Три роки тюрми – вирок підприємцю з Куп’янська: “бізнес” з дозволу росіян та подяки від військових ЗСУ

Суд визнав винним (ч. 4 ст. 111-1 КК України – колабораційна діяльність) власника продуктової бази в Куп’янську та призначив покарання у виді трьох років позбавлення волі з позбавленням права займатися господарською діяльністю строком на 10 років, з конфіскацією всього майна. Про це стало відомо з вироку Червонозаводського райсуду міста Харкова.

За даними ХАЦ, мова йде про Сергія Гануса.

Фото Гануса: телеграм-канал “+MARAZM+”

Слідство встановило, що Ганус після окупації Куп’янська продовжив вести господарську діяльність у взаємодії з незаконними органами влади. Він здійснював продаж з продуктової бази місцевому населенню, представникам військових формувань рф та окупаційної влади рф продуктів харчування та побутової хімії, зокрема російського та білоруського виробництва, а також виробництва т. зв. “лнр”, реалізуючи товари за російські рублі.

Допитаний під час судового розгляду Ганус провину не визнав, пояснивши, що підприємницькою діяльністю він займається з 90-х років, є власником та керівником складу бази. Займався оптово-роздрібною торгівлею побутової хімії, продуктів харчування, питної води. Сучасна база сформувалась приблизно у 2005-2007 роках, мала 5 складів, у нього працювало близько 50 осіб.

Під час окупації Куп`янська у 2022 році на базі працювало близько 20 осіб. Хто саме працював на базі, здійснював замовлення товару, виплачував заробітну плату, він не пам`ятає. З початку окупації на цій базі можна було придбати продукцію українських виробників, однак з серпня 2022 року завезти товари з підконтрольної частини України стало неможливо, а тому товари російського походження на базу стали завозити з т. зв. “днр” та “лнр”. Він особисто дозволив реалізовувати продукцію на базі як за гривні, так і за рублі.

До нього на базу під час окупації понад п`ять разів приходили люди в цивільному одязі, без зброї, їхніх прізвищ Ганус не пам`ятає. Вони начебто змушували брати патент на торгівлю. Він сприймав вказаних осіб як представників незаконних органів влади. Ганус каже, що фізичну силу до нього не застосовували, але тиснули психологічно. Йому особисто пропонували зареєструватися в незаконних органах окупаційної влади спочатку до 1 вересня, а потім до 1 жовтня 2022 року. Про умови отримання патенту та його вартість він не був обізнаний. Представники незаконних органів влади та окупаційної адміністрації погрожували, що можуть забрати на “підвал” або закрити базу-склад. Усно йому дозволяли працювати, тому він продовжував здійснення вказаної господарської діяльності за погодженням із ними. Каже, що працював, щоб надавати допомогу населенню.

З початку вересня 2022 року він з дружиною планували роздати товар, що залишився на складі, та виїхати з Куп`янська. Ганус зазначає, що під час окупації він надавав гуманітарну допомогу місцевим мешканцям, роздавав хліб, питну воду. Після деокупації він з дружиною виїхали з міста і на кожному блокпосту вони роздавали військовим Збройних Сил України продукти харчування, воду та інше – те, що залишилося на складах.

Запевняє, що під час здійснення господарської діяльності він жодним чином не взаємодіяв із державою-агресором, незаконними органами влади або окупаційною адміністрацією. 

Свідки в судовому засіданні підтвердили, що база працювала в окупації, спочатку реалізовували товари українського виробництва, але приблизно з середини літа 2022 на базі почали з’являтись товари російського виробництва та з територій України, що тимчасово окуповані росією. Крім цього, свідки підтвердили, що на базі можна було розраховуватись рублями.

Заступник начальника Куп`янської районної військової адміністрації пояснила, що у вересні 2022 року, після деокупації Куп`янська, у будівлі адміністрації були виявлені ряд документів окупаційної влади, серед яких був і т. зв. “торговый патент” на ім`я Сергія Гануса, підписаний керівником окупаційної адміністрації. 

Під час обшуку бази в лютому 2023 року було виявлено багато товарів, які вироблялись в росії та у т. зв. “лнр”, “днр”.

Суд також дослідив, що Ганус має від однієї з військових частин ЗСУ медаль “За добру справу” від 8 травня 2023 року за те, що у квітні-травні 2023 року він неодноразово надавав у якості безоплатної благодійної допомоги різного роду техніку, а саме: 5 БпЛА та генератор (варто зауважити, що допомога від Гануса надійшла тоді, коли вже був проведений обшук на його базі в рамках кримінального провадження).

Ганус отримав подяки і від благодійних організацій: БФ “Мирне небо Харкова” та БФ “Харків з тобою” (“за постійну підтримку захисників України – і фінансово, і справами, і душевним теплом з 2014 року”) за надання на безоплатній основі необхідних складських приміщень та фінансової допомоги.

Крім цього, Ганус безкоштовно приймав на зберігання майно державного підприємства. З 10 лютого і мінімум до червня 2023 року за договором між Куп`янською міською військовою адміністрацією та ФОП Ганус С. П. у приміщеннях його ФОПу зберігалось майно адміністрації (продукти харчування для гуманітарної допомоги). 

Ще під час обрання Ганусу запобіжного заходу у 2023 році його захисник просив у задоволенні клопотання про тримання під вартою відмовити, посилаючись на те, що після деокупації Куп’янська Ганус продовжував працювати як фізична особа-підприємець, співпрацював зі слідством, протягом березня-вересня 2022 року допомагав продуктами харчування Куп`янському психоневрологічному інтернату.

#хац_контроль