Суд визнав винною уродженку Челябінської області російської федерації у зайнятті під час окупації посади так званої “директорки” ліцею в селі Гетьманівка Шевченківської селищної ради Куп’янського району та призначив їй покарання у виді позбавлення волі на строк три роки з позбавленням права обіймати посади в галузі освіти та займатися освітньою діяльністю на строк 15 років. Про це йдеться у вироку Київського районного суду Харкова від 14 серпня.

Як стало відомо Харківському антикорупційному центру з порталу “Судова влада”, йдеться про Олену Яблонько.

Наприкінці серпня минулого року представниками окупаційної адміністрації держави-агресора було незаконно створено заклад освіти під назвою “государственное бюджетное образовательное учреждение “средняя общеобразовательная школа” с. Гетьмановка” на базі приміщень КЗ “Гетьманівський ліцей Шевченківської селищної ради”.

Тоді ж представники окупаційної адміністрації призначили Олену Яблонько на посаду в. о. директора незаконно створеного закладу освіти “средняя общеобразовательная школа” с. Гетьмановка”.

Як зазначено у вироку суду, Яблонько здійснювала набір технічного персоналу та педагогічного складу, проводила зустрічі з учителями, які погодилися працювати в даному освітньому закладі під управлінням відділу освіти окупаційної адміністрації, повідомляла, що навчальний процес буде здійснюватися за російською програмою з використанням російських підручників.

У зв’язку з тим, що не всі місцеві вчителі погодились співпрацювати з росіянами, Яблонько була вимушена написати листа на ім`я начальника окупаційного управління Куп`янського округу Міністерства освіти і науки ВЦА Харківської області, де попросила призначити вчителів з інших громад на вакантні посади.

У перших числах вересня 2022 року Яблонько наказала бібліотекарці поїхати до школи в селище Шевченкове та отримали російські підручники для 1-11 класів та рюкзаки із російською символікою. У подальшому ці підручники, за вказівкою Яблонько, були доставлені до бібліотеки, а українські – переміщені до іншого приміщення, де вони мали б зберігатися до особливого розпорядження.

У судовому засіданні бібліотекарка підтвердила, що, виконуючи вказівку Яблонько, разом із братом поїхала до Шевченкового, отримала російські підручники та привезла до ліцею в Гетьманівку.

Наприкінці серпня – на початку вересня 2022 року Яблонько отримала від представника окупаційної адміністрації флеш-носій, на якому були збережені електронні документи та скан-копії документів із навчальними програмами рф (згідно з “федеральным государственным образовательным стандартом”) та “днр/лнр”, які Яблонько повинна була використовувати для впровадження стандартів освіти держави-агресора у школі с. Гетьманівка.

Як зазначає слідство, Яблонько створила та підписала т. зв. “устав государственного бюджетного образовательного учреждения “средняя общеобразовательная школа” с. Гетьмановка”, що заклав основи для інтеграції освітніх стандартів рф у цьому незаконно створеному закладі.

У судовому засіданні Яблонько свою провину не визнала. Пояснила, що з самого початку військових дій на території Харківської області вони перебували в окупації майже пів року, з лютого по вересень 2022 року. За цей час вона начебто не проводила якоїсь агітації, пропаганди окупаційної влади, а лише опікувалася господарством та займалася з дітьми в недільній школі місцевого храму, щоб хоч якось їх відволікти від жахливої атмосфери навкруги. Вона говорила, що була налякана вибухами, обстрілами, важкою технікою, літаками над головою, військовими зі зброєю в руках. 

За словами Яблонько, вона довгий час займалася з дітьми в недільній школі при їхньому храмі, і тому більшість дітей знала особисто, на великі свята вони часто відвідували школу та дитячий садок і пригощали дітей смаколиками. Вона вважає, що була вимушена виконувати по мінімуму деякі з вказівок тимчасового керівництва, але робила це не з власної ініціативи і не маючи якогось злого умислу, але начебто для того, щоб мати змогу бути поряд з дітьми і не допустити їх вивезення з території України до рф. 

Як каже Яблонько, за кілька тижнів до деокупації села після зборів громади в ліцеї, приблизно в середині серпня 2022 року, до неї підійшов військовий рф і сказав, що вона має деякий час посидіти в кабінеті директора, доки не призначать директора школи, якщо вона не хоче супроводжувати дітей їхнього села на навчання на території рф. І вона начебто була змушена прийняти ці умови. Як стверджує Яблонько, уся державна українська символіка та книжки у ліцеї залишалися на місцях, підручники рф вона особисто не привозила, але робила все, що їй говорили. Яблонько наголошує, що їй нічого не відомо про освітні стандарти рф та їх використання в освітньому процесі, на території ліцею під час окупації даною діяльністю вона не займалась.

Із показань учителів, прибиральників Гетьманівського ліцею, місцевої депутатки (яка співпрацювала з представниками держави-агресора та за дорученням окупаційної влади займалась організацією освітнього процесу у навчальних закладах), батьків учнів стає відомо, що всі у селі знали та сприймали Яблонько як в. о. директорки місцевої “школи”, яку створила окупаційна адміністрація.

Варто зазначити, що справжнім директором КЗ “Гетьманівський ліцей Шевченківської селищної ради” з 2003 року є Валентина Бовдуй.

#хац_контроль