Бобровка, с. Артемівка).

26 лютого 2022 року основні сили 25-бригади отримали наказ здійснити марш за маршрутом: с. Липці – с. Веселе – с. Тернова – с. Графське, та зосередилась південніше м. Вовчанськ (табір відпочинку).

200 окрема мотострілецька бригада здійснила марш в похідному порядку за маршрутом: с. Цупівка – с. Прудянка – с. Слатине – с. Безруки. 26 лютого зосередились в районі с. Черкаська Лозова. 

У відповідності із планом Єршова та Степанищева окупанти мали здійснити маневр південно-західніше Харкова за маршрутом: Дергачі, П’ятихатки, Пісочин, східніше с. Коротич, північніше с. Березівка, з блокуванням с. Зелене, Покотилівка, Бабаї, Безлюдівка та мікрорайону Залютино у Харкові. Зона відповідальності (по фронту до 20 км від окружної дороги до с. Коротич та в глибину до 10 км, із зосередженням на 27-28 лютого 2022 року основних сил в с. Пісочин).

27 лютого 2022 року зведений загін Росгвардії, здійснив марш: с. Графське – с. Старий Салтів Чугуївського району – с. Перемога Харківського району автодорогою в сторону Харкова з метою забезпечення його окупації, однак на автошляху в районі с. Кутузівка військова колона під час руху на марші була знищена силами Територіальної оборони м. Харкова та Збройними Силами України,  

27 лютого 2022 року 1 БТГр у кількості 40 осіб здійснила спробу прориву у м. Харків, для чого рухалась з боку мікрорайону “Олексіївка” до вул. Шевченка, де була знищена Силами оборони Харкова.

На 12:00 2 березня 2022 року ворог зосередився в районі с. Лісне, с. Дементіївка, с. Руська Лозова, с. Великі Проходи, Малі Проходи, с. Питомник.

Всі маршрути сплановані таким чином, що відповідно до задуму оперативного плану наступу і агресивних воєнних дій Єршова, розробку якого здійснив Степаніщев, буцімто давали можливість здійснити напад в максимально стислий час та вели до основних проспектів та вулиць міста Харків. 

Проте російські “планувальники” не могли спланувати силу ЗСУ та опору українців.

#хац_контроль